Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.
Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020.
– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard til norsk TV2.
I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.
21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.
Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.
– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:
– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.
Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.
Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen.
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
Riemer reagerer på stor landsholdschok
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
Fyrer landstræner to måneder før VM
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Her spiller Lasse Schöne i dag
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
Fik blackout på Brøndby Stadion
MEDIE
Thomas Frank blandt favoritterne til topjob
OB siger farvel til seks spillere
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
NYHEDER
Det er aldrig sket før
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
NYHEDER
Dansk superstjerne hylder AGF-profil: Kæmpe impact
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
– Umuligt at komme udenom i FC Midtjylland!
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Nu klager FC Barcelona igen
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
Avis: Voldsomt salg på vej i AC Horsens?
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
Saudisk investeringsfond sælger Al-Hilal
SIF-boss finder ro i erfaring og robust økonomi
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
Husker du ham? AGF-flop i voldsom optur
Brøndby uden to profiler mod Sønderjyske
