Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.
Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020.
– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard til norsk TV2.
I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.
21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.
Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.
– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:
– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.
Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.
Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen.
NYHEDER Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne
INTERVIEW
Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede
Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner
INTERVIEW
Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser
MEDIE
Flere ændringer på vej i FC København
‘Schmedes er under pres’
EKSKLUSIVT
Joel Kabongo lander aftale med Brøndby
TOPNYHED ‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid
NYHEDER
Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring
INTERVIEW
Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?
NYHEDER
Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’
DOMMEREKSPERT
Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne
Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk!
INTERVIEW
Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’
MEDIE
Storklub jagter Jacob Neestrup
HELT VILDT
Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år
NYHEDER
Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’
EKSKLUSIVT
‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Christian Eriksen er usikker på fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen
EKSKLUSIVT
Det har jeg ikke set før i Superligaen
Victor Froholdt bliver matchvinder
Brøndbys offensive problemer fortsatte
Thomas Franks afløser revser selvtilliden
NYHEDER
Hylder Mads Hermansen
TIPSBLADETS DOM
Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!
MEDIE
Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning
KOMMENTAR
Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?
TOPNYHED
Kæmpe optur for Orri Oskarsson
Thomas Frank-afløser fik stor øretæve
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’
NYHEDER
I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham
INTERVIEW
– Det er lort!
HELT VILDT
Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned
TOPNYHED
Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet
OPTAKT
Brøndby IF – Sønderjyske
NYHEDER
Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’
NYHEDER
Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’
NYHEDER
Neestrup afslører reprimande
MEDIE
Raser – Jacob Bruun Larsen hevet til samtale
TIPSBLADET SPECIAL
Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb
BIZART
Tidligere FCN-spiller angriber Flemming Pedersen
Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF
Cooper ryster posen mod Sønderjyske
Suspenderes efter racisme-anklager
Fakta: FCK-boss fik halvandet år
NYHEDER
Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’
Formand freder Jacob Neestrup
NYHEDER
Han afløser Sune Smith lige nu
Sune Smith-Nielsen færdig
DAGENS SPILFORSLAG
Viola vinder toscanerderby
