Tidligere FCK-profil vil gå trænervejen

Norske Erik Mykland er klar til at prøve noget nyt, og den tidligere norske landsholdsspiller har bestemt sig for at prøve livet som træner af.



Han var på godt og ondt en profil i FC København, norske Erik Mykland. Spillemæssigt var den norske midtbanespiller sublim og en vigtig brik på FCK-holdet, men uden for banen havde nordmanden problemer med dels at finde sig til rette, dels at holde sig fra rusmidler. Han var i FC København i to og et halvt år, men i det sidste år var nordmanden skadet, og det førte reelt til karrierestoppet i 2004.

Nu tales der så igen om Erik Mykland i Norge, for den nu 33-årige nordmand – der kaldes “Myggen” – har ambitioner om at blive toptræner. Han har det sidste års tid taget flere trænerkurser, ligesom han siden 2012 har stået i spidsen for barndomsklubben Risør, der spiller i 5. Division i Norge.

– Jeg er vokset op på fodboldbanen, og det har været dejligt at komme tilbage. At have taget C-licens-kurset har givet mig lyst til mere, siger Erik Mykland i et interview med norske Fædrelandsvennen.

 Nordmanden fortæller videre, at han stadig er den åbenmundede person, han også var i FC København. Det er i hans DNA, og det er en del af den måde, han er træner på.

– For at sige det ærligt er jeg ikke typen, der holder kæft. Jeg giver spillerne lov til at udfolde sig, og så er jeg en træner, der vil have hele banen i bruk, siger Erik Mykland.

Dengang “Myggen” kom til FC København, blev det regnet som et regulært scoop, at FCK kunne hente nordmanden med de mange landskampe på cv’et. “Myggen” skiftede dengang fra 2. Bundesliga-klubben 1860 München. 






Rundens Hold i Superligaen – 31. runde




LIVE

LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Stort medie hylder AGF-profil

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Har du fuldstændig tabt småkagerne?



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Født i Danmark og på vej til VM

FC Midtjylland henter ny back

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Parken kåret til Superligaens bedste bane

Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco

Massiv kritik efter skandaløse scener



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

De har ingen planer om at sælge dansk juvel