Den tidligere danske landsholdsspiller Nicklas Bendtner, der i dag er aktuel med bogen “Begge Sider”, havde et ophold i Rosenborg, der i det store hele kan deles op i to.
Første del var en stor succes med 19 ligamål i den første sæson, men i den efterfølgende havde Nicklas Bendtner yderst svært ved at finde netmaskerne på et hold, der heller ikke fungerede så godt. Og i tredje sæson var det så, at han røg helt ud af holdet under den nye træner Eirik Horneland, inden han på sidstedagen i transfervinduet denne sommer skiftede til FC København.
I bogen fortæller Nicklas Bendtner blandt andet om, hvordan den nye træner Eirik Horneland ikke kunne finde ud af, hvordan hans hold skulle spille.
– På dagen før vores første kamp i Eliteserien vil cheftræneren pludseligt tale med mig. Han har ombestemt sig efter tre måneders forberedelse. Nu vil han spille et helt andet system, og jeg skal starte kampen en uge efter, at jeg ikke engang var med i truppen. Som 10’er, lige bag Søderlund. Det er ikke noget, vi har trænet på i det hele taget, står der ifølge norske Nettavisen i bogen, hvor Bendtner senere fortæller:
Læs også:Kalder Bendtner-bog for sørgelig timing: Han har over 100 millioner
– Det er underordnet, at hele holdet falder sammen. Det er underordnet, at jeg får en uvant rolle helt uden forvarsel. Jeg er ikke klubbens redningsmand. Ikke længere. Nu er det, som om jeg er syndebukken.
Bendtner skriver også om, at Horneland skulle have sagt, at han vil spille som Jürgen Klopp, og at han spurgte Bendtner ind til trænere som Arsené Wenger, Morten Olsen og Antonio Conte, som Bendtner har spillet under.
Og danskeren fortæller også om sit første møde med den norske træner, der op til den nuværende sæson i Norge (der følger kalenderåret) besøgte Nicklas Bendtner i København, mens danskeren var med fodlænke. Danskeren havde købt sushi, og så var der ellers serveret til Horneland og sportsdirektør Stig Inge Bjørnebye.
– Da jeg viser gæsterne til spisebordet, ser Horneland en smule rådvild ud.
Læs også:Solbakken reagerer på Bendtners skarpe kritik af Viktor Fischer
– Nu er jeg ikke nogen haj til norske dialekter, men han får det til at lyde, som om sushi skulle være noget vanvittigt moderne. Og jeg tror faktisk, han mener det. Han slår mig ikke son nogen joker, skriver danskeren om Horneland, der ifølge Bendtner aldrig havde spist sushi før.
I Rosenborg har de også læst nogle af de mange historier, der allerede er dryppet fra den bog, der er blevet udgivet i dag. Og klubben kommer med et meget generelt svar til bogen.
– Jeg synes, det er en bog, som langt hen ad vejen beskriver nogle problematiske holdninger gennem en lang og ellers indholdsrig karriere. Vi havde selv nogle udfordringer, som vi konfronterede og håndterede på bedst mulig vis sammen med ham, siger Stig Inge Bjørnebye til Nettavisen.
Nicklas Bendtner nåede i alt 86 kampe for Rosenborg BK, og han scorede 35 mål. Under Horneland spillede danskeren fem kampe, sad på bænken i en enkelt, og siden var han helt ude af truppen.
Læs også:Åge Hareide: Jeg bryder mig ikke om, hvis Bendtner udleverer nogen
Læs også:Bendtner-bogen: Afslører dårligt forhold til Jon Dahl Tomasson
Læs også:Solbakken: Bendtners bog er ufarlig for FC København
Læs også:Bendtner afslører i ny bog: Ophedet diskussion med Thierry Henry
LIVE
TransferLIVE: Enig med N’Golo Kanté
NYHEDER
Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’
TRANSFER
Spottet i lufthavnen – han er på vej til Danmark
NYHEDER
– Vi er pressede
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Jørgensen tæt på stor transfer
TRANSFER
BBC: Dyr dansk stjerne vil væk i januar
NYHEDER
Bliver det Chido Obis store chance?
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
NYHEDER
Dansker på vej – de har røven fuld af penge
NYHEDER
Topscorer færdig
TIPSBLADET SPECIAL
Angriber til Brøndby? Det er foruroligende
INTERVIEW
‘Helt ærligt, Brøndby – hent ham!’
NYHEDER
FCM-profil slemt skadet – kørt på hospitalet
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Mohamoud Fofana er på blokken i Brøndby IF
EKSKLUSIVT
‘Vi vil have meget mere, end Brøndby kan give’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt
HELT VILDT
– De lignede lort!
TOPNYHED
Medie med dyster Dorgu-melding
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
MEDIE
Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid
TOPNYHED
Første Eriksen-kasse – får topkarakter i lokalavis
AVIS
Stort medie fremhæver FCM-flop
TOPNYHED
Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg henter Adam Wikman
TOPNYHED
‘Han har ikke noget at tilføre FC København’
Legende med chokmelding
EKSKLUSIVT
Afsløring: MLS-klub vil købe Callum McCowatt
TOPNYHED
Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen
NYHEDER
Hansi Flick sender smuk hilsen til Xabi Alonso
INTERVIEW
Dansk drømmeskifte: ‘Nu går det i opfyldelse’
MEDIE
Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper
TOPNYHED
– Jeg var stiktosset
TOPNYHED
Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd
Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’
BIZART
Har brugt vanvittigt beløb på fyringer
‘Sur over Brøndby-transfer’
HELT VILDT
Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp
TOPNYHED
Pludselig dukkede FCK-stjerne op: ‘Jeg elsker jer’
‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’
NYHEDER
Antonsen bliver væk – får stor bøde
Her er Tausons vej i Australian Open
EKSKLUSIVT
Brøndby er tit på stadion – men har ikke budt
NYHEDER
Dansker lyner i Italien
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Frank – ramt af nyt problem
NYHEDER
Fyret af storklub – han er Franks nye højre hånd
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby sælger Mortensen i stort skifte
EKSKLUSIVT
På vej til Superligaen: Det mest imponerende er…
Real Madrid-træner: Fiasko er vejen til succes
EKSKLUSIVT
Afsløring: Birmingham City fører kapløb om Priske
BIZART
Mystisk møde med avis: ‘Jeg er Viktor Claesson’
HELT VILDT
To ‘gigantsalg’ i Norge: ‘Sygt mange penge!’
