Medie: Udlandsdansker forlader sin klub til januar

Ifølge FotbollDirekt kommer Bjørn Paulsen til at forlade Ingolstadt til januar. Hans førsteprioritet skulle være et skifte tilbage til Hammarby.



Selv om Bjørn Paulsen har været fast mand for Ingolstadt, siden han kom til klubben i januar 2019, kan opholdet dårligt siges at være en ubetinget succes. For klubben er rykket ud af 2. Bundesliga, og det seneste halvandet år har Paulsen fristet en tilværelse i Tysklands tredjebedste række.

Det tyder dog på, at det kun er et spørgsmål om tid, før hans ophold i Ingolstadt er forbi. Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kommer Paulsen til at forlade klubben, når januars transfervindue åbner – et halvt år før kontraktudløb.

Mediet fortæller endvidere, at Paulsens førsteprioritet er at komme tilbage til Hammarby. Der spillede han i to et halvt år, inden klubben solgte ham til netop Ingolstadt. Linjen mellem Hammarby og Bjørn Paulsen er da også varm i forvejen.

Forleden bekræftede klubbens sportschef, Jesper Jansson, at den forsøgte at hente ham retur i sommer.

Læs også:Svensk storklub bekræfter interesse for Paulsen: Altid en interessant spiller

– Vi har været der og snuset lidt i sommer. Vi har holdt kontakten hele tiden, men der skal være noget realistisk i det, og det var der ikke i det her tilfælde. Vi har også en økonomi at tænke på, sagde han til svenske Dplay.

Jansson tilføjede, at interessen ikke var død, bare fordi handlen ikke blev til noget tidligere på året.

– Vi må se, hvad der sker. Fodboldverdenen er global. Det kan være, man kan kigge på en helt anden hylde, hvis man spiller sine kort rigtigt. Men absolut, Bjørn gjorde et fantastisk stykke arbejde i Hammarby og er altid en interessant spiller. Han skal også passe ind i trupsammensætningen, og det handler ikke bare om at hente en masse navne, sagde sportschefen.

Læs også:Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod

I forrige uge talte Bjørn Paulsen selv varmt om muligheden for at vende tilbage til Hammarby, da han gav interview til tipsbladet.dk.

– Jeg synes også, at Stockholm er en fed by, at klubben har nogle fede fans, og den er tilmed begyndt at spille med i toppen, så der er meget, der tiltaler mig i Hammarby, sagde han.

– Men der var også et par følere fra Tyskland og fra Danmark.

29-årige Paulsen slog ved samme lejlighed fast, at han gerne vil spille for sin første professionelle klub, SønderjyskE, igen en dag.

Læs også:Bjørn Paulsen holder SønderjyskE-linjen varm: Må se, hvornår det er tid
Læs også:Avis: Bjørn Paulsen har frikøbsklausul i tysk klub






LIVE

TransferLIVE: Dialog – de vil købe Lindstrøm

Afsløring: Plot-twist for FCK – skifter sin agent

Vil til Premier League – United foran Arsenal

De har genoptaget dialogen med Mathias Jensen

AGF får drømmelodtrækning i Champions League

AGF – Brøndby IF



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afsløring: Vender hjem til dansk fodbold

Uventet dansk mester? ‘Kan løbe med det hele’

Afsløring: AC Horsens scorer stort millionbeløb

Paulinho tager hjem til Brasilien

Dansk duo trækker overskrifter i Italien

Slagter FCK: ‘Ringere end nogensinde’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Nu taler Messi

Bundesliga-klub enig med dansker

God Europa League-lodtrækning til FC Midtjylland

Afsløring: FCK trækker sig efter afviste bud

Afsløring: Bombe – Junker i Superliga-skifte



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Raser inden FCM-brag: ‘Uacceptabelt!’

Her er VM-turneringens hold

Møde i Barcelona – vil have Guardiola som træner

Kæmpe talent rygtes til Superligaen

Viborg FF – OB

Transfer på vej: Fraværende til FCK-træning

“Erstatningen for Vallys bliver en udlænding”

Sønderjyske – FC Midtjylland

Brøndby skifter spor: Aldrig et sundhedstegn

Ny storklub overvejer Pierre-Emile Højbjerg



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kryptisk besked til Mileta Rajovic

Han er VM’s bedste spiller

Skandaløse scener: Han er en skændsel!

Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes