Forudser dansk kæmpeskifte: Et spørgsmål om tid

Albert Grønbæk er så god, at det bare er et spørgsmål om tid, før han ryger mod større adresser, forudser dansk cheftræner.



Albert Grønbæk har i lang tid efterhånden smadret den bedste norske række for Bodø/Glimt, men selv om han ofte har været rygtet væk, så er han stadig at finde i topklubben. 

For nu i hvert fald, og mon ikke det er et spørgsmål om tid, før rygterne om en mulig afgang tager til i takt med, at transfervinduet snart åbner. Albert Grønbæk bør i hvert fald ikke gå ned på bejlere, og de skal være glade, hvis det lykkes dem at hente profilen.

Det mener den danske cheftræner for FK Haugesund, Sancheev Manoharan, der sidste weekend faktisk mødte Grønbæks Bodø/Glimt. 

– Det er bare et spørgsmål om tid, før han skal til noget større. Det viser han også. Han er med afstand den dygtigste i Eliteserien, fortæller Manoharan til Tipsbladet. 

Selv om Grønbæk længe har spillet på et topniveau i Norge, så er Sancheev Manoharan faktisk ikke synderligt overrasket over, at han ikke er rykket til noget større.

– De (Bodø/Glimt, red.) har en stor mulighed og et mål om at komme i Champions League-gruppespillet, og hvis Albert får dem dertil og spiller seks gruppespilskampe, hvad er hans muligheder så? Han skal nok være bærende for dem i de kampe. Så det er relativt logisk.

Hvad er det, han er så god til?

– Han er utrolig målfarlig som otter. Derudover er han utrolig dygtig i omstillingsspillet med sin fart og teknik, og så er han god i det etablerede angrebsspil, hvor han i de små rum kan sætte to-tre spillere og sætte tingene op. Han har en dynamik, der gør, at han kan klare sig på et rigtig højt niveau.

253564

Foto: Alamy

Passer til alle de store ligaer
Manoharan påpeger ligeledes, at Albert Grønbæk sjældent laver fejl, og at han har en særlig ro i sit spil. Hans spillestil gør også, at han kan passe ind i flere forskellige ligaer.

– Måske Bundesligaen som er lidt mere en åben liga, hvor han kan bruge sin dynamik. Men han vil også passe i de andre (store ligaer i Europa, red.). Det handler jo om klub og spillestil, og hvordan de vil bruge ham. Han har forudsætningerne, og han ville også være god for et af topholdene i Holland.

Faktisk har Sancheev Manoharan et ret indgående kendskab til Grønbæk, for udover at være konkurrenter i Eliteserien, så var de begge i AGF, dengang Grønbæk var der. Manoharan i klubben som ansat og Grønbæk som spiller. Allerede dengang kunne Manoharan se, at han var noget specielt.

– Der var en grund til, at han fik sin fuldtidskontrakt i AGF, for alle kunne se hans talent. Så det overrasker mig ikke. Han har arbejdet så hårdt og målrettet for det.

De to fik også hilst på hinanden i søndags, da Grønbæks Bodø/Glimt slog Haugesund med 1-0.

– Han kom og sagde efter kampen, at han syntes, det er fedt at se, hvordan det går med mig, og han var virkelig glad på mine vegne. Han er en fantastisk gut, slår Manoharan fast. 

Albert Grønbæk bliver med al sandsynlighed en dyr herre for potentielle købere at anskaffe sig. Analyseinstituttet CIES har for nylig listet ham som den mest værdifulde spiller i skandinavisk fodbold med en estimeret transferværdi på hele 125 millioner kroner.

Han har i denne sæson nettet hele otte gange i 12 ligakampe.





VM-LIVE: Surt show




LIVE

TransferLIVE: Harry Kane i choktransfer?

Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Schwartau er et emne i storklub – her er buddet

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Chelsea med voldsom melding: ‘Vi føler os svigtet’

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

FC København-farvel rykker nærmere



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Brasilien – Japan

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Zorniger fremhæver transfervindue

Usikker på Chido Obi-transfer

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Tyskland – Paraguay

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Tæt på kæmpetransfer

Holland – Marokko

‘Der er så mange cowboys i den her verden’