For ringe til United – nu hylder alle ham

Det virker som længe siden, at Manchester United næsten ikke kunne komme af med midtbanespiller Scott McTominay.



Brasilianske Antony storspiller i Real Betis, Marcus Rashford gør det godt i Aston Villa, og så er der Scott McTominay, der fredag sikrede sig noget nær gudestatus i Napoli, da skotten på akrobatisk vis scorede målet, der sikrede den syditalienske klub Serie A-titlen for fjerde gang i historien.

Fælles for de tre spillere er, at de alle er blevet fravalgt i Manchester United, hvor de alle optrådte i sidste sæson. Efter at have spillet for ‘De Røde Djævle’ siden tiden som ungdomsspiller blev Scott McTominay sidste sommer afskibet til Napoli for blot 220 millioner kroner, og det er en transfer, som nu vil blive husket af de napolitanske fans i mange årtier fremover.

Fredagens fuldtræffer mod Cagliari var nemlig var nemlig McTominays tolvte i Serie A i denne sæson, hvor den skotske midtbanespiller også blev kåret til ligaens ‘MVP’, da det stod klart, at Antonio Contes tropper kunne kalde sig mestre med 2-0-sejren over Cagliari, hvor en anden tidligere Manchester United-spiller, Romelu Lukaku, stod for hjemmeholdets anden scoring efter pausen.

‘Misforstået’ spiller i United

I den engelske presse er det selvsagt ikke gået ubemærket hen, at Scott McTominay nu er blevet en folkehelt i Napoli, efter at skotten for under et år siden blev vejet og fundet for let til et Manchester United-hold, der i denne sæson har præsteret skandaløst ringe ved at ligge på 16. pladsen i Premier League-tabellen før sidste spillerunde, mens det onsdag blev til et nederlag i Europa League-finalen mod Tottenham.

– MVP-kåringen markerer afslutningen på en drømmesæson for McTominay, der har cementeret sig selv som en fanfavorit i Napoli. Han er blevet hovedpersonen på holdet, og de passionerede supportere fandt hurtigt på forskellige måder at hylde deres skotske forstærkning i form af Maradona-agtige altre til tatoveringer, flag og endda kilte, skriver The Sun om Scott McTominay, mens Sky Sports peger på, at skotten bliver i Napoli brugt meget anderledes end i Manchester United:

– Der er en følelse af, at McTominay var en misforstået spiller. Skotten blev ofte brugt længere tilbage på midtbanen på Old Trafford, nogle gange som den mest defensive.

Den tidligere Manchester United-boss Ole Gunnar Solskjær har udtalt stor undren over Manchester Uniteds salg af Scott McTominay, og Metro peger på, at skotten symboliserer endnu en fejltagelse af Manchester United.

– Ud af alle fortrydelserne, der har hobet sig op i Manchester United i løbet af det seneste år, må det nu stå som en af de største, at man lod Scott McTominay gå, skriver Metro.

Det er anden gang på tre år, at Napoli vinder det italienske mesterskab. McTominay og co. vandt trofæet for næsen af Inter i år.





Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’



EKSKLUSIVT

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’


Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’

Færdig hos Brøndby IF

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Scorer forrygende løn i FC København

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen


Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter

Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Afsløring: Færdig i FC København



TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Spår store Brøndby-salg

Premier League-klub vil have Hermansen

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

Mesterklub frister Højlund

I svime over dansk komet: Han var ustyrlig


TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Nyt bud på Victor Froholdt

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet



Afsløring: FC København henter PSG-spiller

– Rasmus Falk har tre muligheder

Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

Liverpool får særlig klausul

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

Vil kapre FCK-emne

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Bellingham skal på operationsbordet

Premier League-topklub overvejer Nørgaard

Tøffe slår fast: ‘Big time nej – ikke okay, AGF’



Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Her er FC Københavns nye assistenttræner

Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp

United-legende begejstret for Højlund-konkurrent



Woltemade & Co slår Azzurrini

På plads: Henter Benjamin Nygren

Kamaldeen til topklub? “En god signing”