– Christian Eriksen er begyndt at forstå det

Christian Eriksen får rosende ord med på vejen efter søndagens sejr over Lazio.



For blot en måned siden var Christian Eriksens fremtid i italienske Inter mere end tvivlsom, og meget tydede på, at den danske midtbanespiller skulle finde sig en ny klub, hvis han skulle have spilletid.

Men nu er situationen mere eller mindre vendt på hovedet.

Alene i den seneste uge har 29-årige Christian Eriksen fået pladser i cheftræner Antonio Contes startopstilling til pokalsemifinalen mod Juventus og topkampen mod Lazio. Efter sejren over sidstnævnte får danskeren også ros fra sin træner. 

– Christian Eriksen er begyndt at forstå, hvad vi ønsker af ham, og jeg tror, ​​at det faktum, at han spillede i sidste uge og i aften viser, at han virkelig vokser. Det er den rigtige vej. Alle har brug for at føle, at de er vigtige, og at vi kan stole på alle. Vi ved, at der kun er et mål, og det er at gøre Inter stolt, lyder det fra Antonio Conte ifølge Football Italia.

Undervejs i kampen mellem Inter og Lazio gav Christian Eriksen også et interview med tv, hvor han snakkede italiensk, og det er et eksempel på, at han er faldet mere til, mener cheftræneren, der nu har mere tillid til danskeren. 

– Jeg tror, ​​Christian havde et par problemer med at falde til og forstå italiensk fodbold, hvilket er meget vanskeligt og taktisk i forhold til Premier League. Der er også en langt større intensitet nu end tidligere år.

– Han er begyndt at komme ind i de situationer, vi prøvede på alle mulige måder at få ham til at komme ind i, selv ved at ændre det taktiske system. Jeg tror nu, han har taget et skridt mod os og er begyndt at forstå italiensk, hvilket også er en vigtig udvikling. Han forstår, hvad vi har brug for. Eriksen var meget fokuseret, når han forsvarede, og når han angreb. Han har også mere kraft i sit ben nu efter fitnessarbejdet. Han er en ekstra mulighed for os, og jeg stoler mere på ham nu, siger han.

Christian Eriksen står noteret for 19 kampe i denne sæson med et enkelt mål – et frisparksmål i en derbysejr over AC Milan.

Ifølge italiensk medie er det dog stadig ikke sikkert, at Eriksen fortsætter i Inter i de kommende år. Et trænerskifte i den italienske klub kan få store konsekvenser for ham – læs mere om det her





Ny cheftræner stort set på plads i United


Mavepuster – stor nedtur for Brøndby-spiller

Han er ny cheftræner for Real Madrid

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

På vej væk? Højbjerg meldes frustreret

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Mohamed Daramy vender tilbage

Thomas Frank langer ud efter sin tidligere stjerne

Kæmpetransfer i fare: Reddet af sekretæren

Stort FCK-bud – nu kæmper ærkerivaler om dansker

Afsløring: Jagter dansk angriber – koster kassen

Mareridt for FC Augsburg

Alonso-bombe: ‘Har helt sikkert haft betydning’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Meldes på vej mod nyt skifte

FCK-stjerne i opråb: ‘Vil ikke være tavs om det’

Frendrup scorer for første gang i et år

Tysk avis kalder Superliga-transfer “enestående”

Afviser utroligt tilbud

Se her, Brøndby: ‘Den største overraskelse’

Her kan du se lodtrækningen til FA Cup

Afviser millionbud fra Brøndby

Ros til Christian Nørgaard efter sjælden chance

Interview i Brøndby: ‘Vi er meget forskellige’

Farzams Fanzone: ‘De kan ryge for gode penge’

Stort FCK-talent – nu er han et kæmpe hit

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

Kalder transfervarm dansker Steven Gerrard-klon

Medier fælder dom over Dorgu efter nedtur

FC København-boss i smuttur

Ny FCK-stjerne? Her er han ekstremt atypisk

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

FCK-boss kan snart præsentere noget

Afsløring: FC Nordsjælland henter nyt kæmpetalent

Mouhamed Dabo tilbudt FC Midtjylland

Thomas Frank mærker fuld opbakning

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Superliga-anfører forlænger – får lang kontrakt

Xabi Alonso stopper i Real Madrid

Zanka meldes færdig i LA Galaxy

Køb billetter til Barcelona i La Liga og CL

Tidligere Superliga-profil i klubskifte

Fra den ene dag til den anden ændrede det sig

Steve Cooper giver ingen fribilletter

Ekene Chukwuani imponerer i Monaco

Mesterklub viser interesse for AGF-flop

Rådførte sig hos Kamil Grabara

Galiciere kan vinde i Andalusien

Antonio Conte så rødt i Serie A-topbrag

Rødt kort og fem mål i dramatisk El Clásico