Der er nærmest ikke gået en eneste dag i de seneste uger, hvor Andreas Schjelderup ikke sættes i forbindelse med et kæmpeskifte til Benfica.
De portugisiske medier sværmer med nyheder om Efterårets Profil i Superligaen, og til tider er de største portugisiske sportsaviser fyldt op med billeder af FC Nordsjælland-stjernen på forsiderne.
Det har den danske klubs sportschef Jan Laursen også bidt mærke i, og til Tipsbladet skjuler han ikke, at der er interesse for stjerneskuddet.
Er der en status på Andreas?
– Nej, det kan jeg ikke komme ind på, men jeg har set, at han har fået en del forsider på de store (aviser) dernede. Så kan man sidde og synes, at det er irriterende, at der er run på den del nu, men han kom jo hertil, hvor han valgte os frem for en hel masse andre.
– Og med den udvikling, han og holdet har haft, er det naturligt, at der er opmærksomhed på ham. Og det er super fortjent. Vi må se, hvad der sker. Man kan ikke have en spiller af hans kaliber, uden der er løbende interesse.
Kan I holde på ham? Forventer Johannes (Thorup, red.), at Andreas også er her til foråret?
– Vi har løftet os, både i tabellen men også i den kvalitet vi har i truppen, men han ved også, at det er vigtigt, at de her unge dygtige spillere skal holdes for en tid, men på et tidspunkt også slippes fri.
– Men det ville da være dejligt at have ham til foråret også, og hvis ikke er det fordi, at der er en rigtig god årsag til det. Så vi tager en dag ad gangen på den front. Han var her i dag til træning, siger Jan Laursen.
– Så er det noget rigtig lort
FC Nordsjælland er på vinterpause på førstepladsen i Superligaen, og et mesterskab er langt fra utænkeligt, når man tænker tilbage på klubbens spil i efteråret.
Her var Andreas Schjelderup den offensive stjerne, som gjorde modstandernes forsvarsspillere godt og grundigt rundtossede.
Andreas Schjelderup er fortsat FC Nordsjælland-spiller, og som tidligere nævnt håber Jan Laursen, at han også er det til foråret. Han erkender dog, at han har haft rigtig travlt på det seneste, og det er ikke svært at regne ud, at Andreas Schjelderup er en af årsagerne til dette.
– Der har været meget at se til henover jul og nytår, som jeg umiddelbart havde håbet, at der ikke var. Men samtidig er det en del af vores forretning og DNA, at de her dygtige spillere kommer til vores akademi og går op på førsteholdet. Så er det ikke vores opgave at slukke alle de der drømme. Men vi skal være gode til at sige, hvornår er det rigtige? Hvem har vi klar? Og hvad kan vi få ind? Så den dag, telefonen ikke ringer, er det noget rigtig lort, medgiver han og fortsætter:
– Vi vil prøve at holde fast i det, vi sagde, inden vi gik på vinterpause. At når vi er færdige, håber vi, at vi står minimum lige så stærkt, som vi gør nu. Det som omverdenen ikke ved – eller jeg tror efterhånden, de ved det – men det er, hvem der er den næste. Hvem står klar og så videre.
– Vi har haft rigtig mange offensive kort her i efteråret, og der er nogle nye på vej. Så i bund og grund er vores interne vindue åbent hele året, for der dukker hele tiden nogle op fra akademiet, og nogle gange skal der også gøres plads, siger han.
Gøres plads vil der i hvert fald blive gjort, såfremt Andreas Schjelderup bliver solgt. Tidligere har der været forlydender om et bud på 112 millioner kroner fra Benfica, men nordmanden er fortsat i Farum-klubben, selv om Jan Laursens telefon har bimlet og bamlet en del de seneste uger.
NYHEDER
Jesper Sørensen og co. taber til Messi
NYHEDER
Tordner mod Liverpool: ‘Kastet under bussen!’
TOPNYHED
Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på
TOPNYHED
Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’
TOPNYHED
Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show
NYHEDER
Drømmekamp for Roony Bardghji i drama
TOPNYHED
Tysk medie fælder hård Eriksen-dom
OPTAKT
Randers FC – AGF
TRANSFER
Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú
TOPNYHED
Brutal besked til Thomas Frank inden skæbnekamp
TOPNYHED
Eriksen med elegant assist i vigtig Wolfsburg-sejr
NYHEDER
Kæmpe triumf for Frank
EKSKLUSIVT
Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
TOPNYHED
Flere danske klubber ville have Nathan Trott
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Sydkorea
OPTAKT
FC Nordsjælland – Silkeborg IF
NYHEDER
Harder scorer første Bundesliga-mål i ydmygelse
TOPNYHED
Danskerscoringerne væltede ind
NYHEDER
Ny Liverpool-nedtur
TOPNYHED
Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
INTERVIEW
Steve Cooper: ‘Daniel Wass har det fint’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
TOPNYHED
Tjek selv: Det ligner en dybt uretfærdig fyring
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Han er Peter Crouch med teknik’
TOPNYHED
Vender tilbage til Randers – men skal væk igen
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
HELT VILDT
FCM-duo sætter vanvittig rekord
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
LIGE NU
Brian Riemer jubler: Vi SKAL med
INTERVIEW
FC København-stjerne spiller kamp 23. december
NYHEDER
Dansk bomber i tårevædet afsked
MEDIE
Jonas Wind er i København
STORT INTERVIEW
FCM-sportschef: Ja, vi har taget særlige hensyn
MEDIE
Færdig i Sturm Graz? Skæbnemøde inden jul
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
Her er alle VM-puljerne
NYHEDER
Manchester City sejrer og bider Arsenal i halen
NYHEDER
Indskiftet argentiner sænker Arsenal i topbrag
NYHEDER
‘Vi ville ikke være overgearede jubelidioter’
NYHEDER
Er dybt forbløffet: ‘Det havde jeg aldrig troet’
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Milano
TOPNYHED
Får Anis Ben Slimane en ny chance?
HELT VILDT
