Matti Lund Nielsen husker stadig, da han flyttede til Italien første gang. Da han skulle købe en bil, fik han at vide, at han burde sikre sig et særligt tillæg til sin forsikring.
– Forsikringsselskabet insisterede på, at jeg skulle have en ekstra forsikring, hvis jeg fik brændt bilen af. Fordi jeg var fodboldspiller. Det har heldigvis ikke været aktuelt at benytte, siger Lund Nielsen til tipsbladet.dk med et lille grin.
– Jeg har været så heldig, at jeg primært har været med til opture. Det har en enorm betydning. En kammerat rykkede ned et år, og han fik brændt sin bil af. De historier findes jo også.
Til sommer flytter Matti Lund Nielsen og familien hjem til Danmark efter i alt fem et halvt år i Italien, hvor han har tørnet ud for Pescara, Verona, Perugia, Reggina og Pro Vercelli. I støvlelandet har han stiftet bekendtskab med en nogle gange gal, men mestendels genial fodboldkultur.
Lad os lige gøre den gale del færdig, før vi dykker ned i den geniale. For selv om alle Lund Nielsens køretøjer er forblevet intakt, har han trods alt også oplevet rasende fans.
– Jeg kan huske en oplevelse, hvor vi havde tabt en udekamp i Bari med Pescara. Nogle fans fandt så bussen på vej hjem på motorvejen, og de fik prajet chaufføren ind på den nærmeste rasteplads. Da vi parkerede, trådte nogle stykker ind i bussen og fortalte, hvad de syntes, vi skulle gøre bedre, fortæller Matti Lund Nielsen, der ikke skulle nyde noget af at gå i rette med fansene.
– Det må man bare acceptere. Der er ikke så meget andet at gøre end høre efter og acceptere det. Sådan er det.
“Italien er fodbold, og fodbold er Italien”
Heldigvis fylder den slags ikke lige så meget som de positive historier om italienernes fodboldlidenskab. Matti Lund Nielsen har spillet både i Serie A, Serie B og Serie C, og i alle tre rækker er de enkelte byers hold en grundsten i den lokale stolthed.
– I Serie B og C er der langt færre Ferrarier og taletid på Sky og mindre forsidestof på Gazzetta dello Sport. Men trykket som fodboldspiller er eller mindre det samme, føler jeg tit, siger Lund Nielsen.
– Lad mig komme med et eksempel: De kampe, jeg spillede med Reggina, mens der stadig måtte komme tilskuere. For eksempel mod Bari. Det var topkampe i Serie C, og man mærkede en enorm passion for klubben på lokal basis.
– En typisk italiener har en storklub, som han holder med, og håber for eksempel, at Inter, Napoli eller Juve vinter mesterskabet. Men det vigtigste er: Hvordan klarer den lokale by sig? Det betyder mere, om den lokale klub gør det godt. Det er det, jeg mener med tryk. Om det er Reggina, hvor der kom 15-20.000, eller andre steder, er betydningen for lokalsamfundet den samme.
Sådan var det ikke bare i Reggina. Sådan har det været i Pescara, Helles Verona, Perugia og nu Pro Vercelli.
– Jeg har ikke været sted, hvor jeg ikke har haft oplevelser med det. Man mærker det overalt. Italien er fodbold, og fodbold er Italien. Det er meget intenst, og det er fantastisk. Især når det går godt. Så er det rigtig sjovt, siger Matti Lund Nielsen.
– Det gennemsyrer hele hverdagen, at fodbold betyder meget.

Fyldte tribuner til Serie C-kampen mellem Reggina og Bari. Privatfoto
Den lille dreng med flaget
Der var engang et postbud, der tog turen hele vejen op til fjerde sal og ringede på døren til Matti Lund Nielsens lejlighed. Han skulle lige tjekke, om det var Reggina-spilleren, der boede der.
I hans tid i Pescara delte han opgang med en ældre dame. Når det gik godt, fik han et klap på skulderen. Når det gik skidt, fik han at vide, hvad han skulle gøre bedre.
Og sådan fortsætter anekdoterne ud i det uendelige.
– Hvis vi har vundet i weekenden, får jeg gratis pizza på mit pizzeria. Men jeg insisterer nu på at betale for min pizza alligevel, for jeg vil også gerne have god pizza, når vi taber, siger Matti Lund Nielsen med et grin.
Selv om den italienske intensitet ligger fjernt fra de fleste afdæmpede nordboere, passer det Matti Lund Nielsen fint. Fodbold har også altid været en lidenskab for ham; det har aldrig bare været et arbejde, men noget, han gik op i med liv og sjæl. Så gør det ikke noget, at folk omkring ham også gør.
Især ikke når det kommer til udtryk, som det gjorde under den hårde italienske nedlukning i foråret.
Lund Nielsen holdt formen ved lige ved at løbe ture, blandt andet op ad en lille bakke ved det lejlighedskompleks, hvor han boede. Det opdagede et af de lokale børn i Reggina, der på det tidspunkt spillede i Serie C, landets tredjebedste række.
– Hver eneste morgen var der en lille dreng. der tog sit Reggina-flag frem og flagede ud ad vinduet, når jeg løb klokken 10. Det gjorde han i en måned i træk.
Efter i alt fem et halvt år vender vender 32-årige Matti Lund Nielsen dog hjem til Danmark til sommer. Læs mere om den beslutning her.
LIVE
LIVE: Her er Serie A-danskers løn
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
Jakob Poulsen med dyster melding
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
Ikke sket i 33 år – nu kan han gøre det
Jacob Neestrup til kæmpeklub? ‘Kan han sagtens’
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
TOPNYHED
Det afgør Chido Obis United-fremtid
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Gravesen: Han er færdig på landsholdet!
NYHEDER
Ny tjekkisk landstræner skaber problemer
Ny mavepuster til udlejet FC København-spiller
NYHEDER
Gravesen: De ord ‘kan få fatale konsekvenser!’
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
Henter FC København-spiller
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
MEDIE
Falsk transferhistorie i omløb
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
– Jeg er ked af, hvis jeg har stødt nogen
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Madrid
Morten Bruun: ‘Det var simpelthen et mareridt!’
AVIS
Ny melding om fremtiden
Eksperter fælder VM-dom over Superliga-stjerner
NYHEDER
Trænerlegende stopper
HELT VILDT
