– Jeg var ikke god nok til at spille for FCK

Dansk stopper med fortid i FC København kæmper lige nu for en kontrakt.



Forsvarsspilleren Jacob Haahr gransker lige nu sine fremtidige muligheder med en prøveperiode i svenske Örebro SK.

Han er ganske vist på kontrakt i Fremad Amager året ud, men han har altså fået lov til at opsøge nogle muligheder, inden han beslutter sig omkring fremtiden.

Forsvarsspilleren ankom til Örebro SK, der spiller i den næstbedste svenske række, i sidste uge, hvor han gav et interview til mediet NA.se. Her reflekterede Jacob Haahr blandt andet over sine mange år i FC København.

– FCK havde et virkelig godt hold, og Ståle Solbakken, den norske træner, er ikke kendt for at give unge spillere chancen. Og helt ærligt, så var jeg ikke god nok til at spille der dengang, siger Jacob Haahr.

Forsvarsspilleren spillede mange år på ungdomsholdet i FC København, mens det blev blot til en enkelt optræden for førsteholdet.

– Holdet havde virkelig gode midtstoppere dengang, og det gik op for mig, at hvis jeg ville have spilletid på seniorniveau, så skulle jeg skifte klub. Det var det bedste skridt for min egen udvikling. Det udviklede mig meget at spille og træne med så dygtige spillere. Det er noget, som jeg stadig tager med mig videre, siger Jacob Haahr til NA.se.

I januar 2021 forlod 21-årige Jacob Haahr FC København til fordel for Fremad Amager, som han har spillet i lige siden. Det er blevet til tre sæsoner i klubben, som i fjord rykkede ned i 2. division.

Nu skal stopperen håbe på, at han får overbevist cheftræner i Örebro SK, Christian Järdler, om, at det er ham, man skal satse på. Sammen med Jacob Haahr havde man nemlig også forsvarsspilleren Sebastian Nilsson til prøvetræning.

Kantspilleren Martin Springfeldt var også til prøvetræning i sidste uge, ligesom man for få dage siden fik besøg af målmand Sebastian Selin og midtbanespiller Emmanuel Adeyemo.





LIVE

TransferLIVE: Neestrup og co. tæt på topangriber

Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Kryptisk transfermelding

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

FC København-farvel rykker nærmere

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Afsløring: Elfsborg tæt på Alexander Jensen

– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Tæt på kæmpetransfer

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek 

Hård dom over Kvistgaarden

Storroser 18-årig FCK-spiller

Dækkene Ruller: Vi kårer Tourens favoritter i 2026

Spændende melding

Brasilien – Japan

Zorniger fremhæver transfervindue

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Usikker på Chido Obi-transfer

Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt