Selv om Bjørn Paulsen har været fast mand for Ingolstadt, siden han kom til klubben i januar 2019, kan opholdet dårligt siges at være en ubetinget succes. For klubben er rykket ud af 2. Bundesliga, og det seneste halvandet år har Paulsen fristet en tilværelse i Tysklands tredjebedste række.
Det tyder dog på, at det kun er et spørgsmål om tid, før hans ophold i Ingolstadt er forbi. Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kommer Paulsen til at forlade klubben, når januars transfervindue åbner – et halvt år før kontraktudløb.
Mediet fortæller endvidere, at Paulsens førsteprioritet er at komme tilbage til Hammarby. Der spillede han i to et halvt år, inden klubben solgte ham til netop Ingolstadt. Linjen mellem Hammarby og Bjørn Paulsen er da også varm i forvejen.
Forleden bekræftede klubbens sportschef, Jesper Jansson, at den forsøgte at hente ham retur i sommer.
Læs også:Svensk storklub bekræfter interesse for Paulsen: Altid en interessant spiller
– Vi har været der og snuset lidt i sommer. Vi har holdt kontakten hele tiden, men der skal være noget realistisk i det, og det var der ikke i det her tilfælde. Vi har også en økonomi at tænke på, sagde han til svenske Dplay.
Jansson tilføjede, at interessen ikke var død, bare fordi handlen ikke blev til noget tidligere på året.
– Vi må se, hvad der sker. Fodboldverdenen er global. Det kan være, man kan kigge på en helt anden hylde, hvis man spiller sine kort rigtigt. Men absolut, Bjørn gjorde et fantastisk stykke arbejde i Hammarby og er altid en interessant spiller. Han skal også passe ind i trupsammensætningen, og det handler ikke bare om at hente en masse navne, sagde sportschefen.
Læs også:Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod
I forrige uge talte Bjørn Paulsen selv varmt om muligheden for at vende tilbage til Hammarby, da han gav interview til tipsbladet.dk.
– Jeg synes også, at Stockholm er en fed by, at klubben har nogle fede fans, og den er tilmed begyndt at spille med i toppen, så der er meget, der tiltaler mig i Hammarby, sagde han.
– Men der var også et par følere fra Tyskland og fra Danmark.
29-årige Paulsen slog ved samme lejlighed fast, at han gerne vil spille for sin første professionelle klub, SønderjyskE, igen en dag.
Læs også:Bjørn Paulsen holder SønderjyskE-linjen varm: Må se, hvornår det er tid
Læs også:Avis: Bjørn Paulsen har frikøbsklausul i tysk klub
LIVE
TransferLIVE: Liverpool afviser bud
Medie afslører vild AC-klausul i Barcelona
NYHEDER
Forgyldt – det tjener Beckham under VM
TRANSFER
Priske og co. henter stort FCK-emne til spotpris
TRANSFER
Melder dansk stortalent transferklar
TOPNYHED
Serie 4-klub henter Bjørn Paulsen
STORT INTERVIEW
Dansker lander stort job: Det var ligegodt satans
EKSKLUSIVT
Kæmpe dansk succes: ‘Han har taget byen med storm’
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
BIZART
Håner svensker: Verdens mærkeligste fodboldspiller
TRANSFER
Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby henter FC København-talent
EKSKLUSIVT
Alexander Lind i kæmpe hyldest
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
Jürgen Klopp sviner Van der Vaart
NYHEDER
Stor dansk transfer på vej – udeblev fra træning
MEDIE
Rygte: Topklub i dialog med Hatzidiakos
TRANSFER
FC Midtjylland sælger midtbanespiller
MEDIE
Sunderland jagter dansk guldfugl
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Lurer på to Midtjylland-spillere: ‘Vi står klar’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Halmstads vil have dansk Arsenal-keeper
MEDIE
FCK sælger Jordan Larsson – her er prisen
TRANSFER
Neestrup og co. vil lokke stjerne med kæmpe løn
OPTAKT
Frankrig – Irak
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Storm får fire år i NEC Nijmegen
OPTAKT
Norge – Senegal
NYHEDER
Iransk keeper holder Belgien fra fadet
NYHEDER
Brøndby bekræfter: Arbejder på transfer
OPTAKT
Argentina – Østrig
NYHEDER
Sender opfordring til Superliga-træner
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Forlænger med Brøndby trods interesse fra Salzburg
MEDIE
