Jens Martin Gammelby valgte efter knap fem år at sige farvel til Brøndby IF i vinter for at åbne et nyt fodboldkapitel i norske HamKam.
Her har danskeren fundet sig godt til rette, hvor sæsonen, der følger kalenderåret, er fem spillerunder gammel. To sejre og tre nederlag med Jens Martin Gammelby fra start i fire ud af fem kampe er facit efter de første måneder i Norge.
Pilen peger opad for Jens Martin Gammelby, hvilket hans danske cheftræner i HamKam, Jakob Michelsen, også for nyligt fortalte Tipsbladet med ordene "han er genfødt."
Den akrobatiske højreback er også selv glad for starten i Norge, hvilket han fortæller i et interview med Tipsbladet.
– Jeg føler, at jeg er kommet ind i den der rytme, som er vigtig for mig. Jeg føler også, at Jakob godt har vidst, at hvis jeg finder ind i den her rytme og ind i et kontinuerligt forløb, så skal jeg nok præstere og vise mit potentiale.
Jens Martin Gammelby er blevet vist tillid fra start, selvom han spiller en position, hvor han ikke har fået størstedelen af karrierens minutter.
– Jeg har faktisk spillet overraskende lidt på wingback-positionerne, selvom det offensive spil er der, hvor jeg er bedst. Men jeg har ikke spillet ret meget wingback, selvom det ikke er den store revolution at spille wingback kontra traditionel back. Jeg har haft en lang preseason, hvor jeg er kommet ind i det, hvilket har gjort, at jeg har fået en god start i ligaen.
Efter startpladser og fuld tid i sæsonens første fire kampe måtte Jens Martin Gammelby se weekendens nederlag til Molde fra bænken, da han i løbet af ugen døjede med nogle småproblemer i lysken.

Afskeden med Brøndby
67 kampe nåede Jens Martin Gammelby ifølge Transfermarkt i løbet af sine knap fem sæsoner i Brøndby-trøjen, som var præget af op- og nedture samt lejeophold i Lyngby BK og polske Miedz Legnica.
Kontrakten med Brøndby IF udløb denne sommer, og derfor var alle parter indstillet på en afsked, fortæller Jens Martin Gammelby til Tipsbladet.
– Udsigten til spilletid var ikke særlig stor i Brøndby, så jeg var egentlig ret indstillet på, at der skulle ske noget nyt. Så opstod der en mulighed i HamKam, hvor jeg inden skiftet havde nogle gode snakke med Jakob om, hvad det var for et projekt, hans visioner og hvordan han så mig i det hele.
Langsomt men sikkert blev Jens Martin Gammelby overbevist om, at han og HamKam var det rette match. Den 14. februar blev højrekanten endeligt præsenteret efter et par hektiske uger med mange skriverier i pressen.
– Jeg tog det stille og roligt. Jeg vidste jo godt, at der skulle ske et eller andet, men som fodboldspiller kan du ikke rigtig gøre noget ved, hvad folk de skriver. Det er de i deres gode ret til, men der var jo ikke nogen, som havde ringet til mig og spurgt.
Jens Martin Gammelby blev både meldt færdig på Vestegnen, tæt på Silkeborg IF og med en overrevet Brøndby-kontrakt i hænderne. Noget passede mere end andet.
– Jeg var i dialog med Silkeborg, men det var en svær situation, fordi det skulle have været en kontrakt, som skulle skrives under og først gælde fra sommer. Men på det halve år sker der bare så meget i fodboldverdenen, at det ikke rigtig kunne lade sig gøre på den måde. Der var dialog, men det var ikke rigtig i nærheden, siger Jens Martin Gammelby, der også slår fast, at en ophævelse af hans Brøndby-kontrakt ikke var på tale.

Jens Martin Gammelby fra tiden i Silkeborg IF, hvor han gennem flere sæsoner var en stor profil.
Jens Martin Gammelby har i denne sæson repræsenteret både polske Miedz Legnica og Brøndby IF, og derfor er det ikke tilladt uden en dispensation at repræsentere en tredje klub, som spiller i en liga, hvis sæson også går fra sommer til sommer, som tilfældet er med Silkeborg IF i Superligaen.
Derfor snævrede mulighederne sig ind til klubber, som følger kalenderåret, hvilket man gør i Norge. Her har han tegnet en kontrakt frem til udgangen af 2024, men Jens Martin Gammelby lægger ikke skjul på, at hjertet banker for Silkeborg IF.
– Der er ikke nogen tvivl om, at jeg er fra Silkeborg, og jeg spillede også ungdomsfodbold hos dem, så jeg kunne godt se mig selv i Silkeborg, hvilket Stüker også godt ved. Når det så er sagt, så hepper jeg også på Brøndby, siger Gammelby, der fortæller, at han fløj op af stolen, da Mads Hermansen reddede Denis Vavros straffespark i Parken.
I det hele taget følger højrebacken meget med i dansk fodbold, mens hans hovedfokus selvsagt er på opgaverne i HamKam. Lige nu har man seks point efter fem spillerunder i den bedste norske række, Eliteserien.
Foto: Lars Rønbøg
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
MEDIE
‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
Kæmpe nyhed i udlandet
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
Klar tale: Han bør fyres nu
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Av, FCK! Her er de værst af alle
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
I chok over Steve Cooper-historie
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
MEDIE
Forvirret over Superliga-forhandlinger
TIPSBLADETS DOM
Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge
HELT VILDT
Josip Radošević på samtlige forsider
Alexander Lind blæst bagover
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
Det har hjemsøgt Højbjerg
Albert Rudé er færdig i Kolding
Mbappé afviser teori
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
INTERVIEW