Medie: De kontaktede Brian Priske

Sparta Prags danske cheftræner Brian Priske modtog angiveligt to jobtilbud for nyligt.



Sparta Prag kunne i sidste uge præsentere en toårig forlængelse af samarbejdet med Brian Priske, så man nu har papirer på hinanden frem til sommeren 2026.

Det var en underskrift gjort i rettidig omhu, da Brian Priske ifølge det tjekkiske medie inFotbal.cz blev kontaktet af to klubber. Én af dem var FC Augsburg i Bundesligaen, der for nyligt ansatte Jess Thorup.

Efter blot en enkelt sejr i sæsonens første syv kampe fyrede Augsburg Enrico Maaßen den 9. oktober, og det var altså i den periode, indtil ansættelsen af Jess Thorup, at man rakte ud til Brian Priske.

– Augsburg kontaktede Priske, efter man sluttede samarbejdet med Enrico Maaßen, men man nåede ikke til enighed, bekræfter kilder overfor inFotbal.cz.

Hvem den anden klub er, som kontaktede 46-årige Brian Priske, fremgår ikke. Men det er ikke første gang, at den danske træner er interessant for andre klubber. I sommer skrev Ekstra Bladet, at der landede et tilbud fra Saudi-Arabien.

Det var angiveligt Al Shabab FC, der tilbød Brian Priske omkring 37,5 millioner kroner henover en toårig kontraktperiode. Som bekendt blev det ikke til noget, da den tidligere FC Midtjylland-træner netop har forlænget sin aftale med Sparta Prag.

– Jeg er meget glad for at være i Sparta, så det var nemt for mig at tage imod tilbuddet om at fortsætte samarbejdet. Jeg kan mærke, hvordan klubben accepterer mig, hvordan mit arbejde bliver værdsat, og jeg kan se, at klubben fungerer, lød det fra Brian Priske efter forlængelsen.

I sidste sæson vandt Sparta Prag det tjekkiske mesterskab og i denne sæson er man fortsat med at vinde kampe. I weekenden holdt man fast i sin førsteplads med en sejr på 4-0 over Ceske Budejovice.

Brian Priske underskrev i sommeren 2022 en toårig kontrakt med Sparta Prag og var dermed med til at ende en fireårig periode, hvor syv forskellige tjekkiske trænere ikke kunne indfri forventningerne i hovedstadsklubben.

Tipsbladet har været i kontakt med Brian Priske, der ikke har nogen kommentarer til rygtet.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Holland – Marokko

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Zorniger fremhæver transfervindue

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Tyskland – Paraguay

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spændende melding

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Markant ændring i Silkeborg

Her er 16.-delsfinalerne til VM