Medie: Udlandsdansker forlader sin klub til januar

Ifølge FotbollDirekt kommer Bjørn Paulsen til at forlade Ingolstadt til januar. Hans førsteprioritet skulle være et skifte tilbage til Hammarby.



Selv om Bjørn Paulsen har været fast mand for Ingolstadt, siden han kom til klubben i januar 2019, kan opholdet dårligt siges at være en ubetinget succes. For klubben er rykket ud af 2. Bundesliga, og det seneste halvandet år har Paulsen fristet en tilværelse i Tysklands tredjebedste række.

Det tyder dog på, at det kun er et spørgsmål om tid, før hans ophold i Ingolstadt er forbi. Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kommer Paulsen til at forlade klubben, når januars transfervindue åbner – et halvt år før kontraktudløb.

Mediet fortæller endvidere, at Paulsens førsteprioritet er at komme tilbage til Hammarby. Der spillede han i to et halvt år, inden klubben solgte ham til netop Ingolstadt. Linjen mellem Hammarby og Bjørn Paulsen er da også varm i forvejen.

Forleden bekræftede klubbens sportschef, Jesper Jansson, at den forsøgte at hente ham retur i sommer.

Læs også:Svensk storklub bekræfter interesse for Paulsen: Altid en interessant spiller

– Vi har været der og snuset lidt i sommer. Vi har holdt kontakten hele tiden, men der skal være noget realistisk i det, og det var der ikke i det her tilfælde. Vi har også en økonomi at tænke på, sagde han til svenske Dplay.

Jansson tilføjede, at interessen ikke var død, bare fordi handlen ikke blev til noget tidligere på året.

– Vi må se, hvad der sker. Fodboldverdenen er global. Det kan være, man kan kigge på en helt anden hylde, hvis man spiller sine kort rigtigt. Men absolut, Bjørn gjorde et fantastisk stykke arbejde i Hammarby og er altid en interessant spiller. Han skal også passe ind i trupsammensætningen, og det handler ikke bare om at hente en masse navne, sagde sportschefen.

Læs også:Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod

I forrige uge talte Bjørn Paulsen selv varmt om muligheden for at vende tilbage til Hammarby, da han gav interview til tipsbladet.dk.

– Jeg synes også, at Stockholm er en fed by, at klubben har nogle fede fans, og den er tilmed begyndt at spille med i toppen, så der er meget, der tiltaler mig i Hammarby, sagde han.

– Men der var også et par følere fra Tyskland og fra Danmark.

29-årige Paulsen slog ved samme lejlighed fast, at han gerne vil spille for sin første professionelle klub, SønderjyskE, igen en dag.

Læs også:Bjørn Paulsen holder SønderjyskE-linjen varm: Må se, hvornår det er tid
Læs også:Avis: Bjørn Paulsen har frikøbsklausul i tysk klub




KÆMPE nedgang – så meget går AC ned i løn




LIVE

TransferLIVE: Her er prisen på Ben Godfrey

Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?

Steinlein troppede op i særlig Gucci-sko

Brøndby med transferscoop?

Afsløring: Jens Jønsson skifter til AGF

Rasmus Nissen afslører: Derfor skifter jeg til FCM

‘Han ryger 100 procent!’

Afsløring: FCM køber Nordin Bakker



LIVE

VM-LIVE: Zlatan tordner: ‘Det er hans skyld!’

FCK-stjerne ikke med på træningslejr

Brøndby i dialog med Christopher Olivier

Her er Jonas Winds nye klub

På vej til Brøndby? Her er hans millionløn



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Afsløring: Kolding køber stor profil

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Elfenbenskysten – Norge

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen

Han er ny assistenttræner i Brøndby

Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’

Afsløring: Brøndby forlænger med stortalent

Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag

Afsløring: Oliver Højer skifter til Lyngby

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Superliga-klub tæt på FCK’er

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Her er Brøndby IF’s nye administrerende direktør

Spår rekordtransfer i dette vindue



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Kryptisk transfermelding

Frankrig – Sverige