For ringe til United – nu hylder alle ham

Det virker som længe siden, at Manchester United næsten ikke kunne komme af med midtbanespiller Scott McTominay.



Brasilianske Antony storspiller i Real Betis, Marcus Rashford gør det godt i Aston Villa, og så er der Scott McTominay, der fredag sikrede sig noget nær gudestatus i Napoli, da skotten på akrobatisk vis scorede målet, der sikrede den syditalienske klub Serie A-titlen for fjerde gang i historien.

Fælles for de tre spillere er, at de alle er blevet fravalgt i Manchester United, hvor de alle optrådte i sidste sæson. Efter at have spillet for ‘De Røde Djævle’ siden tiden som ungdomsspiller blev Scott McTominay sidste sommer afskibet til Napoli for blot 220 millioner kroner, og det er en transfer, som nu vil blive husket af de napolitanske fans i mange årtier fremover.

Fredagens fuldtræffer mod Cagliari var nemlig var nemlig McTominays tolvte i Serie A i denne sæson, hvor den skotske midtbanespiller også blev kåret til ligaens ‘MVP’, da det stod klart, at Antonio Contes tropper kunne kalde sig mestre med 2-0-sejren over Cagliari, hvor en anden tidligere Manchester United-spiller, Romelu Lukaku, stod for hjemmeholdets anden scoring efter pausen.

‘Misforstået’ spiller i United

I den engelske presse er det selvsagt ikke gået ubemærket hen, at Scott McTominay nu er blevet en folkehelt i Napoli, efter at skotten for under et år siden blev vejet og fundet for let til et Manchester United-hold, der i denne sæson har præsteret skandaløst ringe ved at ligge på 16. pladsen i Premier League-tabellen før sidste spillerunde, mens det onsdag blev til et nederlag i Europa League-finalen mod Tottenham.

– MVP-kåringen markerer afslutningen på en drømmesæson for McTominay, der har cementeret sig selv som en fanfavorit i Napoli. Han er blevet hovedpersonen på holdet, og de passionerede supportere fandt hurtigt på forskellige måder at hylde deres skotske forstærkning i form af Maradona-agtige altre til tatoveringer, flag og endda kilte, skriver The Sun om Scott McTominay, mens Sky Sports peger på, at skotten bliver i Napoli brugt meget anderledes end i Manchester United:

– Der er en følelse af, at McTominay var en misforstået spiller. Skotten blev ofte brugt længere tilbage på midtbanen på Old Trafford, nogle gange som den mest defensive.

Den tidligere Manchester United-boss Ole Gunnar Solskjær har udtalt stor undren over Manchester Uniteds salg af Scott McTominay, og Metro peger på, at skotten symboliserer endnu en fejltagelse af Manchester United.

– Ud af alle fortrydelserne, der har hobet sig op i Manchester United i løbet af det seneste år, må det nu stå som en af de største, at man lod Scott McTominay gå, skriver Metro.

Det er anden gang på tre år, at Napoli vinder det italienske mesterskab. McTominay og co. vandt trofæet for næsen af Inter i år.





‘Zanka’ melder ud om fremtiden




Brøndby-IF FCM BIF FC-Midtjylland Broendby-IF Han-beom-lee LIVE

TransferLIVE: Liverpool scouter FCM-profil

Rasende stjerne vil flå kontrakten over

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Overraskende melding om Oliver Christensen

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

AGF køber ham



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Elias Jelert færdig

Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark

Han tager hjem fra VM

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Panathinaikos henter Casper Ankergren

FC Midtjylland jagter Paris Saint-Germain-bomber

Afsløring: Jonathan Agyekum skifter til Sarajevo

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?

Nu melder Christian Eriksen ud

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’

Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’

Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Her kan du se Canada mod Bosnien-Hercegovina

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning