Christian Eriksen fik 120 minutter på banen, da Inter for to uger siden slog Fiorentina i 1/8-finalen i Coppa Italia.
Og derfor spekulerer flere italienske medier nu i, at Eriksen også kan få spilletid, når Inter i aften møder naboerne fra AC Milan i kvartfinalen. Tuttomercatoweb peger således på, at opgøret kan blive en chance for to Inter-spillere, der normalt ikke er en del af Antonio Contes foretrukne startellever.
– En rimelig stor chance for to spillere. Sådan kan Coppa Italia-derbyet opsummeres, hvad Inter angår. Vi taler om Christian Eriksen og Alexis Sanchez. To spillere, som bestemt ikke er faste startere under Conte, men som for et par år siden strålede i London, da de tørnede ud for henholdsvis Tottenham og Arsenal, skriver Tuttomercatoweb.
– Den udskiftning på holdet, som Inter-træneren formentlig beslutter sig for i midtugekampen, kan give dem begge chancen for at komme i gang og måske tilkæmpe sig en mere fast rolle i anden halvdel af sæsonen. Deres kvalitet kan ikke betvivles, men det handler om taktiske valg. Der er for dem begge tale om en chance, de ikke må spilde. Forudsat at Conte altså giver dem chancen.
Sidste chance?
Milano-avisen La Gazzetta dello Sport har ved flere lejligheder skrevet, at Christian Eriksen står overfor sin sidste chance, og forud for aftenens Milano-derby er det en vinkel, som den berømte avis har valgt at genbruge.
– Det vil kræve noget brilliant, et øjebliks genialitet, i pokalturneringen, hvis Eriksen skal ændre den fortælling, der allerede synes færdigskrevet, og som kan føre til en sen udvikling på markedet. En besynderlig sag, et misforstået talent… en spiller med et stort potentiale, som ganske simpelt befinder sig det forkerte sted, nu hvor han har nået sin bedste fodboldalder.
Opgøret mellem Inter og AC Milan sparkes i gang klokken 20.45.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
OPTAKT
Holland – Marokko
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Spændende melding
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
NYHEDER
Markant ændring i Silkeborg
TOPNYHED
