Der er nærmest ikke gået en eneste dag i de seneste uger, hvor Andreas Schjelderup ikke sættes i forbindelse med et kæmpeskifte til Benfica.
De portugisiske medier sværmer med nyheder om Efterårets Profil i Superligaen, og til tider er de største portugisiske sportsaviser fyldt op med billeder af FC Nordsjælland-stjernen på forsiderne.
Det har den danske klubs sportschef Jan Laursen også bidt mærke i, og til Tipsbladet skjuler han ikke, at der er interesse for stjerneskuddet.
Er der en status på Andreas?
– Nej, det kan jeg ikke komme ind på, men jeg har set, at han har fået en del forsider på de store (aviser) dernede. Så kan man sidde og synes, at det er irriterende, at der er run på den del nu, men han kom jo hertil, hvor han valgte os frem for en hel masse andre.
– Og med den udvikling, han og holdet har haft, er det naturligt, at der er opmærksomhed på ham. Og det er super fortjent. Vi må se, hvad der sker. Man kan ikke have en spiller af hans kaliber, uden der er løbende interesse.
Kan I holde på ham? Forventer Johannes (Thorup, red.), at Andreas også er her til foråret?
– Vi har løftet os, både i tabellen men også i den kvalitet vi har i truppen, men han ved også, at det er vigtigt, at de her unge dygtige spillere skal holdes for en tid, men på et tidspunkt også slippes fri.
– Men det ville da være dejligt at have ham til foråret også, og hvis ikke er det fordi, at der er en rigtig god årsag til det. Så vi tager en dag ad gangen på den front. Han var her i dag til træning, siger Jan Laursen.
– Så er det noget rigtig lort
FC Nordsjælland er på vinterpause på førstepladsen i Superligaen, og et mesterskab er langt fra utænkeligt, når man tænker tilbage på klubbens spil i efteråret.
Her var Andreas Schjelderup den offensive stjerne, som gjorde modstandernes forsvarsspillere godt og grundigt rundtossede.
Andreas Schjelderup er fortsat FC Nordsjælland-spiller, og som tidligere nævnt håber Jan Laursen, at han også er det til foråret. Han erkender dog, at han har haft rigtig travlt på det seneste, og det er ikke svært at regne ud, at Andreas Schjelderup er en af årsagerne til dette.
– Der har været meget at se til henover jul og nytår, som jeg umiddelbart havde håbet, at der ikke var. Men samtidig er det en del af vores forretning og DNA, at de her dygtige spillere kommer til vores akademi og går op på førsteholdet. Så er det ikke vores opgave at slukke alle de der drømme. Men vi skal være gode til at sige, hvornår er det rigtige? Hvem har vi klar? Og hvad kan vi få ind? Så den dag, telefonen ikke ringer, er det noget rigtig lort, medgiver han og fortsætter:
– Vi vil prøve at holde fast i det, vi sagde, inden vi gik på vinterpause. At når vi er færdige, håber vi, at vi står minimum lige så stærkt, som vi gør nu. Det som omverdenen ikke ved – eller jeg tror efterhånden, de ved det – men det er, hvem der er den næste. Hvem står klar og så videre.
– Vi har haft rigtig mange offensive kort her i efteråret, og der er nogle nye på vej. Så i bund og grund er vores interne vindue åbent hele året, for der dukker hele tiden nogle op fra akademiet, og nogle gange skal der også gøres plads, siger han.
Gøres plads vil der i hvert fald blive gjort, såfremt Andreas Schjelderup bliver solgt. Tidligere har der været forlydender om et bud på 112 millioner kroner fra Benfica, men nordmanden er fortsat i Farum-klubben, selv om Jan Laursens telefon har bimlet og bamlet en del de seneste uger.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER
