Den danske landsholdsanfører Simon Kjær var med i AC Milans startopstilling for første gang siden november, da den forsvarende italienske mester mødte bysbørnene og sidste sæsons Coppa Italia-vinder, Inter, i den italienske Super Cup – Supercoppa Italiana.
Selv om begge klubber har hjemmebane på San Siro, så blev onsdagens Super Cup-kamp spillet flere tusinde kilometer væk fra Milano i Saudi-Arabiens hovedstad, Riyadh, på King Fahd International Stadium.
I den første italienske Super Cup uden Juventus-deltagelse siden 2011 udnyttede Inter, at Milan havde store problemer i defensiven i første halvleg og vandt kampen sikkert med 3-0.
Der skulle ikke gå mere end ti minutter før, Federico Dimarco bragte Inter foran, og den føring fordoblede Edin Dzeko 11 minutter senere.
Generelt gjorde Inter det svært for Milan. For selv om Milan havde boldovertaget de første 45 minutter, kunne den forsvarende italienske mester slet ikke finde vej gennem en utrolig veldisciplineret Inter-defensiv.
Selv om Milan kom mere aggressivt ud efter pausen, så var løbet kørt. Milan spillede sig til flere og større muligheder, men Inters defensiv holdt tæt.
Milan udnyttede ikke sine muligheder. Det gjorde Inter. Og i stedet for en Milan-reducering endte det med, at Inter-angriberen Lautaro Martínez kunne lukke opgøret i slutningen af anden halvleg. På det tidspunkt var Simon Kjær skiftet ud.
Inter vinder dermed den italienske Super Cup for andet år i træk. Sidste år endte trofæet hos Milano-klubben efter en sejr over Juventus.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Officielt: Han er ny Man. City-chef
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
NYHEDER
Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TRANSFER
Spændende melding
OPTAKT
Holland – Marokko
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
TOPNYHED