Danskerduo igen afgørende for Bodø/Glimt

Philip Zinckernagel assisterede, og Kasper Junker scorede, da Bodø/Glimt spillede 2-2 med Vålerenga.



Mens Superligaen holder pause, ruller bolden fortsat i Norge, og her har to danskere fået en mere end glimrende start på sæsonen.

Med henholdsvis otte scoringer og ti oplæg samt ti scoringer og syv oplæg i løbet af de første 12 kampe havde Philip Zinckernagel og Kasper Junker i høj grad bidraget til, at Bodø/Glimt førte Eliteserien inden lørdagens udekamp mod Vålerenga.

Danskerklubben kom dog usædvanligt skidt fra start, og efter blot ét minut havde hjemmeholdet scoret. Et hjørnespark havnede for fødderne af Matthias Vilhjalmsson, der let kunne prikke bolden i mål.

Læs også:Dansk stjerne med udløb i norsk klub: Selvfølgelig vil vi beholde ham

Aron Dønnum var et lille kvarters tid senere tæt på at udbygge føringen, men Joshua Smits i Bodø/Glimt-målet diskede op med en fremragende redning.

Og det var vigtigt for gæsterne, for det gav dem mulighed for at spille sig ind i opgøret, hvilket netop var, hvad man gjorde. I det 35. minut fandt Zinckernagel holdkammeraten Jens Hauge, og han kunne efter en suveræn soloaktion sende kuglen i nettet til 1-1.

Kort inden pausen blev det desuden 1-2 til Bodø/Glimt, og her var Kasper Junker såmænd manden bag scoringen.

Læs også:Bodø tilbage på sporet: Danskerklubben tager 11. sejr ud af 12 mulige

Bodø/Glimt indledte også anden halvleg med en god mulighed til Ulrik Saltnes, men herefter var det Vålerenga, der tog teten. Først havde Matthias Vilhjalmsson i midten af halvlegen en farlig afslutning, som ikke sad yderligt nok, og få minutter senere sendte Bard Finne bolden snært forbi den venstre oppasser.

Med 75 minutter spillet kom forløsningen dog, og det var denne gang Aron Dønnum, der sparkede sig selv på måltavlen ved at sende kuglen ind i nederste, venstre målhjørne.

Og sådan sluttede det. 2-2.

Bodø/Glimt mister dermed et lille skridt til Molde på andenpladsen, som forleden vandt 5-0 over Start, mens Vålerenga foreløbigt rykker op på rækkens tredjeplads.

Læs også:Vraget Bodø-dansker overrasket: Bliver såret
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Solbakken afviser: For tidligt at hente Zanka hjem






LIVE

LIVE: ‘Ja, de kan jo ikke give mig en karantæne’

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Her er FC Københavns vej i Europa

FCK-træner roser Felix Beijmo

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne

Kæmpe røgslør af Brøndby

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bayern München lurer på choktransfer

Cristiano Ronaldo i optur

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Vildt drama: FCK satte Brøndby på plads

AGF kan ende med millionregning, men…

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

Derfor er Kasper Hjulmand IKKE fyret endnu

Host op: Nu koster han over 500 millioner kroner

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Harry Maguire i chok

Toutouh færdig i dansk klub – det vil han nu

Ombejlet dansker meldes på vej til Sporting

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

‘Bekymrende at stjernerne smutter kvit og frit’

‘Håber min agent og FCK finder ud af det’