En ny Serie A-sæson sparkes i gang i dag, og for Lazios vedkommende venter der en udekamp mod Lecce i første spillerunde.
Rom-klubben har hentet spillere som Daichi Kamada og Gustav Isaksen denne sommer, men på et pressemøde lørdag kom cheftræner Maurizio Sarri med en hård kritik af transfervinduets længde.
– Det er en skandale, at transfermarkedet stadig er åbent, når sæsonen sparkes i gang. Jeg begynder ikke at tale om transfermarkedet 24 timer før en kamp. Vi har ikke formået at lave en lov til at stoppe italiensk fodbold fra at blive styret af forretningsfolk. Jeg er allerede bitter over, at vi morgen skal spille med spillere, der stadig er på markedet, lyder det, ifølge Virgilio Sport, fra Maurizio Sarri.
Den tidligere Chelsea-træner spår desuden en sværere sæson for Lazio i år, idet Rom-klubben skal spille Champions League. Sarri føler samtidig endnu ikke, at han for alvor kan gøre brug af de nye spillere, der er blevet hentet ind denne sommer.
– De er næsten alle sammen bagud, i forhold til det fysiske. Rovella har haft en skade. Kamada har haft en lang periode, hvor han ikke har været aktiv. Isaksen er den eneste af dem, der i mine øjne er i god fysisk form. Men han står bag i køen lige nu.
Det må siges at være klar tale fra Maurizio Sarri, der altså ikke ser Gustav Isaksen som en spiller til startopstillingen endnu.
Danskeren forventes dog at få en hel del spilletid i Lazio i denne sæson. Det kan du læse mere om HER.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
NYHEDER
Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TOPNYHED