Hjem til Milan: Riddersholms klub vrager FCN-flop

FC Nordsjælland-floppet Emil Roback må i stedet blive i Italien.



Det blev ikke til nogen succes overhovedet for den unge svensker Emil Roback, da han i efteråret blev udlejet fra AC Milan til FC Nordsjælland. Her blev det kun til 18 minutter i en pokalkamp for Farum-klubben.

Siden har der været meldinger om, at Glen Riddersholms IFK Norrköping skulle være interesseret i ham, men de trækker nu følehornene tilbage. Det skriver Expressen.

Dermed bliver han i Milano, hvor han tidligere har spillet på deres ungdomshold.

Norrköping-sportsdirektør Tony Martinsson havde tilbage i februar udtalt sig til Fotbollskanalen om, at man havde mødt Roback.

– Emil kommer oprindeligt fra Norrköping, og han flyttede med sin familie til Stockholm, da han var 13-14 år gammel, så det er klart, at vi kender Emil godt fra før. Det er absolut et meget spændende navn, og så vi se, hvor det bærer hen, lød det fra Martinsson.

I FC Nordsjælland pegede klubbens sportschef Jan Laursen på, at det ikke var nemt for Emil Roback at få spilletid.

– Vi har en trup med stærk konkurrence om pladserne, og det har været glædeligt at se så mange spillere byde ind på et meget højt niveau i efteråret – både til træning og kamp. Det har givet en række flotte præstationer og resultater for holdet, men det har også gjort vejen til spilletid svær for Emil. Derfor er vi efter god dialog med AC Milan blevet enige om, at det er den bedste løsning for alle parter at give Emil denne åbning for nye muligheder, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortalte Laursen på klubbens hjemmeside.

I Norrköping har Glen Riddersholm senest også undret sig over noget, som han kalder klassisk svensk. Læs mere om det her.







LIVE

TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter

Dansker scorer mod Barcelona

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Stor ændring i AGF?

Victor Froholdt matchvinder i SuperCup-finale

FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Christian Nørgaard tæt på skifte



LIVE

Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Kæmpe transfer under opsejling

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Brøndby IF – Viborg FF

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Eriksen spottet – nu er der nyt

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse

Det er Superligaens svar på en odder

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Afsløring: Minnesota byder millioner på McCowatt

60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater

Ingen klausul i FC København-aftale

Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning

Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote

FC Midtjylland – AC Horsens

Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent

Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’