Det var tættere, end cifrene vidner om, da AC Milan lørdag på udebane vandt 3-1 over Parma i Serie A.
Efter et rødt kort til Zlatan Ibrahimovic spillede milaneserne den sidste halve time i undertal, og hjemmeholdet pressede hårdt i jagten på en udligning, inden en Milan-scoring dybt inde i tillægstiden lukkede kampen.
Med sejren er Milan i hvert fald et døgns tid otte point efter Inter i toppen. Milan mangler at spille otte kampe, så lokalrivalerne på førstepladsen er inden for rækkevidde.
Desværre for Simon Kjær og co. har Inter gang i en god stime i ligaen, så Milan skal håbe, at bysbørnene går i stå, for at der kan opstå reel spænding om mesterskabet.
Inter møder søndag Cagliari, der ligger lige under nedrykningsstregen. Under Cagliari ligger netop Parma, der efterhånden er presset. Parma har 20 point, fire færre end Torino lige over stregen, som senere lørdag møder Jens Stryger Larsen og Udinese.
Milan kom hurtigt foran mod Parma. Små otte minutter var gået, da Zlatan Ibrahimovic sendte bolden videre til Ante Rebic, der tog et par træk i feltet og hamrede den op i hjørnet til 1-0.
Kort før pausen blev det også 2-0 ved Franck Kessie.
Bagud med to mål blev Andreas Cornelius sendt på banen fra anden halvlegs start. Mens det ikke umiddelbart gav afkast for hjemmeholdet, så begyndte tingene alligevel at gå Parmas vej.
Efter en times spil blev Zlatan Ibrahimovic nemlig udvist med direkte rødt efter en situation, hvor svenskeren endte i diskussion med kampens dommer.
Cirka fem minutter senere reducerede Riccardo Gagliolo, og så lugtede Parma blod. Hjemmeholdet nærmest belejrede Milans felt, men Simon Kjær og kollegerne i defensiven holdt altså stand.
Dybt inde i tillægstiden lukkede Rafael Leao kampen, da Milan slog til på en omstilling, efter at Parma havde satset alt i jagten på udligningen.
Mens Zlatan Ibrahimovic altså endte med at få en uheldig rolle lørdag, så har hans ophold i Milan generelt været en succes. Ifølge klublegenden Paolo Maldini, der i dag er teknisk direktør i Milan, er de to parter da også tæt på en kontraktforlængelse.
Der er angiveligt tale om en etårig forlængelse, som Maldini forventer underskrevet inden for et par dage, siger eksforsvareren ifølge Reuters.
/ritzau/
EKSKLUSIVT Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson
NYHEDER
FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson
MEDIE
FC Midtjylland tæt på salg af angriber
INTERVIEW
Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’
NYHEDER
Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt
Skal han med Bo Svensson til FC København?
TOPNYHED
Varme rygter: Han har været i FC København
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
MEDIE
Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk
TOPNYHED
Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning
INTERVIEW
Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus
AVIS
Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
Melder ud om Kasper Hjulmand
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
AVIS
Klar på chokskifte
Vild stime før Danmark-brag
Stor profil glad for Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
– Jeg tror, det er det rigtige for FC København
TOPNYHED
Han er også færdig i FC København
HELT VILDT
Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig
INTERVIEW
Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest
Peger på bænket dansk stjerne: ‘Utrolig kvalitet’
TOPNYHED
Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’
MEDIE
Tre Premier League-klubber jagter Simsir
NYHEDER
Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub
NYHEDER
Medie: Det peger i den retning for Garananga
Dybt bekymret over VM i USA
HELT VILDT
Randers var tæt på – nu er han et monster
Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Løfter sløret: Her er planen inden skæbnekamp
Sendt hjem fra FC København-træning
MEDIE
Det skal blive bedre, Isaksen!
INTERVIEW
Solgt for peanuts til Hobro – han er en kæmpe chef
Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR
Nu bekræftes tocifret millionbeløb
EKSKLUSIVT
De nye Wieghorst og Hjulmand?
‘Det er lidt skørt, men det er fedt’
Ser I med, Brøndby?
Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok
DAGENS SPILFORSLAG
Cypern moser Moldova
‘Vi har flere spillere, man kan kalde stjerner’
Joakim Mæhle åbner op
DAGENS SPILFORSLAG
Fransk driblekonge tryller mod Colombia
Landstræner håber på Messi
TOPNYHED
Fanget på TV – italiener afviser kritik
NYHEDER
Ville have ham på landsholdet – nu reagerer han
BIZART
Senegal fejrer frakendt AFCON-titel
NYHEDER
Melder klart ud: ‘Det er jeg imod’
AVIS
Skidt nyt for ‘AC’? Stjerne vil til Barça
NYHEDER
Joachim Andersen: ‘Det var faktisk forfærdeligt’
MEDIE
