Nogle gange kan luftforandring gøre underværker, og det kan meget vel være tilfældet for den nu tidligere Brøndby-back Jens Martin Gammelby.
Det blev aldrig den store succeshistorie i Brøndby, som man havde håbet på, og derfor var bruddet tidligere på året ikke overraskende. Hans Brøndby-kontrakt stod til at udløbe til sommer, og der var ingen fremtid på Vestegnen.
En fremtid er der til gengæld i den lille norske klub HamKam, hvor danske Jakob Michelsen er cheftræner. Michelsen fik overbevist Gammelby om at rykke til Norge, og det har hverken han eller Gammelby fortrudt. Det siger Jakob Michelsen til Tipsbladet.
– Når man kommer fra Brøndby, så er det jo en anden ramme, man skal spille i. Både klubstørrelsesmæssigt og økonomisk. Jeg synes, vi havde nogle gode snakker med Jens om, hvad vi kunne hjælpe ham med, og hvad han kunne hjælpe os med. Og indtil videre ligner det et rigtig, rigtig godt ægteskab, siger Michelsen.
Eliteserien er fire kampe gammel, og Jens Martin Gammelby har spillet fuldtid i alle fire kampe. Det har han gjort godt glimrende for holdet, som ofte er underdog. Her har man vundet to ud af fire kampe med Jens Martin Gammelby i sin vanlige rolle ude i højresiden. Her spller han wingback i Michelsens 3-5-2-system, og det får det bedste frem i ham, vurderer den tidligere OB-, og Sønderjyske-træner.
– Jens er kommet ind fra dag et og bidraget til vores miljø. Han skulle have banket lidt rust efter en periode, hvor han ikke har spillet så meget i Brøndby, men jeg synes, at Jens har leveret både på og udenfor banen.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images
– Han er en fantastisk fyr og er dybt seriøs, men han har også masser af humor. Han har kørt på, og han er kommet i form. Så han har været god og spillet samtlige minutter for os. Det ligner, at den gamle Jens er blevet genfødt, jubler Jakob Michelsen, som desuden har Oliver Kjærgaard med dansk pas i sin spillertrup.
Modsat Gammelby er det mere sparsomt med spilletid for den tidligere Lyngby-, og FC Helsingør-spiller, der startede inde i de to første ligakampe, men som siden har været brugt som indskifter.
Har fået sin anden ungdom
Det er meget almindeligt, at der render spillere rundt i norske klubber, som har en fortid i dansk fodbold. Skræller vi Jens Martin Gammelby og Oliver Kjærgaard af HamKam-truppen, så er der eksempelvis en tidligere Superliga-topscorer, som render rundt på toppen.
Pål Alexander Kirkevold huskes bedst herhjemme for sin storhedstid i Hobro, hvor han i en periode scorede på alt, der rørte sig. Han blev topscorer i 2017/2018-sæsonen, og undervejs slog han Superliga-rekord ved at score i 11 kampe i træk.
Siden januar sidste år har HamKam været hans klub. I overlevelsessæsonen i fjor scorede han hæderlige fire gange og lagde op til tre yderligere i 27 ligakampe. Den tidligere Superliga-topscorer er dog i storform i denne sæson, hvor han nu stor noteret for to ligascoringer og to assists i fire ligakampe.
– Der er ingen tvivl om, at Pål i den her opstart har fået sin anden ungdom. Han er blevet lidt en anden spiller. Hvor han tidligere i karrieren var meget en dybdeløber og havde et rigtig godt venstreben. Han kan stadig løbe dybt, men nu nu er han blevet mere en spiller med ryggen til målet. Altså en fejlvendt spiller, og der har han virkelig lagt på i den del af spillet.
– Han er blevet skarp her i vinter, og han er i kanon fysisk form, forklarer Michelsen, der peger på, at han har talt med Kirkevold om at tage en smule kraft af sine afslutninger, så han rammer målet oftere.
Det lykkedes blandt andet i weekenden, da Pål Kirkevold igen kom på måltavlen, selv om HamKam tabte hele 7-3 til Viking.
Dermed står Michelsens tropper med seks point efter fire runder, hvilket bestemt er godkendt. Som han selv siger, så handler sæsonen først og fremmest om overlevelse, og først derefter at slutte så højt som muligt.
Her skal han særligt sætte sin lid til et par gamle Superliga-kendinge, men indtil videre går det jo meget godt.

Afsløring: ‘PC’ afviser store jobtilbud

Dansker skal væk: Pengene forsvinder

Afsløring: Bisgaard stopper som U19-træner i FCK

Revser Barcelona: Det går jo ikke

Laudrup i ekstase: Det er et fodboldmirakel

‘PC’ reagerer på massiv interesse

Begge hold scorer i Paris

Episk kamp – Inter er i Champions League-finalen

Disse seks SL-profiler kan hentes gratis

PC til PL? Her dufter mere af Nees til Wolfsburg

Nu taler ‘PC’

Laudrup i kæmpe hyldest: Han er utrolig

Stort skifte? Bruno Fernandes kan få kongeløn

Lykkelige Lind: ‘Det er helt urealistisk’

‘Jeg skylder sgu Kent Nielsen alt!’

Afsløring: Hillerød henter stortalent i AC Horsens

Frederik Birk: Derfor dropper Brøndby det

– FCK kommer til sælge ham for over 100 mio.

Hylder Biereth: ‘Ægte måljæger’

Uhørt Brøndby-nedtur: Ikke sket i 60 år

Monstertransfer – stjerne vælger Bayern München

Sean Klaiber tordner: Uacceptabelt i en topliga

Opsang til FCK-fans: ‘Et grimt signal at sende’

Kæmpe brag – FCK tænder de røde lamper

Grønning bomber sig til Hertha-kontrakt

Esbjerg skal have ny cheftræner

Brøndby-stjerne ude af afgørende pokalbrag

– ‘PC’ er helt sikkert ikke glad for situationen

Vil mandsopdække verdens farligste teenager

Jores Okore debuterer for Brøndby i aften

Hård kritik af FCK-spillere: Tonedøvt og tåbeligt

Afsløring: Store klubber jagter fænomenet Fischer

Neestrup om Brøndby-fans: Finder mig ikke i det!

Afsløring: Forlænger med Esbjerg fB

Boss om Dolberg-transfer: Jeg lover ikke noget

Manchester United i dialog med svinedyr angriber

Peter Schmeichel scorer ‘trænerjob’

Dansk stjerne i stort karriereskifte: ‘Sgu fedt!’

23-årig stopper karrieren – starter nyt projekt

Gyldent håndtryk – koster ‘PC’ kassen

Nu starter budkrig på FCK-emne

Gummiben i Nottingham

Morten Frendrup bliver skurk i Genoa-nedtur

Rundens Hold i Superligaen – 29. runde

Endnu et målbrag mellem Inter og Barca

Dybt skuffet over Trent Alexander-Arnold

Alle skriver om Huescas-dom

Brian Riemer ser alle Superliga-stjernes kampe

Wow – han kan blive jeres redning, AaB!

Vil hente Premier League-stjerne for 525 mio.

Peger på Brøndby-spiller som muligt AGF-emne

Voldelig adfærd? ‘Synes jeg slet ikke’

Blæst bagover af dansk stjerne

Ibiza-tur aflyst

Vild Real Madrid-sommer – store stjerner til salg