Det blev ikke til nogen succes overhovedet for den unge svensker Emil Roback, da han i efteråret blev udlejet fra AC Milan til FC Nordsjælland. Her blev det kun til 18 minutter i en pokalkamp for Farum-klubben.
Siden har der været meldinger om, at Glen Riddersholms IFK Norrköping skulle være interesseret i ham, men de trækker nu følehornene tilbage. Det skriver Expressen.
Dermed bliver han i Milano, hvor han tidligere har spillet på deres ungdomshold.
Norrköping-sportsdirektør Tony Martinsson havde tilbage i februar udtalt sig til Fotbollskanalen om, at man havde mødt Roback.
– Emil kommer oprindeligt fra Norrköping, og han flyttede med sin familie til Stockholm, da han var 13-14 år gammel, så det er klart, at vi kender Emil godt fra før. Det er absolut et meget spændende navn, og så vi se, hvor det bærer hen, lød det fra Martinsson.
I FC Nordsjælland pegede klubbens sportschef Jan Laursen på, at det ikke var nemt for Emil Roback at få spilletid.
– Vi har en trup med stærk konkurrence om pladserne, og det har været glædeligt at se så mange spillere byde ind på et meget højt niveau i efteråret – både til træning og kamp. Det har givet en række flotte præstationer og resultater for holdet, men det har også gjort vejen til spilletid svær for Emil. Derfor er vi efter god dialog med AC Milan blevet enige om, at det er den bedste løsning for alle parter at give Emil denne åbning for nye muligheder, og vi ønsker ham alt det bedste fremover, fortalte Laursen på klubbens hjemmeside.
I Norrköping har Glen Riddersholm senest også undret sig over noget, som han kalder klassisk svensk. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: U19-brag mellem FCK og BIF afgjort i straffe
NYHEDER
Zanka med udløb – åbner for at lave en Zlatan
MEDIE
Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit
OPTAKT
FC Nordsjælland – FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem
MEDIE
Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
HELT VILDT
Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
AVIS
Ruben Amorim favorit til dette job
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
Iran kommer med krav før VM
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
MEDIE
Atletico Madrid interesseret i dansker
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
TIPSBLADETS DOM
Nyd Superliga-profil nu! Snart sælges han dyrt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER