Jens Martin Gammelby vender retur til Superligaen

Ifølge Midtjyllands avis skifter Jens Martin Gammelby retur til dansk fodbold til januar.



Transfervinduet er smækket i for denne gang, men det forhindrer ikke klubber i at lave handler, som først træder i kraft til næste transfervindue i januar.

Sådan en har Silkeborg IF lavet, skriver Midtjyllands Avis.

Avisen erfarer, at klubben fra Søhøjlandet køber Jens Martin Gammelby fri i norske HamKam, som har danske Jakob Michelsen som cheftræner. Midtjyllands Avis skriver, at aftalen bliver officiel i dag.

Jens Martin Gammelby skiftede tidligere på året fra Brøndby IF til norske HamKam, hvor han blev overbevist af den danske cheftræner om projektet i Norge. Nu vender han angiveligt hjem til dansk fodbold ved årsskiftet.

At højrebacken vender hjem til Silkeborg IF er ikke jordens største overraskelse. Selvom Jens Martin Gammelby har spillet knap fem sæsoner i Brøndby IF, så banker hans hjerte fortsat for barndomsklubben i Silkeborg.

– Der er ikke nogen tvivl om, at jeg er fra Silkeborg, og jeg spillede også ungdomsfodbold hos dem, så jeg kunne godt se mig selv i Silkeborg, hvilket Stüker også godt ved, sagde Jens Martin Gammelby til Tipsbladet kort efter skiftet til HamKam.

Jens Martin Gammelby er fast mand i HamKam, hvor han spiller som wingback i klubbens højre forsvarsside. Projektet i Norge med danskeren som nøglefigur var også årsagen til, at han takkede ja i sin tid.

– Udsigten til spilletid var ikke særlig stor i Brøndby, så jeg var egentlig ret indstillet på, at der skulle ske noget nyt. Så opstod der en mulighed i HamKam, hvor jeg inden skiftet havde nogle gode snakke med Jakob om, hvad det var for et projekt, hans visioner og hvordan han så mig i det hele.

I Silkeborg IF fik Jens Martin Gammelby sit store gennembrud, inden han blev solgt videre til Brøndby for et stort millionbeløb. Silkeborg råder over Oliver Sonne, men den formodede tilgang af Jens Martin Gammelby kunne godt tyde på, at der sker noget omkring dansk-peruvianeren til januar.

28-årige Jens Martin Gammelby står noteret for 172 Superliga-kamp for henholdsvis Silkeborg, Brøndby IF og Lyngby BK. Kontrakten med HamKam stod til at udløbe om halvandet år.







Optakt til mandagens Superliga-match mellem FC Midtjylland og Viborg LIVE

LIVE: Annulleret scoring – det er rigtig, men…

Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne

Klar transferbesked til Christian Eriksen

I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’

FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Marvin Schwäbe spøger i kæmpeklub

– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Tordner: ‘Helt vanvittigt – det er en katastrofe!’

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Sker det til sommer? ‘Tror Brøndby skal i gang’

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

I dialog om Albert Grønbæk

Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det

Skaber overskrifter i hele verden: ‘Helt utroligt’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’

Problembarnet gik unødvendig vej til Bundesligaen

Kræver flere hold i Superligaen

Thomas Gravesen: FCK skal af med 10 mand!

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem

Dansk sensation: Der er interesse for ham

Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…

Klar til at bruge millioner på Superliga-profil

Afsløring: Lyngby-talent til prøvetræning i Verona

AGF-stjerne: ‘Nu skal jeg passe på…’

Vil hente gratis Superliga-spiller: Vild x-faktor!



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

El Clásico kan afgøre det hele

Ipswich er tilbage i Premier League