Tidligere FCM-angriber rygtes til danskerklub

Den ukrainske angriber Artem Dovbyk kan få ny arbejdsgiver og blive holdkammerat med en dansk landsholdspiller.



Han kom til Superligaen i 2018 som blot 18-årig, men havde ikke den store succes. Nu kan Artem Dovbyk være på vej til et stort klubskifte. 

Ifølge Voetbalnieuws melder tyrkiske kilder, at den belgiske storklub Club Brugge har den ukrainske angriber på blokken. 

Efter hans noget lunkne ophold i FC Midtjylland og Sønderjyske har Dovbyk gennemgået en vild udvikling, og den unge ukrainer har haft et væld af bejlere i det sidste års tid.

Mediet melder i øvrigt, at de forsvarende tyrkiske mestre, Trabzonspor, siges at være interesseret i at hente Dovbyk, efter de måtte sige farvel til Andreas Cornelius. 

Nu tyder noget på, at Dovbyk kan  være på vej til belgisk fodbold, hvor han kan blive holdkammerat med den danske landsholdsspiller Andreas Skov Olsen. 

Den danske fløjspiller er muligvis et kendt ansigt for Dovbyk, da de to i hvert fald var aktive på samme tidspunkt i den danske liga. Den ukrainske angriber fandt aldrig rigtig fodfæstet i Danmark, og i 18/19-sæsonen, hvor Andreas Skov Olsen lavede 19 fuldtræffere i ligaen, var Dovbyk blot på grønsværen i 89 minutter for FCM grundet skadesproblemer. 

Siden hans ophold i den Superligaen har den ukrainske landsholdsspiler dog været flyvende i sin hjemlige liga, hvor han har lavet 40 mål i 67 kampe for SK Dnipro-1, og nu kan være på vej til at tage det næste skridt i hans karriere. 

Dovbyk har kontraktudløb i december 2023.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul