Marcus Mølvadgaard lægger ikke fingre imellem, når han i et stort interview med norsk TV2 taler om sin tid i Strømsgodset med danske Henrik Pedersen som cheftræner.
Henrik Pedersen blev i sidste uge afskediget i den norske klub, efter at der har været anklager om racisme mod ham. Den nyhed blev mødt med glæde hos Marcus Mølvadgaard, der spillede for klubben i 2020.
– Jeg synes det er så fantastisk, at Henrik Pedersen ikke længere er træner i Strømsgodset. Fordi det er en mand, der har ødelagt et helt år af mit liv som fodboldspiller, siger Marcus Mølvadgaard til norsk TV2.
I det store interview med det norske medie kommer den tidligere Randers-angriber med alvorlige anklager mod Henrik Pedersen.
21-årige Mølvadgaard hævder: At han blev tvunget til at spille med et brud i anklen og bedt om at tage smertestillende. At han blev bedt om at skifte agent og blev straffet med mindre spilletid, da han ikke gjorde det. At han ikke fik lov til at rejse til Danmark for at deltage ved sin fars bryllup. At han fik en enorm skideballe og blev truet med aldrig at få spilletid for et boldtab i et remis mod Viking. Og at Henrik Pedersen ikke ville lade ham starte, uanset hvor godt han gjorde det til træning.
Da flere norske medier i starten af måneden skrev om racismeanklagerne mod Henrik Pedersen, kontaktede den danske angriber også Strømsgodset for at fortælle sin historie.
– Jeg troede, at anklagerne om racisme var nok til ikke at beholde en træner. Men jeg ved, hvordan Henrik er, og jeg troede, han sandsynligvis kunne tale sig ud af det. Så derfor ringede jeg til Ivar (bestyrelsesformand Ivar Strømsjordet, red.) og fortalte min historie med Henrik, før de skulle tage en beslutning, siger Mølvadgaard og tilføjer, at han blev frustreret over at læse, at folk støttede Henrik Pedersen på Facebook:
– Da jeg læste kommentarerne, følte jeg mig bare mere opsat på at komme ud med min historie. Fordi der stadig er mennesker, der mener, at Henrik er blevet behandlet uretfærdigt. Jeg vil være helt ærlig og sige, at jeg vil være virkelig ked af det, hvis jeg ser ham i et trænerjob i fodbold igen, for jeg ved, at han vil ødelægge flere spillere som mig. Og jeg ønsker ikke, at nogen – ikke engang min værste fjende – skal udsættes for det, jeg blev udsat for. Ingen fodboldspiller skal udsættes for hans løgne og manipulation.
Henrik Pedersen har via sin advokat afvist anklagerne.
Marcus Mølvadgaard står uden klub, efter at han fik ophævet aftalen med Strømsgodset. Han har en fortid i Randers FC, hvor han nåede 30 kampe i Superligaen.
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
Aldrig set før
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
Målmand håber på Brøndby-transfer
TRANSFER
Nu kommenterer han FC København-historie
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
MEDIE
Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager
TIPSBLADET SPECIAL
Kæmpe forskelle – her er Table of Justice
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
NYHEDER
Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Vanvittig kamp for Manchester United
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
NYHEDER
Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’
NYHEDER
Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i Wales
Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark
MEDIE
Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
MEDIE
Har Brøndby-spiller på blokken
