Napoli tager nyt skridt mod guldet

Giovanni Di Lorenzo og Victor Osimhen scorede, da Napoli vandt 2-0 ude over Salernitana i Serie A.



Meget skal gå galt for Napoli, hvis ikke den syditalienske fodboldklub skal lade sig krone som italiensk mester, når sæsonen er ovre.

Lørdag tog klubben endnu et skridt mod sit tredje mesterskab, da lokalopgøret ude mod Salernitana i sikker stil blevet vundet med 2-0 efter en scoring lige før og lige efter pausen.

Dermed lægger Napoli yderligere pres på forfølgerne AC Milan og Inter, der først skal i aktion i Serie A's 19. spillerunde mandag og tirsdag. Indtil da har Napoli 12 og 13 point ned til de to konkurrenter.

Salernitana har hjemme i Salerno blot en kort køretur syd for Napoli, men grundet en straf fra Italiens indenrigsministerium efter et masseslagsmål på en motorvej måtte Napoli ikke have deres fans med til lørdagens udekamp.

Derfor lagde hjemmeholdets fans et vokalt pres på gæsterne, men det ebbede ud, efterhånden som klasseforskellen blev tydeligere og tydeligere på banen.

I sidste uge tabte Salernitana hele 2-8 på udebane til Atalanta, hvilket kostede en fyreseddel til cheftræner Davide Nicola, men efter to døgn blev han genansat.

Spillemæssigt havde Salernitana forbedret sig siden sidste uges blamage, men det blev også hurtig tydeligt, at det næppe var områdets fodboldlillebror, der ville bremse Napoli i jagten på klubbens første italienske mesterskab i 33 år.

Der gik dog næsten en hel halvleg, før Napoli endelig fik bolden i mål, hvis man ser bort fra Victor Osimhens annullerede offsidescoring i det 34. minut.

Bedst som tillægstiden for første halvleg var gået, fik Napoli scoret, og denne gang fik målet lov til at stå. Andre Anguissa sendte bolden tværs gennem feltet, og anfører Giovanni Di Lorenzo var vaks og tordnede bolden i mål via overliggeren.

Under tre minutter efter pausen fandt kampen stort set sin afgørelse. Osimhen var først over en returbold efter et stolpeskud og kunne ikke undgå at score.

Hjemmeholdet havde stort set intet at byde på i regnvejret før et stolpeskud i det 83. minut. Tættere på en reducering kom Salernitana ikke.

/ritzau/





Så Franks pressemøde inden FCK-brag: ‘Bekymrende’


Prøver at lokke FC København-stjerne

Neestrup: ‘De to største i Danmark’

Rundens Hold i Superligaen – 14. spillerunde

Bliver ‘PC’ fyret? Møder stor kritik

Han er en vanvittig spiller – men blev FCM snydt?

AaB vil have 75 millioner kroner

Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Dansk klub fyrer hele trænerstaben

Tidligere FCK-boss: Det koster Franculino

Axelsen jubler: Lander ny aftale

Gustav Isaksen blev matchvinder for Lazio

– Ellers får jeg nok karantæne i rigtig lang tid

‘Total skændsel’ – kræver strafaktion før FCK-kamp

FCM jagter Franculino-erstatning

Eksperter ikke i tvivl: Han er færdig i Brøndby

Brian Riemer udtager landsholdet til skæbnekampe

David Nielsen, den er til dig!

Amin Chiakha tilbage til FCK?

Tadej vil gerne – holdet siger nej

Tilbage i Brøndby – skal snart væk igen

FCK’s supermand: ‘En af de største forandringer’

Nyt kæmpe comeback for FCM-stjerne

Deler godt FC København-nyt

Brøndby får vild straf: Sydsiden lukkes

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Derfor vinder Brøndby ikke guld

Jacob Neestrup: ‘De kommer med et fly senere’

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Vigtigt nyt for Brian Riemer

Thomas Frank har fået en undskyldning

Oliver Sonne-situation vækker opsigt

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Kaster hård dom over Eriksen

Steve Cooper overrasker stort

– Brøndby har min støtte

De tager over for Ivan Prelec

Jacob Neestrup storroser Nicklas Bendtner

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Lettet Isaksen kigger mod Europa

Monaco kan overraske i Norge

– Jeg er ham evigt taknemmelig

Franculino redder FCM

Premier League-klub lurer på Erik ten Hag

Kæmpebøde for dokumentsvindel

– FCK er ikke det bedste sted

Erkender fejl: Prelec skulle ikke være genansat

Sådan starter FC Midtjylland og AGF

Vejle fyrer Prelec

Landstræner overrasker: Her er VM-truppen

Frank bekræfter: Stjerner tvivlsomme mod FCK