Mens Superligaen holder pause, ruller bolden fortsat i Norge, og her har to danskere fået en mere end glimrende start på sæsonen.
Med henholdsvis otte scoringer og ti oplæg samt ti scoringer og syv oplæg i løbet af de første 12 kampe havde Philip Zinckernagel og Kasper Junker i høj grad bidraget til, at Bodø/Glimt førte Eliteserien inden lørdagens udekamp mod Vålerenga.
Danskerklubben kom dog usædvanligt skidt fra start, og efter blot ét minut havde hjemmeholdet scoret. Et hjørnespark havnede for fødderne af Matthias Vilhjalmsson, der let kunne prikke bolden i mål.
Læs også:Dansk stjerne med udløb i norsk klub: Selvfølgelig vil vi beholde ham
Aron Dønnum var et lille kvarters tid senere tæt på at udbygge føringen, men Joshua Smits i Bodø/Glimt-målet diskede op med en fremragende redning.
Og det var vigtigt for gæsterne, for det gav dem mulighed for at spille sig ind i opgøret, hvilket netop var, hvad man gjorde. I det 35. minut fandt Zinckernagel holdkammeraten Jens Hauge, og han kunne efter en suveræn soloaktion sende kuglen i nettet til 1-1.
Kort inden pausen blev det desuden 1-2 til Bodø/Glimt, og her var Kasper Junker såmænd manden bag scoringen.
Læs også:Bodø tilbage på sporet: Danskerklubben tager 11. sejr ud af 12 mulige
Bodø/Glimt indledte også anden halvleg med en god mulighed til Ulrik Saltnes, men herefter var det Vålerenga, der tog teten. Først havde Matthias Vilhjalmsson i midten af halvlegen en farlig afslutning, som ikke sad yderligt nok, og få minutter senere sendte Bard Finne bolden snært forbi den venstre oppasser.
Med 75 minutter spillet kom forløsningen dog, og det var denne gang Aron Dønnum, der sparkede sig selv på måltavlen ved at sende kuglen ind i nederste, venstre målhjørne.
Og sådan sluttede det. 2-2.
Bodø/Glimt mister dermed et lille skridt til Molde på andenpladsen, som forleden vandt 5-0 over Start, mens Vålerenga foreløbigt rykker op på rækkens tredjeplads.
Læs også:Vraget Bodø-dansker overrasket: Bliver såret
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Solbakken afviser: For tidligt at hente Zanka hjem
LIVE
LIVE: Jose Mourinho klar for Real Madrid!
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
INTERVIEW
Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
Færdig: Nu er han rejst til København
Fortryder FC Barcelona-transfer
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
INTERVIEW
Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TIPSBLADETS DOM
Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
EKSKLUSIVT
Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
AVIS
Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job
NYHEDER
Efter to måneders tørke: Højlund lyner
MEDIE
I dialog – stor klub vil have denne dansker
TIPSBLADETS DOM
Vanvittigt guldshow – han bliver en stjerne, AGF!
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AVIS
AGF forhører sig om legendes nevø – men…
INTERVIEW
Svensson afslører: Vil finde en rolle til ‘Zanka’
MEDIE
Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub
TIPSBLADETS DOM
Hold nu kæft, hvor er han god!
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
Lewandowski forlader FC Barcelona
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Så er det officielt
