Svinedyr United-stjerne pønser på fri transfer – kan blive solgt til spotpris

Manchester United kan angiveligt finde på at sælge Paul Pogba til 330 millioner kroner.



Paul Pogba kan ikke komme på holdet i Manchester United, selvom franskmanden er klubbens dyreste spiller nogensinde. 

Fra den franske landsholdslejr kom Pogba tidligere på ugen med udtalelser, der understreger, at han ikke er voldsomt glad for at være på Old Trafford. Franskmanden slog fast, at han gennemgår karrierens sværeste periode, og at landskampene er ‘et friskt pust’ i denne svære tid. 

– Vi (det franske landshold, red.) har en glimrende trup. Når vi er samlet, er vi alle glade. Vi er glade for at se hinanden. Vi nyder virkelig at være på banen. Det betyder ikke, at vi ikke nyder at spille i vores klubber. Men det er ikke det samme. Her er vi en ægte familie, og vi har det så sjovt, når vi samles, lød det ifølge The Athletic fra Pogba. 

Overvejer fri transfer
Og ifølge The Athletic har den 27-årige Pogba ikke den store interesse i at forlænge sin kontrakt med Manchester United. Franskmandens nuværende aftale udløber i 2022. 

The Athletic skriver, at Pogba ‘anser det som en reel mulighed at smutte på en fri transfer’. Dermed vil franskmanden altså kunne score en meget lukrativ kontrakt om halvandet år, hvor storklubberne formentligt vil flokkes om ham. 

Vil sælge til spotpris
I Manchester United er man selvfølgelig slet ikke interesserede i at miste Pogba på en fri transfer, og ifølge The Athletic er der folk i Manchester United-hierarkiet, der er fortalere for at sælge Pogba, hvis man får et bud på 330 millioner kroner. 

Manchester United betalte 740 millioner kroner for Pogba, da man hentede franskmanden i Juventus i 2016, så der vil være tale om et betragteligt tab. 





Dansk kæmpetransfer: Dét glæder jeg mig til




LIVE

Superliga-LIVE: AGF mangler profiler igen

Werge: ‘Dét er skuffende, FCM’

FC København-emne tæt på skifte til 40 millioner

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Sensation i Norge: ‘Han smadrer rekorden!’

Afsløring: Mads Enggård skifter i rekordtransfer



LIVE

TransferLIVE: Vender hjem til Superligaen

‘Den ene hjerneblødning efter den anden’

FC København tæt på Abubaker Walusimbi

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

FC Midtjylland-spiller tæt på skifte

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen

FC København vil hente tidligere stjerne

Transferdrama – Højbjerg straffet i Marseille

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Han gjorde det onde ved AGF

‘Fantastisk år’: Er han Silkeborgs nye angriber?

Manchester United forbereder ‘chokbud’

Køb ham, FCK!

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Afsløring: Brøndby udlejer Ousmane Sow

FC København-stjerne afviser storklub

Peter Sand på vej ind i AaB-bestyrelse

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’

Jeff Bezos bliver medejer af Liverpool

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag

Dansk træner i storklub: ‘Det er fantastisk’

Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Agent afslører: Sket ét minut inden fødselsdag

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg