Skulle Tottenham og Aston Villa begge være villige til at lade deres guldfugle flyve fra reden, er Manchester City klar til at købe dem begge. Det skriver engelske The Athletic.
Det drejer sig om de to EM-finalister Harry Kane og Jack Grealish, der begge er blevet rygtet til City i noget tid. Priserne på de to stjerner er dog så høje, at det længe har forlydt, at City ikke vil betale for dem begge.
Men The Athletic mener nu at vide, at begge spillere alligevel kan komme til at spille i lyseblåt, når sæsonen starter i England.
Manchester-klubben kan dog kun få fat i begge spillere, hvis de får solgt flere af deres etablerede spillere. City estimerer, at prisen for begge spillere kan løbe helt op i 215 millioner pund svarende til cirka 1,8 milliarder kroner.
Derfor skal der stjerner den anden vej, hvis der skal blive råd til handlerne. Her peger Athletic både på Bernardo Silva og Riyad Mahrez som mulige afgange.
Skulle Kane-handlen glippe har City flere muligheder. Blandt andet skulle den 22-årige angriber fra Benfica Darwin Nunez være på blokken.
Ellers skal Guardiola vælge ikke at finde en erstatning til Sergio Agüero, som er røget til Barcelona. City-træneren spillede flere kampe uden decideret angriber i seneste sæson. I stedet spillede Kevin De Bruyne falsk nier.
En helt tredje mulighed vil være, at city går købsamok hos Bayern og erhverver sig 32-årige Lewandowski. Læs mere om det her.
LIVE
VM-LIVE: Stor mystik om dansk træner
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
STORT INTERVIEW
‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Her er Tysklands vej til VM-finalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
AaB dæmper superligaforventninger
OPTAKT
Norge – Frankrig
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE
Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
OPTAKT
Kroatien – Ghana
Supercomputer: Her er VM-finalen
Afslører: FCK ringede aldrig
Afslører danskers pris – så meget vil OB få
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
OPTAKT
Uruguay – Spanien
TOPNYHED
