Det blev ikke til nogen succes overhovedet for den unge svensker Emil Roback, da han i efteråret blev udlejet fra AC Milan til FC Nordsjælland. Her blev det kun til 18 minutter i en pokalkamp for Farum-klubben.
Siden har der været meldinger om, at Glen Riddersholms IFK Norrköping skulle være interesseret i ham, men de trækker nu følehornene tilbage. Det skriver Expressen.
Dermed bliver han i Milano, hvor han tidligere har spillet på deres ungdomshold.
Norrköping-sportsdirektør Tony Martinsson havde tilbage i februar udtalt sig til Fotbollskanalen om, at man havde mødt Roback.
– Emil kommer oprindeligt fra Norrköping, og han flyttede med sin familie til Stockholm, da han var 13-14 år gammel, så det er klart, at vi kender Emil godt fra før. Det er absolut et meget spændende navn, og så vi se, hvor det bærer hen, lød det fra Martinsson.
I FC Nordsjælland pegede klubbens sportschef Jan Laursen på, at det ikke var nemt for Emil Roback at få spilletid.
– Vi har en trup med stærk konkurrence om pladserne, og det har været glædeligt at se så mange spillere byde ind på et meget højt niveau i efteråret – både til træning og kamp. Det har givet en række flotte præstationer og resultater for holdet, men det har også gjort vejen til spilletid svær for Emil. Derfor er vi efter god dialog med AC Milan blevet enige om, at det er den bedste løsning for alle parter at give Emil denne åbning for nye muligheder, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortalte Laursen på klubbens hjemmeside.
I Norrköping har Glen Riddersholm senest også undret sig over noget, som han kalder klassisk svensk. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
MEDIE
Monsterbud på vej
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
MEDIE
De jagter Henrik Meister
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
TOPNYHED
Medier sender ham hjem til AGF
Afslører dansk toptræners millionløn
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
TRANSFER
Juventus jagter tidl. Superliga-stjerne
KARAKTERER
Der er al mulig grund til bekymring
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
EKSKLUSIVT
Thelander holder døren åben efter stærk sæson
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
NYHEDER
Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’
MEDIE
Afslører: Dolberg sat til salg
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
TOPNYHED
Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland
TRANSFER
Medie: FC København jagter Michael Parker
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden
NYHEDER