Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.
Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020.
– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard til norsk TV2.
I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.
21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.
Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.
– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:
– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.
Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.
Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen.
NYHEDER
Dansk stjernes nye kapitel: Har været udfordrende
RYGTEBØRSEN
AGF nærmer sig angriber
Her kan du se AS Roma mod FC Midtjylland
Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund
TIPSBLADET SPECIAL
To fra Danmark – Fem bud på Maxsøs nye klub
Hjemlandet i chok over Dominik Kotarski
Zorniger-fyring påvirker tysk klub
NYHEDER
– Jeg tror ikke, jeg kommer til at blive
TOPNYHED
FCK melder ud: Dominik Kotarski truet på livet
TOPNYHED
Don Ø slår fast: ‘Jeg havde aldrig solgt ham’
TOPNYHED
Tidligere AGF-bomber ophæver kontrakten
INTERVIEW
Lukas Lerager: Det var kravet til FCK
TOPNYHED
Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC
Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’
TOPNYHED
FC København scorer 16 millioner kroner
TOPNYHED
Saver FCK-stjerne over: Få ham nu solgt!
Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Jeg har gemt ham væk’
TRANSFER
Bekræftet: Færdig
NYHEDER
Kørt med politieskorte: ‘En voldsom tur’
TOPNYHED
Belønnes af FC København
I nyt stormvejr efter Gift Links-udtalelse
TRANSFER
Bliver spurgt, om han vil købe Superliga-topscorer
NYHEDER
Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning
INTERVIEW
‘Jeg tænker, der er tale om freak accidents’
NYHEDER
Gartenmann vil ikke afvise retur til denne klub
KARAKTERER
Kæmpe scoop! Hvordan kan han have kostet så lidt?
RYGTEBØRSEN
Vanvittig Victor Froholdt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye Head of Recruitment
TOPNYHED
Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn
AGF kan hente forsvarsspiller hjem
INTERVIEW
Ærgerlig Jacob Neestrup: ‘Det er en stor spiller’
TOPNYHED
FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne
NYHEDER
FC København-bosser scorer kæmpe millionbeløb
NYHEDER
Klar til Roma-brag: Tullberg skifter fire
NYHEDER
Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin
MEDIE
Spørger på Jonas Wind
HELT VILDT
Gidsel afslører: Spillede med brækket brystben
Thomas Frank efter nederlag: ‘Det elskede jeg’
TOPNYHED
Newcastle rejser klage mod fransk politi
Mike Tullberg: ‘Alt at vinde’
Sædet brænder – her er Arne Slots svar
DAGENS SPILFORSLAG
Les Dogues kvæler kroater
HELT VILDT
Kæmpe krise! Første gang i 118 år
INTERVIEW
Så du det? FCK-komet kopierede verdensstjerne
NYHEDER
Vildt! Slår Champions League-rekord
NYHEDER
Lerager overrasket på tv: Vidste det ikke
NYHEDER
Drama til sidst: FCK slår Kairat i Parken
Stor ros til FC Midtjylland
NYHEDER
