• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Oliver Okstrøm

Hjem til Milan: Riddersholms klub vrager FCN-flop

Foto: Getty Images

FC Nordsjælland-floppet Emil Roback må i stedet blive i Italien.

Af Oliver Okstrøm

Det blev ikke til nogen succes overhovedet for den unge svensker Emil Roback, da han i efteråret blev udlejet fra AC Milan til FC Nordsjælland. Her blev det kun til 18 minutter i en pokalkamp for Farum-klubben.

Siden har der været meldinger om, at Glen Riddersholms IFK Norrköping skulle være interesseret i ham, men de trækker nu følehornene tilbage. Det skriver Expressen.

Dermed bliver han i Milano, hvor han tidligere har spillet på deres ungdomshold.

Norrköping-sportsdirektør Tony Martinsson havde tilbage i februar udtalt sig til Fotbollskanalen om, at man havde mødt Roback.

- Emil kommer oprindeligt fra Norrköping, og han flyttede med sin familie til Stockholm, da han var 13-14 år gammel, så det er klart, at vi kender Emil godt fra før. Det er absolut et meget spændende navn, og så vi se, hvor det bærer hen, lød det fra Martinsson.

I FC Nordsjælland pegede klubbens sportschef Jan Laursen på, at det ikke var nemt for Emil Roback at få spilletid.

- Vi har en trup med stærk konkurrence om pladserne, og det har været glædeligt at se så mange spillere byde ind på et meget højt niveau i efteråret – både til træning og kamp. Det har givet en række flotte præstationer og resultater for holdet, men det har også gjort vejen til spilletid svær for Emil. Derfor er vi efter god dialog med AC Milan blevet enige om, at det er den bedste løsning for alle parter at give Emil denne åbning for nye muligheder, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortalte Laursen på klubbens hjemmeside.

I Norrköping har Glen Riddersholm senest også undret sig over noget, som han kalder klassisk svensk. Læs mere om det her.