Hjem til Milan: Riddersholms klub vrager FCN-flop

FC Nordsjælland-floppet Emil Roback må i stedet blive i Italien.



Det blev ikke til nogen succes overhovedet for den unge svensker Emil Roback, da han i efteråret blev udlejet fra AC Milan til FC Nordsjælland. Her blev det kun til 18 minutter i en pokalkamp for Farum-klubben.

Siden har der været meldinger om, at Glen Riddersholms IFK Norrköping skulle være interesseret i ham, men de trækker nu følehornene tilbage. Det skriver Expressen.

Dermed bliver han i Milano, hvor han tidligere har spillet på deres ungdomshold.

Norrköping-sportsdirektør Tony Martinsson havde tilbage i februar udtalt sig til Fotbollskanalen om, at man havde mødt Roback.

– Emil kommer oprindeligt fra Norrköping, og han flyttede med sin familie til Stockholm, da han var 13-14 år gammel, så det er klart, at vi kender Emil godt fra før. Det er absolut et meget spændende navn, og så vi se, hvor det bærer hen, lød det fra Martinsson.

I FC Nordsjælland pegede klubbens sportschef Jan Laursen på, at det ikke var nemt for Emil Roback at få spilletid.

– Vi har en trup med stærk konkurrence om pladserne, og det har været glædeligt at se så mange spillere byde ind på et meget højt niveau i efteråret – både til træning og kamp. Det har givet en række flotte præstationer og resultater for holdet, men det har også gjort vejen til spilletid svær for Emil. Derfor er vi efter god dialog med AC Milan blevet enige om, at det er den bedste løsning for alle parter at give Emil denne åbning for nye muligheder, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortalte Laursen på klubbens hjemmeside.

I Norrköping har Glen Riddersholm senest også undret sig over noget, som han kalder klassisk svensk. Læs mere om det her.





Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen




EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Målmandschok i Berlin – Rønnow ude for sæsonen

‘Jeg tror, Thomas Frank får dette job’

Afvist – Brøndby undrer sig

– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!

AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!

Skidt nyt om Lukas Lerager

FCK afslører rekordbeløb i dansk fodbold

Manchester United-stjerne kommenterer OB-opslag

Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud

Patrick Dorgu er med



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’

‘Det er pinligt for dansk fodbold’

Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet

Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt

Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!

Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending

Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe

Smider Salah-bombe

Engelsk klub går all-in på Thomas Frank

Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!

Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”

‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’

Gratis adgang til Superliga-brag

Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!

Ekstrem spiller kan skifte til FC København

Disse 13 United-spillere meldes på vej væk



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK