Molde-legende færdig i klubben: Stjal penge fra fælleskassen

Vegard Forren er færdig i hjerteklubben Molde. Den mangeårige landsholdsspiller stjal penge fra spillernes bødekasse for at dække spillegæld.



32-årige Vegard Forren, der blandt andet har spillet 33 landskampe for Norge, er en levende legende i Molde, hvor han står noteret for mere end 350 kampe, men nu er han fortid i klubben.

Molde har ophævet kontrakten med forsvarsspilleren, der ellers havde en aftale frem til 2021. Bruddet er bestemt ikke udramatisk.

Vegard Forren har i ugens løb stået frem og fortalt, at han lider af ludomani, og det er også årsagen til, at han ikke længere er i Molde. Forren har nemlig taget penge fra en fælleskonto blandt spillerne for at dække personlig spillegæld. 

Ifølge Adresseavisen mener Molde, at Vegard Forren har taget i omegnen af 100.000 norske kroner, men hovedpersonen selv mener, at beløbet er noget mindre. Faktum er dog, at forsvarsspilleren nu er fortid i klubben.

Læs også:FCM-stjerne rygtes til storklubber: Er glad for de spørger til mig

– Detaljerne i fratrædelsesordningen er fortrolig mellem parterne, men den indebærer blandt andet enighed om en fratrædelsesgodtgørelse. Forren skal også betale sin gæld til spillernes bødekasse. 

– Det er en trist dag for Vegard og for alle, der elsker Molde FK. Vegard har været en nøglespiller og en humørspreder i Molde de seneste 13 år, og han er en af landets bedste fodboldspillere, skriver Molde i en pressemeddelelse.

Ludoman i mere end 10 år
Som nævnt stod Vegard Forren tidligere på ugen frem og fortalte, at han lider af ludomani, og spilledjævlen har været en tro følgesvend for nordmanden i en stor del af hans nu 32 år lange live.

Det afslørede han over for TV2 Norge i et interview med sin kone. 

– Det er et problem, jeg har levet med i 10-15 år, og jeg har været åben om det tidligere. Jeg har ingen gode undskyldninger, men i løbet af forået blussede det meget op af forskellige årsager, både på- og udenfor banen. Vi byggede hus, vi skulle giftes, og min kone åbnede sin egen butik, siger Vegard Forren og fortsætter:

– I flere måneder var jeg meget alene hjemme om aftenen sammen med børnene, og det endte med, at jeg spillede mere end tidligere. Samtidig var jeg frustreret, fordi jeg ikke spillede ret meget fodbold, og det tacklede jeg på en dårlig måde. Gambling har været min måde at flygte fra store og små problemer. Det er grunden til, at vi sidder her i dag.

Vegard Forren ville gerne have fortsat i Molde, men det var altså ikke muligt, og nu er han på udkig efter en ny klub. Nordmanden har tidligere været i både Southampton og Brighton Hove Albion, men han har aldrig spillet en førsteholdskamp for andre klubber end Molde.





Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn




LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Transferfri stjerne i København

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Stort medie hylder AGF-profil

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

VM-chok: Legendarisk træner vender tilbage

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet