Tidligere Superliga-stjerne hyldes af legende

Tidligere FC Nordsjælland-profil modtager en storslået hyldest af den tidligere engelske landstræner Fabio Capello.



Stanislav Lobotka lignede en fremtidig stjerne, da han tørnede ud for FC Nordsjælland i Superligaen, og det er han blevet. I øjeblikket er slovakken en stor profil i Napoli, der har fejet al modstand af banen i både Champions League og Serie A i denne sæson. 

Én, der er særligt imponeret over Stanislav Lobotka, er Fabio Capello, og han ved  i hvert fald, hvad han snakker om.

76-årige Fabio Capello har blandt andet stået i spidsen for AC Milan, Real Madrid, AS Roma, Juventus og det engelske landshold, så han har arbejdet med talrige topspillere, og den kategori tilhører Lobotka ubetinget, mener han.

– Der er få, der kan måle sig med ham, og med “få” mener jeg, at jeg ikke kan få øje på nogen. For mig er han den mest komplette i Serie A i den rolle, han indtager. Han er intelligent, han er altid i god form, han mister aldrig bolden, og han er aggressiv, siger Fabio Capello til II Mattino.

Han fastslår, at det eneste, der kan bekymre ham en lille smule, er om Stanislav Lobotka, kan klare det kæmpe pres, der er på Napoli, og som bestemt ikke er blevet mindre efter klubbens fænomenale sæsonstart.

Stanislav Lobotka tørnede ud for FC Nordsjælland fra 2015 til 2017, og han spillede 62 kampe for Farum-klubben uden at score et eneste mål. 





Drama ved OB-træning: Skreg af smerte




LIVE

TransferLIVE: Danske klubber jagter Holewinski

Sønderjyske – Viborg FF

Gennembrud: FCM tæt på dyr Magnus Jensen

Engelsk klub afviser AGF

Folk frygtede det værste – nu er der godt nyt

Patrick Pentz har særlig Brøndby-aftale

Fremhæver bænket FCM-stjerne: Han koster 150 mio.



LIVE

Superliga-LIVE: FC Midtjylland ansætter ikoner

Afsløring: Dansker til lægetjek hos storklub

De vil købe Ousmane Sow i Brøndby

Melder Harder færdig i Leipzig

Sambabold i saunaen – FCK-indkøb var suveræn

Infantino afholdte hemmeligt møde inden VM-finalen



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

SL-hold i bowlen – her er 2. runde af pokalen

Farzam: Dette arbejder Brøndby på lige nu

Ny dansk stjerne i Norge: Kasper Høghs arvtager?

Farzam: FCK har gamblet med transfervinduet

Ny melding: Her er Kasper Dolbergs løn



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Ivan Toney sigtet for vold

Nu kan omstridt FCK-transfer være køreklar

Storklub nærmer sig Manchester United-flop

Jens Stage-transfer meldes kollapset

Patrick Pentz med klar besked om Brøndby-fremtid 

Mexico går imod strømmen

VM-spiller på listen i FCK: Falsk melding florerer

AGF meldes interesseret i Superliga-profil

På kanten af katastrofen – han er en magtfaktor!

FC København skal møde kæmpe ikon

Manchester United afviser Barça og Bayern

Vil sprænge banken for Marcus Rashford

KEP raser: ‘Det mest uambitiøse, jeg har hørt’

Sønderjyske-spiller tæt på skifte