Maurizio Sarri har taget sig et sabbatår efter fyringen i Juventus, men den 62-årige italiener kan nu være tæt på at sikre sig et nyt trænerjob.
Ifølge den Napoli-baserede radiostation Radio Kiss Kiss kan Maurizio Sarri således være på vej tilbage til Napoli, som Sarri ellers forlod til fordel for Chelsea i 2018.
– Forholdet mellem De Laurentiis (Napolis ejer, red.) og Sarri var helt sikkert køligt, og præsidenten var ikke glad, når folk talte om Sarri i hans nærvær. Men de to har nu talt sammen. Og isen mellem dem er tøet en smule op. De Laurentiis har også andre muligheder som Ivan Juric og Vincenzo Italiano, lyder det således fra radiostationens chef, Valter De Maggio.
I Napoli-truppen er der stadig flere spillere fra Sarris sidste ophold i klubben, hvor den syditalienske klub var meget tæt på at vinde Serie A. Football Italia peger på, at Sarri i både Chelsea og Juventus havde svært ved at få spillerne til at forstå hans vision.
– Afsløringen er opsigtsvækkende, da Radio Kiss Kiss er Napolis officielle radiostation og dermed har meget tætte bånd til klubben, lyder det fra Football Italia.
Jorginho kan følge med
Joao Santos, der er agent for Chelsea-profilen Jorginho, var også i æteren onsdag, hvor agenten i Radio Kiss Kiss udtalte sig om midtbanespillerens fremtid.
– Sarri og Jorginho i Napoli er en vidunderlig idé. Spilleren har to-et-halvt år tilbage af sin kontrakt med Chelsea, hvor han har en markant løn. Rent fodboldmæssigt er det helt sikkert muligt. Vi må se, hvad De Laurentiis tænker. Napoli er en by, som Jorginho elsker højt. Den har betydet meget for hans karriere. Sarri er også en vigtig træner for ham. Han har spillet på det højeste niveau under ham, lød det således fra Joao Santos.
Sarri har stadig en kontrakt med Juventus, men parterne forhandler om at opløse kontrakten inden den 30. maj. Ellers skal Juventus betale Sarri 52 millioner kroner. Den tidligere Chelsea-boss blev for en måneds tid siden rygtet til Fiorentina, men Firenze-klubben kan altså nu se frem til konkurrence fra Napoli, der formentlig siger farvel til Gennaro Gattuso.
LIVE
TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
OPTAKT
Holland – Marokko
EKSKLUSIVT
