Rosenborg kommenterer på Nicklas Bendtner-bogen

I Nicklas Bendtner-bogen er der også et tema omkring Rosenborg, og klubben reagerer nu på bogen via sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.



Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, der i dag er aktuel med bogen “Begge Sider”, havde et ophold i Rosenborg, der i det store hele kan deles op i to.

Første del var en stor succes med 19 ligamål i den første sæson, men i den efterfølgende havde Nicklas Bendtner yderst svært ved at finde netmaskerne på et hold, der heller ikke fungerede så godt. Og i tredje sæson var det så, at han røg helt ud af holdet under den nye træner Eirik Horneland, inden han på sidstedagen i transfervinduet denne sommer skiftede til FC København.

I bogen fortæller Nicklas Bendtner blandt andet om, hvordan den nye træner Eirik Horneland ikke kunne finde ud af, hvordan hans hold skulle spille.

– På dagen før vores første kamp i Eliteserien vil cheftræneren pludseligt tale med mig. Han har ombestemt sig efter tre måneders forberedelse. Nu vil han spille et helt andet system, og jeg skal starte kampen en uge efter, at jeg ikke engang var med i truppen. Som 10’er, lige bag Søderlund. Det er ikke noget, vi har trænet på i det hele taget, står der ifølge norske Nettavisen i bogen, hvor Bendtner senere fortæller:

Læs også:Kalder Bendtner-bog for sørgelig timing: Han har over 100 millioner

– Det er underordnet, at hele holdet falder sammen. Det er underordnet, at jeg får en uvant rolle helt uden forvarsel. Jeg er ikke klubbens redningsmand. Ikke længere. Nu er det, som om jeg er syndebukken.

Bendtner skriver også om, at Horneland skulle have sagt, at han vil spille som Jürgen Klopp, og at han spurgte Bendtner ind til trænere som Arsené Wenger, Morten Olsen og Antonio Conte, som Bendtner har spillet under.

Og danskeren fortæller også om sit første møde med den norske træner, der op til den nuværende sæson i Norge (der følger kalenderåret) besøgte Nicklas Bendtner i København, mens danskeren var med fodlænke. Danskeren havde købt sushi, og så var der ellers serveret til Horneland og sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.

– Da jeg viser gæsterne til spisebordet, ser Horneland en smule rådvild ud.

Læs også:Solbakken reagerer på Bendtners skarpe kritik af Viktor Fischer

– Nu er jeg ikke nogen haj til norske dialekter, men han får det til at lyde, som om sushi skulle være noget vanvittigt moderne. Og jeg tror faktisk, han mener det. Han slår mig ikke son nogen joker, skriver danskeren om Horneland, der ifølge Bendtner aldrig havde spist sushi før.

I Rosenborg har de også læst nogle af de mange historier, der allerede er dryppet fra den bog, der er blevet udgivet i dag. Og klubben kommer med et meget generelt svar til bogen.

– Jeg synes, det er en bog, som langt hen ad vejen beskriver nogle problematiske holdninger gennem en lang og ellers indholdsrig karriere. Vi havde selv nogle udfordringer, som vi konfronterede og håndterede på bedst mulig vis sammen med ham, siger Stig Inge Bjørnebye til Nettavisen.

Nicklas Bendtner nåede i alt 86 kampe for Rosenborg BK, og han scorede 35 mål. Under Horneland spillede danskeren fem kampe, sad på bænken i en enkelt, og siden var han helt ude af truppen.

Læs også:Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen
Læs også:Bendtner-bogen: Afslører dårligt forhold til Jon Dahl Tomasson
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry




Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Storroser dansk super-talent

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Stjerne peger på Højlund

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Bayern slår rekord i ny storsejr



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt

FC Fredericia – Vejle Boldklub

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Silkeborg IF – OB

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Tottenham under stregen

– Han ender i Premier League

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

‘Det former ens karakter’

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder



Fanklubben
” Tipsbladet’s fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

FC København med overtidssejr over Randers

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

Silkeborg-comeback giver håb

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Brøndby IF – FC Midtjylland

Sønderjyske – Viborg FF

Arsenal snublede i guldkampen

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Superliga-debut i går – i dag bankede han Brøndby

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

Brøndby-fans sender åbent brev