– Christian Eriksen er begyndt at forstå det

Christian Eriksen får rosende ord med på vejen efter søndagens sejr over Lazio.



For blot en måned siden var Christian Eriksens fremtid i italienske Inter mere end tvivlsom, og meget tydede på, at den danske midtbanespiller skulle finde sig en ny klub, hvis han skulle have spilletid.

Men nu er situationen mere eller mindre vendt på hovedet.

Alene i den seneste uge har 29-årige Christian Eriksen fået pladser i cheftræner Antonio Contes startopstilling til pokalsemifinalen mod Juventus og topkampen mod Lazio. Efter sejren over sidstnævnte får danskeren også ros fra sin træner. 

– Christian Eriksen er begyndt at forstå, hvad vi ønsker af ham, og jeg tror, ​​at det faktum, at han spillede i sidste uge og i aften viser, at han virkelig vokser. Det er den rigtige vej. Alle har brug for at føle, at de er vigtige, og at vi kan stole på alle. Vi ved, at der kun er et mål, og det er at gøre Inter stolt, lyder det fra Antonio Conte ifølge Football Italia.

Undervejs i kampen mellem Inter og Lazio gav Christian Eriksen også et interview med tv, hvor han snakkede italiensk, og det er et eksempel på, at han er faldet mere til, mener cheftræneren, der nu har mere tillid til danskeren. 

– Jeg tror, ​​Christian havde et par problemer med at falde til og forstå italiensk fodbold, hvilket er meget vanskeligt og taktisk i forhold til Premier League. Der er også en langt større intensitet nu end tidligere år.

– Han er begyndt at komme ind i de situationer, vi prøvede på alle mulige måder at få ham til at komme ind i, selv ved at ændre det taktiske system. Jeg tror nu, han har taget et skridt mod os og er begyndt at forstå italiensk, hvilket også er en vigtig udvikling. Han forstår, hvad vi har brug for. Eriksen var meget fokuseret, når han forsvarede, og når han angreb. Han har også mere kraft i sit ben nu efter fitnessarbejdet. Han er en ekstra mulighed for os, og jeg stoler mere på ham nu, siger han.

Christian Eriksen står noteret for 19 kampe i denne sæson med et enkelt mål – et frisparksmål i en derbysejr over AC Milan.

Ifølge italiensk medie er det dog stadig ikke sikkert, at Eriksen fortsætter i Inter i de kommende år. Et trænerskifte i den italienske klub kan få store konsekvenser for ham – læs mere om det her





– Tror ikke på, de spillere får flere minutter!

Storhylder Christian Nørgaard

FC København scorer millionbeløb

Slagtes efter ‘komplet mareridt’ mod FCK

Roses til skyerne: ‘Højlund knuser det dernede’

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

AGF henter ‘sensation’ for næsen af Man Utd

Stort spansk medie fremhæver William Clem

Gidsel skriver historie – den første nogensinde

‘Ingen kunne forudse denne katastrofe’

Cooper åbner op om sit forhold til Daniel Wass

Moukoko trækker overskrifter i udlandet

Danske kongekasser sikrer Ajax’ sejr

Glem det, Frank! Kane tager stor beslutning

Tæt på dansk kæmpetransfer – her er hans løn

Voldsom Froholdt-spådom: Tæt på transferrekord

Vild med ny Eriksen-løsning

FC København interesseret i denne angriber

Tauson bombarderet med beskeder: ‘Vi var i chok’

Køber sig ind i dansk klub

Neestrup jubler: ‘Noget af det største’

Fik kun 18 minutter – Pohl færdig i topklub

Skifter fokus – sponsor dropper håndboldherrerne

Maxsø melder ud om fremtidsplaner

Fyret i AaB – nu kan han lande helt vildt job 

Spørgsmål sværmer om Pytlick – vil koste millioner

Nu er der nyt – var til møde med FCK mandag

Kæmpetransfer: ‘Jeg er virkelig imponeret’

Danske stjerner fik klø: ‘Det er irriterende’

Roser Wass-beslutning: ‘Han er frygtløs’

Bliver Slot fyret? Vildt navn bringes i spil

Brøndbys store karantænemareridt

Thomas Thomasberg: Det koster Franculino

– Noget af det dummeste, jeg nogensinde har set

– Ville være godt med en mere pålidelig målmand

Trist Kvistgaarden-melding

Roony Bardghji overrasker Michael Laudrup

Peger på mulig gave til FCK

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Rigtig dårlig melding

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby

De vil hente Andreas Maxsø

Drenge mod mænd i Bern

FC København tager vild sejr i Champions League

Revser stjerner: ‘Skidt!’

Storklub ansætter kvinde som sportsdirektør

Gravesen jubler over FCK: ‘Det er vanvittigt’

Pogba investerer i kamelvæddeløb

FCM-stjerne færdig for i år