Danskerduo igen afgørende for Bodø/Glimt

Philip Zinckernagel assisterede, og Kasper Junker scorede, da Bodø/Glimt spillede 2-2 med Vålerenga.



Mens Superligaen holder pause, ruller bolden fortsat i Norge, og her har to danskere fået en mere end glimrende start på sæsonen.

Med henholdsvis otte scoringer og ti oplæg samt ti scoringer og syv oplæg i løbet af de første 12 kampe havde Philip Zinckernagel og Kasper Junker i høj grad bidraget til, at Bodø/Glimt førte Eliteserien inden lørdagens udekamp mod Vålerenga.

Danskerklubben kom dog usædvanligt skidt fra start, og efter blot ét minut havde hjemmeholdet scoret. Et hjørnespark havnede for fødderne af Matthias Vilhjalmsson, der let kunne prikke bolden i mål.

Læs også:Dansk stjerne med udløb i norsk klub: Selvfølgelig vil vi beholde ham

Aron Dønnum var et lille kvarters tid senere tæt på at udbygge føringen, men Joshua Smits i Bodø/Glimt-målet diskede op med en fremragende redning.

Og det var vigtigt for gæsterne, for det gav dem mulighed for at spille sig ind i opgøret, hvilket netop var, hvad man gjorde. I det 35. minut fandt Zinckernagel holdkammeraten Jens Hauge, og han kunne efter en suveræn soloaktion sende kuglen i nettet til 1-1.

Kort inden pausen blev det desuden 1-2 til Bodø/Glimt, og her var Kasper Junker såmænd manden bag scoringen.

Læs også:Bodø tilbage på sporet: Danskerklubben tager 11. sejr ud af 12 mulige

Bodø/Glimt indledte også anden halvleg med en god mulighed til Ulrik Saltnes, men herefter var det Vålerenga, der tog teten. Først havde Matthias Vilhjalmsson i midten af halvlegen en farlig afslutning, som ikke sad yderligt nok, og få minutter senere sendte Bard Finne bolden snært forbi den venstre oppasser.

Med 75 minutter spillet kom forløsningen dog, og det var denne gang Aron Dønnum, der sparkede sig selv på måltavlen ved at sende kuglen ind i nederste, venstre målhjørne.

Og sådan sluttede det. 2-2.

Bodø/Glimt mister dermed et lille skridt til Molde på andenpladsen, som forleden vandt 5-0 over Start, mens Vålerenga foreløbigt rykker op på rækkens tredjeplads.

Læs også:Vraget Bodø-dansker overrasket: Bliver såret
Læs også:Overblik: Superligaens sommertransfers 2020
Læs også:Solbakken afviser: For tidligt at hente Zanka hjem






LIVE

TransferLIVE: Afviste FCM – koster 52 mio.

‘Kæmpe cadeau til AGF’

Afsløring: Lægetjek i dag – henter Patrick Olsen

Historisk transfer – FC København tjener kassen

Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?

Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub



LIVE

VM-LIVE: Tragedie – VM-spiller død

Stort millionbeløb: Her er prisen på FCM-transfer

Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’

Forhandler med Jannik Vestergaard

Norge – England

Premier League-profil sat af – kræver kæmpe beløb

PSG meldes enig med Barca-profil



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Tæt på aftale med Jürgen Klopp

Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’

Det bestemmer Messi selv

Jubler over transfer: Tak, Brøndby!

‘Et kæmpestort skifte’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen

På vej til FC Midtjylland – her er prisen

Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos

Pressede på for FC København-exit

Diant Ramaj forhandler om et skifte

Juventus jagter dansker – koster 135 mio.

Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte

Afsløring: OB køber Topi Keskinen

Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?

Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne

Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’

Det bliver afgørende for Dolberg-transfer

‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’