Mbappés frie transfer, der koster knap 600 mio.

Ifølge den spanske ABC regner Real Madrid med at gå efter både Kylian Mbappé og Erling Haaland næste sommer. Franskmanden bliver dog langt fra billig, selvom han kan skifte på en fri transfer.



Det er efterhånden ikke den store hemmelighed, at Real Madrid godt kunne tænke sig at hente Kylian Mbappé. 

Og ifølge den spanske avis ABC er madrilenerne da også klar til at tilbyde den franske superstjerne en særdeles lukrativ kontrakt. Således skriver ABC, at Mbappé således absolut ikke bliver billig, selvom franskmanden altså kan skifte på en fri transfer i 2022. 

– En seks-årig kontrakt frem til 2028. Hvad angår pengene, der skal fordeles mellem spilleren, hans far og agent Wilfried og hans berømte advokat, Delphine Verheyden, er Madrids vurdering, at det samlede beløb ender på mellem 60 og 80 millioner euro (mellem 445 og 595 millioner kroner, red.). Franskmandens løn er endnu ikke afklaret, men tanken er at forbedre den løn på 24 millioner euro (180 millioner kroner, red.), som han i øjeblikket tjener i PSG, lyder det således fra ABC. 

– Hvis disse udregninger ender med at holde stik, så vil de totale omkostninger for Mbappé ende med at blive 60 procent lavere, end hvis han var kommet denne sommer. Og det vil give Madrid muligheden for at indlede en anden af de store operationer, som klubben har på agendaen forud for 2022/23-sæsonen.

Vil også hente Haaland
Ifølge ABC betyder Mbappés forventede ankomst på en fri transfer således, at Real Madrid også vil gå efter Erling Haaland.

– Den norske angriber har en klausul, der betyder, at den klub, der henter ham, ‘kun’ behøver at betale 75 millioner euro (555 millioner kroner, red.), lyder det således fra ABC.

Ifølge ABC hører det dog med til historien, at Mino Raiola, der er Erling Haalands agent, forventes at opkræve et gebyr på 225 millioner kroner for at gennemføre skiftet. Ifølge ABC eksisterer der blandt de europæiske storklubber en erkendelse af, at Haalands drøm er at spille for Real Madrid. 





LIVE

LIVE: Vil med til VM

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Josip Radošević på samtlige forsider

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Viborg FF – FC Midtjylland

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

FC København – FC Fredericia



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Millionregn over FC Midtjylland

Topchef får nyt job i FCK

Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

Randers FC – Silkeborg IF

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

Protesterer efter dansk drømmekamp

Benhård Brian Riemer-melding

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

“Ingen er uerstattelige”

Afslører vild transfer-historie

Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet

Håber på FC København-exit

‘Mathias Jensen har grund til at være sur’

‘Det er dramatisk!’

Så blev det officielt

Afsløring: Lars Friis tæt på stort job

Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

FCM-keeper med flest redninger i Europa League