Det lignede et drømmeskifte i sommer, men Jesper Lindstrøms tid i Napoli har ikke været en dans på roser indtil videre.
De italienske mestre har skuffet stort i denne sæson, mens Jesper Lindstrøm har fået meget få chancer for at vise sit værd.
I dag var Napoli på besøg i Torino, og her endte det med endnu en nedtur for Jesper Lindstrøm og mestrene, der på chokerende vis tabte med hele 3-0.
Den danske landsholdsspiller blev indskiftet i det 68. minut, hvor Napoli var bagud med 3-0 og reduceret til 10 mand. Et svært tidspunkt at komme ind, men ifølge mediet Tuttomercatoweb var der alligevel tale om et nyt skuffende indhop fra den tidligere Brøndby-profil.
Ifølge La Gazzetta dello Sport planlægger Napoli-præsident Aurelio De Laurentiis flere forstærkninger denne vinter, hvor der skal rettes op på sommerens fejltagelser. Planen er nu at hente spillere, der allerede er faldet til i Italien og kender Serie A, blandt andet Udineses Lazar Samardzic og Genoas Radu Dragusin.
– Sommerens beslutninger var en nærmest total fiasko. Det mest øredøvende flop er Lindstrøm, som blev hentet i Eintracht Frankfurt for 25 millioner euro. I de 13 kampe, han har spillet, har han kun spillet to fra start. Han har ikke engang spillet 300 minutter i denne sæson.
– Han er til dels et offer for en taktisk misforståelse, idet Napoli var overbeviste om, at de kunne bruge ham som rendyrket kantspiller, selvom danskeren i Tyskland var mere fri til at trække ind i banen. Hverken Garcia eller Mazzarri har formået at løfte ham eller give ham en mere kontinuerlig chance for at vise sit værd. Indtil nu forbliver han et mysterie.
Efter søndagens nedtur i Torino ligger Napoli på en skuffende 9. plads i Serie A, 20 point efter topholdet Inter.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
TIPSBLADET SPECIAL
– Voldsom transfersommer i Superligaen!
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
HELT VILDT
Tjener kassen: Nu kan dansker ryge ned i 4. div
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
NYHEDER