Danskerduo igen afgørende for Bodø/Glimt

Philip Zinckernagel assisterede, og Kasper Junker scorede, da Bodø/Glimt spillede 2-2 med Vålerenga.



Mens Superligaen holder pause, ruller bolden fortsat i Norge, og her har to danskere fået en mere end glimrende start på sæsonen.

Med henholdsvis otte scoringer og ti oplæg samt ti scoringer og syv oplæg i løbet af de første 12 kampe havde Philip Zinckernagel og Kasper Junker i høj grad bidraget til, at Bodø/Glimt førte Eliteserien inden lørdagens udekamp mod Vålerenga.

Danskerklubben kom dog usædvanligt skidt fra start, og efter blot ét minut havde hjemmeholdet scoret. Et hjørnespark havnede for fødderne af Matthias Vilhjalmsson, der let kunne prikke bolden i mål.

Læs også:Dansk stjerne med udløb i norsk klub: Selvfølgelig vil vi beholde ham

Aron Dønnum var et lille kvarters tid senere tæt på at udbygge føringen, men Joshua Smits i Bodø/Glimt-målet diskede op med en fremragende redning.

Og det var vigtigt for gæsterne, for det gav dem mulighed for at spille sig ind i opgøret, hvilket netop var, hvad man gjorde. I det 35. minut fandt Zinckernagel holdkammeraten Jens Hauge, og han kunne efter en suveræn soloaktion sende kuglen i nettet til 1-1.

Kort inden pausen blev det desuden 1-2 til Bodø/Glimt, og her var Kasper Junker såmænd manden bag scoringen.

Læs også:Bodø tilbage på sporet: Danskerklubben tager 11. sejr ud af 12 mulige

Bodø/Glimt indledte også anden halvleg med en god mulighed til Ulrik Saltnes, men herefter var det Vålerenga, der tog teten. Først havde Matthias Vilhjalmsson i midten af halvlegen en farlig afslutning, som ikke sad yderligt nok, og få minutter senere sendte Bard Finne bolden snært forbi den venstre oppasser.

Med 75 minutter spillet kom forløsningen dog, og det var denne gang Aron Dønnum, der sparkede sig selv på måltavlen ved at sende kuglen ind i nederste, venstre målhjørne.

Og sådan sluttede det. 2-2.

Bodø/Glimt mister dermed et lille skridt til Molde på andenpladsen, som forleden vandt 5-0 over Start, mens Vålerenga foreløbigt rykker op på rækkens tredjeplads.

Læs også:Vraget Bodø-dansker overrasket: Bliver såret
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Solbakken afviser: For tidligt at hente Zanka hjem




LIVE

LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Tidligere FCK’er i kritisk tilstand

Storkamp af Patrick Dorgu

Conte stopper i Napoli

Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning

Højlund slutter sæsonen med bravour

‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’

Topboss sviner Barça til

Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’

Her er FC Københavns vej i Europa

“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”

Jacob Neestrup er enig med ny klub

FC København kan få Jens Stage-millioner



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Superliga-oprykker varsler flere transfers

Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet

39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner

‘Vi skal helst ikke ende som AaB’

FCM jagter ham – så vild har Boteli været

Sammenligner Brøndby med Manchester United

BIF reagerer: En dybt chokerende og uværdig sag

Bendtner i rørende hyldest: Det påvirker mig



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Forhandler med storklub

Serie A-klubber jagter Randers-profil

Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!

‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’