En ny Serie A-sæson sparkes i gang i dag, og for Lazios vedkommende venter der en udekamp mod Lecce i første spillerunde.
Rom-klubben har hentet spillere som Daichi Kamada og Gustav Isaksen denne sommer, men på et pressemøde lørdag kom cheftræner Maurizio Sarri med en hård kritik af transfervinduets længde.
– Det er en skandale, at transfermarkedet stadig er åbent, når sæsonen sparkes i gang. Jeg begynder ikke at tale om transfermarkedet 24 timer før en kamp. Vi har ikke formået at lave en lov til at stoppe italiensk fodbold fra at blive styret af forretningsfolk. Jeg er allerede bitter over, at vi morgen skal spille med spillere, der stadig er på markedet, lyder det, ifølge Virgilio Sport, fra Maurizio Sarri.
Den tidligere Chelsea-træner spår desuden en sværere sæson for Lazio i år, idet Rom-klubben skal spille Champions League. Sarri føler samtidig endnu ikke, at han for alvor kan gøre brug af de nye spillere, der er blevet hentet ind denne sommer.
– De er næsten alle sammen bagud, i forhold til det fysiske. Rovella har haft en skade. Kamada har haft en lang periode, hvor han ikke har været aktiv. Isaksen er den eneste af dem, der i mine øjne er i god fysisk form. Men han står bag i køen lige nu.
Det må siges at være klar tale fra Maurizio Sarri, der altså ikke ser Gustav Isaksen som en spiller til startopstillingen endnu.
Danskeren forventes dog at få en hel del spilletid i Lazio i denne sæson. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-flop i flot skifte
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
TIPSBLADET SPECIAL
Scoop? Derfor kan han blive en gave for Svensson
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
LIVE
VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
TIPSBLADET SPECIAL
Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller
MEDIE
Brøndby tæt på Superliga-profil
AVIS
Superliga-klub jagter Jakob Bonde
NYHEDER
David Nielsen: Hold øje med ham her til VM!
EKSKLUSIVT
Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Medie: De lurer på FCM-profil
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Nu er der nyt om Robert Skov
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM forlænger med stort talent
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Thomas Villadsen
MEDIE
FCK jagter Jacob Bruun Larsen
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
FC København i forhandlinger med svensk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
TOPNYHED
Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?
OPTAKT
Canada – Marokko
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Kæmpebud på 16-årig
NYHEDER