Gennaro Gattuso blev tirsdag udnævnt til ny Napoli-manager ovenpå Champions League-sejren over Genk, og han stod lørdag i spidsen for sin nye klub for første gang.
Et napolitansk uvejr havde ellers truet Serie A-opgøret mod Parma. Problemer med tagkonstruktionen på San Paolo var ved at udløse en aflysning, men i sidste ende slap man med at rykke kampstart fra 18.00 til 18.30.
I den anden lejr startede danske Andreas Cornelius på toppen for Roberto D’Aversas mandskab. Det var anden kamp i træk og 11. gang i sæsonen, at Cornelius var med i Parma-startelleveren.
Cornelius havde inden lørdagens opgør nettet fem gange i sæsonen, og han spillede også en afgørende rolle, da Dejan Kulusevski satte gæsterne i gang efter bare fire minutter.
Angriberen fik presset en Napoli-spiller til at heade bolden i den forkerte retning, og på forunderlig vis fik Kalidou Koulibaly ikke fat i bolden, selvom han var først over den. Kulusevski opsnappede den i stedet og var alene igennem med Alex Meret, som han sikkert passerede.
I samme situation blev Koulibaly skadet og måtte tages fra banen. Sebastiano Luperto blev skiftet ind.
Men den senegalesiske forsvarsspiller var ikke alene om at blive ramt at skadesproblemer. I en duel efter et lille kvarter kom Cornelius til skade med lysken, som han tidligere har kæmpet med i flere ombæringer, og den danske angriber måtte udskiftes.
Den første store mulighed til hjemmeholdet tilfaldt Piotr Zielinski, som 24 minutter inde i kampen slap igennem Parma-forsvaret. Men polakken var uskarp og sendte bolden ud på tilskuerpladserne.
Kaptajn Lorenzo Insigne skulle i det 33. minut have udlignet, da han var helt alene med Luigi Sepe få meter fra mål, men den italienske angriber fik sparket kuglen forbi den venstre oppasser.
Få minutter inden pausefløjt var gæsterne fra Parma i stedet ved at udbygge føringen, da Gervinho førte bolden hele vejen ind i Napoli-feltet, hvor han selv afsluttede. Forsøget fik Meret handsken på, og det var nok til, at bolden ramte stolpen og gik i spil igen.
0-1 stod det således ved pausen.
I begyndelsen af anden halvleg misbrugte Milik først en enorm mulighed for at bringe balance i regnskabet, men den polske angriber gjorde skaden god igen få minutter senere, hvor han headede et indlæg fra Dries Mertens i nettet. Der var på dette tidspunkt spillet 64 minutter.
Efter scoringen intensiverede hjemmeholdet presset, men napolitanernes offensiv havde svært ved at kreere de helt store chancer. Det bedste kom fra Mertens’ fod. Han havde et par fornuftige langskudsforsøg.
Helt ud af blev Gattuso og co. i stedet straffet dybt inde i kampens overtid, hvor Kulusevski fik opsnappet en stærk Parma-clearing. Svenskeren modtog bolden på egen banehalvdel og førte den hele vejen ned i Napoli-feltet.
Returløbene fra Napoli-spillerne var ikke just imponerende, og Kulusevski kunne derfor skubbe bolden ind foran mål til en spejlblank Gervinho, der med en simpel inderside sikrede gæsterne alle tre point.
Parma overhaler dermed Napoli i Serie A-tabellen og har nu 24 point. Napoli står noteret for 21 af slagsen.
TOPNYHED Bekræfter: Stor Andreas Christensen-nyhed
HELT VILDT
Andrew Zolotko i helt vild millionaftale
INTERVIEW
Ny FCK-stjerne? ‘En potentiel topspiller’
TOPNYHED
Godt nyt – nu er han landet i København
NYHEDER
United-legende afslører: ‘Jeg sidder i kørestol’
INTERVIEW
Neestrup hev fat i dommeren: ‘Jeg skal styre mig’
NYHEDER
Tordner over Højlund-situation: ‘Dit p*khoved!’
NYHEDER
Frank-interview vækker opsigt: ‘Usædvanligt’
AVIS Fyret Thomas Frank står til kæmpe gyldent håndtryk
Sean Dyche fyret
NYHEDER
‘Skader falder aldrig belejligt’
HELT VILDT
Raser: ‘Tag hjem til Legoland og fortæl historier’
TOPNYHED
Nein, nein, nein – elendigt nyt for Grønbæk
TIPSBLADET SPECIAL Farvel og tak: Fem bud på Thomas Franks nye job
AVIS
‘Kontraktchok’ i Manchester United
INTERVIEW
‘Man kan kun tabe i sådan en situation’
NYHEDER
‘Mand op, det er simpelthen ikke i orden!’
NYHEDER
Hård dom over Franks fremtid
TIPSBLADETS DOM
Vild aften! Kun sket én gang før
EKSKLUSIVT ‘Mit livs bedste beslutning at skifte til FCK’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Millioner på vej til Superliga-klub
MEDIE
Mohamed Salah forhandler med ny klub
TRANSFER
Bekræfter dialog med Brøndby om transfer
INTERVIEW
Reagerer på ‘sure gamle mænd’: Det er meget sjovt
LEANDERS DOM
Dommerekspert: Jeg havde udvist OB’er
EKSKLUSIVT
Enestående mulighed – tæt dialog med Kim Vilfort
NYHEDER
Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!
NYHEDER
‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’
HELT VILDT
Kæmpe Superliga-transfer skriver historie
NYHEDER
– Hold nu kæft med Arsenal!
NYHEDER
Tottenham: Derfor fyrer vi Thomas Frank
NYHEDER
Derfor er Brøndby-salg stadig i Danmark
INTERVIEW Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’
NYHEDER
Nægtet Brøndby-skifte
TOPNYHED
Afslører “useriøst bud” fra FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jon Dahl forhandler med Anderlecht
Liverpool tager smal sejr
NYHEDER
DBU erkender fejl i Superliga-kamp
TOPNYHED
Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude
TOPNYHED
Stjerne er født – på landsholdet med ham
Her kan du se FC København mod Viborg FF
– Det var en skuffelse
TIPSBLADET SPECIAL
Farvel, Thomas Frank: 8 bud på ny Tottenham-træner
NYHEDER
Zorniger i chok: Er det en joke?
MEDIE
Forventer kæmpe jobtilbud
Bayern München videre i pokalturneringen
Manchester City knuser Fulham
DAGENS SPILFORSLAG
Gunners plaffer danske bier i Brentford
NYHEDER
James Milner tangerer vild Premier League-rekord
NYHEDER
FCK tager vigtig sejr efter kæmpe Viborg-fejl
NYHEDER
Riemer reagerer på Frank-fyring
Ekspert: Det mest positive for FCK
NYHEDER
Thomas Frank fyret
TOPNYHED
Nordens bedste? ‘De er 1’er, men FCM er tæt på’
