Rosenborg kommenterer på Nicklas Bendtner-bogen

I Nicklas Bendtner-bogen er der også et tema omkring Rosenborg, og klubben reagerer nu på bogen via sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.



Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, der i dag er aktuel med bogen “Begge Sider”, havde et ophold i Rosenborg, der i det store hele kan deles op i to.

Første del var en stor succes med 19 ligamål i den første sæson, men i den efterfølgende havde Nicklas Bendtner yderst svært ved at finde netmaskerne på et hold, der heller ikke fungerede så godt. Og i tredje sæson var det så, at han røg helt ud af holdet under den nye træner Eirik Horneland, inden han på sidstedagen i transfervinduet denne sommer skiftede til FC København.

I bogen fortæller Nicklas Bendtner blandt andet om, hvordan den nye træner Eirik Horneland ikke kunne finde ud af, hvordan hans hold skulle spille.

– På dagen før vores første kamp i Eliteserien vil cheftræneren pludseligt tale med mig. Han har ombestemt sig efter tre måneders forberedelse. Nu vil han spille et helt andet system, og jeg skal starte kampen en uge efter, at jeg ikke engang var med i truppen. Som 10’er, lige bag Søderlund. Det er ikke noget, vi har trænet på i det hele taget, står der ifølge norske Nettavisen i bogen, hvor Bendtner senere fortæller:

Læs også:Kalder Bendtner-bog for sørgelig timing: Han har over 100 millioner

– Det er underordnet, at hele holdet falder sammen. Det er underordnet, at jeg får en uvant rolle helt uden forvarsel. Jeg er ikke klubbens redningsmand. Ikke længere. Nu er det, som om jeg er syndebukken.

Bendtner skriver også om, at Horneland skulle have sagt, at han vil spille som Jürgen Klopp, og at han spurgte Bendtner ind til trænere som Arsené Wenger, Morten Olsen og Antonio Conte, som Bendtner har spillet under.

Og danskeren fortæller også om sit første møde med den norske træner, der op til den nuværende sæson i Norge (der følger kalenderåret) besøgte Nicklas Bendtner i København, mens danskeren var med fodlænke. Danskeren havde købt sushi, og så var der ellers serveret til Horneland og sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.

– Da jeg viser gæsterne til spisebordet, ser Horneland en smule rådvild ud.

Læs også:Solbakken reagerer på Bendtners skarpe kritik af Viktor Fischer

– Nu er jeg ikke nogen haj til norske dialekter, men han får det til at lyde, som om sushi skulle være noget vanvittigt moderne. Og jeg tror faktisk, han mener det. Han slår mig ikke son nogen joker, skriver danskeren om Horneland, der ifølge Bendtner aldrig havde spist sushi før.

I Rosenborg har de også læst nogle af de mange historier, der allerede er dryppet fra den bog, der er blevet udgivet i dag. Og klubben kommer med et meget generelt svar til bogen.

– Jeg synes, det er en bog, som langt hen ad vejen beskriver nogle problematiske holdninger gennem en lang og ellers indholdsrig karriere. Vi havde selv nogle udfordringer, som vi konfronterede og håndterede på bedst mulig vis sammen med ham, siger Stig Inge Bjørnebye til Nettavisen.

Nicklas Bendtner nåede i alt 86 kampe for Rosenborg BK, og han scorede 35 mål. Under Horneland spillede danskeren fem kampe, sad på bænken i en enkelt, og siden var han helt ude af truppen.

Læs også:Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen
Læs også:Bendtner-bogen: Afslører dårligt forhold til Jon Dahl Tomasson
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry




Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK




LIVE

TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark

– Vi er pressede

Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer

BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar

Bliver det Chido Obis store chance?



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Dansker på vej – de har røven fuld af penge

Topscorer færdig

Angriber til Brøndby? Det er foruroligende

‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’

FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF

‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

– De lignede lort!

Medie med dyster Dorgu-melding



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis

Stort medie fremhæver FCM-flop

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Legende med chokmelding

Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso

Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

– Jeg var stiktosset

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Har brugt vanvittigt beløb på fyringer

‘Sur over Brøndby-transfer’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Her er Tausons vej i Australian Open

Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt

Dansker lyner i Italien

Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem

Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd

Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte

På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…

Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes

Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske

Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’

To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’

FCKs søsterklub henter sportschef i Danmark