En ny Serie A-sæson sparkes i gang i dag, og for Lazios vedkommende venter der en udekamp mod Lecce i første spillerunde.
Rom-klubben har hentet spillere som Daichi Kamada og Gustav Isaksen denne sommer, men på et pressemøde lørdag kom cheftræner Maurizio Sarri med en hård kritik af transfervinduets længde.
– Det er en skandale, at transfermarkedet stadig er åbent, når sæsonen sparkes i gang. Jeg begynder ikke at tale om transfermarkedet 24 timer før en kamp. Vi har ikke formået at lave en lov til at stoppe italiensk fodbold fra at blive styret af forretningsfolk. Jeg er allerede bitter over, at vi morgen skal spille med spillere, der stadig er på markedet, lyder det, ifølge Virgilio Sport, fra Maurizio Sarri.
Den tidligere Chelsea-træner spår desuden en sværere sæson for Lazio i år, idet Rom-klubben skal spille Champions League. Sarri føler samtidig endnu ikke, at han for alvor kan gøre brug af de nye spillere, der er blevet hentet ind denne sommer.
– De er næsten alle sammen bagud, i forhold til det fysiske. Rovella har haft en skade. Kamada har haft en lang periode, hvor han ikke har været aktiv. Isaksen er den eneste af dem, der i mine øjne er i god fysisk form. Men han står bag i køen lige nu.
Det må siges at være klar tale fra Maurizio Sarri, der altså ikke ser Gustav Isaksen som en spiller til startopstillingen endnu.
Danskeren forventes dog at få en hel del spilletid i Lazio i denne sæson. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
LIVE: Daniel Wass teaser
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
OPTAKT
Viborg FF – Sønderjyske
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
Husker du? Xabi Alonsos benhårde Real Madrid-dom
STORT INTERVIEW
Danskers ord fik ny AGF-helt til at græde
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
TOPNYHED
– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
OPTAKT
Wolfsburg – Bayern
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
OPTAKT
Manchester City – Brentford
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER