Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, der i dag er aktuel med bogen “Begge Sider”, havde et ophold i Rosenborg, der i det store hele kan deles op i to.
Første del var en stor succes med 19 ligamål i den første sæson, men i den efterfølgende havde Nicklas Bendtner yderst svært ved at finde netmaskerne på et hold, der heller ikke fungerede så godt. Og i tredje sæson var det så, at han røg helt ud af holdet under den nye træner Eirik Horneland, inden han på sidstedagen i transfervinduet denne sommer skiftede til FC København.
I bogen fortæller Nicklas Bendtner blandt andet om, hvordan den nye træner Eirik Horneland ikke kunne finde ud af, hvordan hans hold skulle spille.
– På dagen før vores første kamp i Eliteserien vil cheftræneren pludseligt tale med mig. Han har ombestemt sig efter tre måneders forberedelse. Nu vil han spille et helt andet system, og jeg skal starte kampen en uge efter, at jeg ikke engang var med i truppen. Som 10’er, lige bag Søderlund. Det er ikke noget, vi har trænet på i det hele taget, står der ifølge norske Nettavisen i bogen, hvor Bendtner senere fortæller:
Læs også:Kalder Bendtner-bog for sørgelig timing: Han har over 100 millioner
– Det er underordnet, at hele holdet falder sammen. Det er underordnet, at jeg får en uvant rolle helt uden forvarsel. Jeg er ikke klubbens redningsmand. Ikke længere. Nu er det, som om jeg er syndebukken.
Bendtner skriver også om, at Horneland skulle have sagt, at han vil spille som Jürgen Klopp, og at han spurgte Bendtner ind til trænere som Arsené Wenger, Morten Olsen og Antonio Conte, som Bendtner har spillet under.
Og danskeren fortæller også om sit første møde med den norske træner, der op til den nuværende sæson i Norge (der følger kalenderåret) besøgte Nicklas Bendtner i København, mens danskeren var med fodlænke. Danskeren havde købt sushi, og så var der ellers serveret til Horneland og sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.
– Da jeg viser gæsterne til spisebordet, ser Horneland en smule rådvild ud.
Læs også:Solbakken reagerer på Bendtners skarpe kritik af Viktor Fischer
– Nu er jeg ikke nogen haj til norske dialekter, men han får det til at lyde, som om sushi skulle være noget vanvittigt moderne. Og jeg tror faktisk, han mener det. Han slår mig ikke son nogen joker, skriver danskeren om Horneland, der ifølge Bendtner aldrig havde spist sushi før.
I Rosenborg har de også læst nogle af de mange historier, der allerede er dryppet fra den bog, der er blevet udgivet i dag. Og klubben kommer med et meget generelt svar til bogen.
– Jeg synes, det er en bog, som langt hen ad vejen beskriver nogle problematiske holdninger gennem en lang og ellers indholdsrig karriere. Vi havde selv nogle udfordringer, som vi konfronterede og håndterede på bedst mulig vis sammen med ham, siger Stig Inge Bjørnebye til Nettavisen.
Nicklas Bendtner nåede i alt 86 kampe for Rosenborg BK, og han scorede 35 mål. Under Horneland spillede danskeren fem kampe, sad på bænken i en enkelt, og siden var han helt ude af truppen.
Læs også:Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen
Læs også:Bendtner-bogen: Afslører dårligt forhold til Jon Dahl Tomasson
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry
LIVE
TransferLIVE: Viborg bekræfter
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
NYHEDER
Afslører detaljer om Brøndby-skifte
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
TRANSFER
Stort FCK-indkøb? ‘Han er en kopi af Dembélé’
LIVE
VM-LIVE: Argentina i vanvittigt comeback!
NYHEDER
Efter fyring: Her er Johnny Mølbys nye job
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg sælger forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De vinder VM
NYHEDER
Medier: Thomasberg kædet sammen med landstrænerjob
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Her er danskers millionløn i Lazio
TOPNYHED
FCK-spiller imponerer: ‘Har været vanvittig god’
NYHEDER
‘Ender fuldstændig vanvittigt kontroversielt!’
USA’s landstræner er frustreret: Hvad var pointen?
Ekspert: ‘Han kan brænde Superligaen af!’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
Raser: ‘Argentina får støtte på alle niveauer!’
EKSKLUSIVT
Forventer klubskifte
MEDIE
De meldes interesseret i Orri Oskarsson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Horsens laver rekordtransfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK forhandler om Bernhardsson-køb
NYHEDER
Dyrt FCM-indkøb droppet til træningslejr
TOPNYHED
Dybt forundret over Superliga-flop
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby taber millioner på Yeboah
TOPNYHED
Ronaldo i konfrontation: ‘Du kan ikke lide mig’
TOPNYHED
Superliga-profil: Derfor skifter jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
TOPNYHED
‘Nogle vil spille 12 kampe og blive solgt’
EKSKLUSIVT
Stor profil til FCK? ‘En virkelig god afslutter’
Schweizisk kaptajn er stolt af VM
NYHEDER
