Selv om Bjørn Paulsen har været fast mand for Ingolstadt, siden han kom til klubben i januar 2019, kan opholdet dårligt siges at være en ubetinget succes. For klubben er rykket ud af 2. Bundesliga, og det seneste halvandet år har Paulsen fristet en tilværelse i Tysklands tredjebedste række.
Det tyder dog på, at det kun er et spørgsmål om tid, før hans ophold i Ingolstadt er forbi. Ifølge det svenske medie FotbollDirekt kommer Paulsen til at forlade klubben, når januars transfervindue åbner – et halvt år før kontraktudløb.
Mediet fortæller endvidere, at Paulsens førsteprioritet er at komme tilbage til Hammarby. Der spillede han i to et halvt år, inden klubben solgte ham til netop Ingolstadt. Linjen mellem Hammarby og Bjørn Paulsen er da også varm i forvejen.
Forleden bekræftede klubbens sportschef, Jesper Jansson, at den forsøgte at hente ham retur i sommer.
Læs også:Svensk storklub bekræfter interesse for Paulsen: Altid en interessant spiller
– Vi har været der og snuset lidt i sommer. Vi har holdt kontakten hele tiden, men der skal være noget realistisk i det, og det var der ikke i det her tilfælde. Vi har også en økonomi at tænke på, sagde han til svenske Dplay.
Jansson tilføjede, at interessen ikke var død, bare fordi handlen ikke blev til noget tidligere på året.
– Vi må se, hvad der sker. Fodboldverdenen er global. Det kan være, man kan kigge på en helt anden hylde, hvis man spiller sine kort rigtigt. Men absolut, Bjørn gjorde et fantastisk stykke arbejde i Hammarby og er altid en interessant spiller. Han skal også passe ind i trupsammensætningen, og det handler ikke bare om at hente en masse navne, sagde sportschefen.
Læs også:Polyvalente Paulsen: Jeg har accepteret, at det er mit lod
I forrige uge talte Bjørn Paulsen selv varmt om muligheden for at vende tilbage til Hammarby, da han gav interview til tipsbladet.dk.
– Jeg synes også, at Stockholm er en fed by, at klubben har nogle fede fans, og den er tilmed begyndt at spille med i toppen, så der er meget, der tiltaler mig i Hammarby, sagde han.
– Men der var også et par følere fra Tyskland og fra Danmark.
29-årige Paulsen slog ved samme lejlighed fast, at han gerne vil spille for sin første professionelle klub, SønderjyskE, igen en dag.
Læs også:Bjørn Paulsen holder SønderjyskE-linjen varm: Må se, hvornår det er tid
Læs også:Avis: Bjørn Paulsen har frikøbsklausul i tysk klub
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
AVIS
‘Det er slut’
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
NYHEDER
Storklub har kontaktet Brøndby
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED
