Nyt rygte: FCK følger Andreas Skov Olsen – Bologna overvejer at sælge

Andreas Skov Olsen har spillet meget, men har ikke gjort noget stort væsen af sig i Bologna. Ifølge italiensk medie følger flere klubber med i, hvad der sker omkring den danske U21-landsholdsspiller.



Han var fremragende i Superligaen, men at overføre kvaliteterne til Serie A har indtil videre vist sig at være en svær disciplin for kantspiller Andreas Skov Olsen.

Den 20-årige dansker blev solgt i sommer fra FC Nordsjælland til Bologna, og selv om han har spillet en del kampe, er det er fladt aftryk, han har efterladt i klubben. Bare en enkelt gang har han scoret i Serie A.

De usynlige præstationer fra danskeren fik for en måned siden Bologna-træner Sinisa Mihajlovic at angribe danskeren og sige, at han ikke er tilfreds med præstationerne.

Læs også:Dansk træner før Champions League-brag: PSG er et af Europas bedste hold

Og sådan nogle udtalelser er brændstof for transferrygter.

Tidligere har Besiktas været rygtet interesseret, og nu melder det italienske medie La Gazzetta dello Sport så nyt om Besiktas-rygtet samt om et par andre klubber. 

Avisen skriver, at tyrkiske Besiktas allerede har sendt et bud Bolognas vej, mens det også fremgår, at der er interesse i kantspilleren fra både Danmark og Skotland.

Læs også:Storsatsende AC Monza henter back fra Serie A-nedrykkere

I FC København har Pep Biel ikke overbevist om, at han er den rette til højrekanten i FCK på den lange bane, og det italienske medie mener, at Ståle Solbakken er interesseret i at hente den 20-årige dansker hjem til Superligaen, hvis det er muligt. Også Rangers FC er interesseret, men ingen af de to klubber har – ifølge La Gazzetta dello Sport – sendt et bud afsted på Skov Olsen.

Interessant er det, at klubben ifølge avisen godt vil sælge danskeren, men ikke ønsker at udleje ham.

Skov Olsen spillede 26 kampe i Serie A og scorede som sagt bare én gang. Han lavede ingen assists i de 26 kampe for klubben, der endte som nummer 12 i ligaen.

Læs også:Dansk træner: Det gjorde indtryk at se lastbiler køre ligene væk
Læs også:Italiensk målmaskine vil blive i Lazio resten af karrieren
Læs også:Karantæner – hvem er ude?






LIVE

TransferLIVE: Real Madrid enig med ny spiller

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt

Transferopfordring: Hent Jonas Wind



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Atlético lurer på angriber – koster 1,1 mia.

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Jagter tidligere AGF’er



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Landsholdet forsinket

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Bekræfter kæmpebud



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

– Neestrup kan blive næste landstræner