• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Skandinavien Jacob Quvang

Vito beder om Glen-tålmodighed: Se på Silkeborg

Foto: IFK Norrköping

Vito Hammershøy-Mistrati beder IFK Norrköpings fans om at være tålmodige med Glen Riddersholm.

Af Jacob Quvang

Sidste sæson var nok ikke en sæson, som IFK Norrköpings fans vil huske tilbage på om ti år. En slutplacering som nummer 12 ud af 16 hold med hele 17 point ned til nedrykningsstregen gjorde, at klubben længe ikke havde det store at spille om, og derfor er mange øjne rettet mod klubben.

For det er efterhånden ved at blive en danskerklub med Glen Riddersholm i spidsen og nu også Vito Hammershøy-Mistrati, Marco Lund, Marcus Baggesen og Victor Lind i spillertruppen. 

Glen Riddersholm nåede at stå i spidsen for klubben i godt og vel anden halvdel af sæsonen, og derfor bliver det spændende at se, hvor meget danskeren kan rykke klubben i den kommende sæson. Her beder klubbens nyerhvervelse Vito Hammershøy-Mistrati klubbens fans om tålmodighed.

Det gør han i et interview med lokalmediet Norrköping Tidningar, hvor han drager Silkeborg IF ind i snakken om tålmodighed.

- Jeg håber, at fansene er tålmodige. Jeg tror 100 procent på, at hvis Glen og trænerstaben får den tid, vi har brug for, vil de gøre gode ting. Jeg ved godt, at der ikke er tålmodighed i fodbold, men jeg synes, det er vigtigt.

- Silkeborg hentede sin træner, da de var i den næstbedste række i Danmark, rykkede op og har holdt fast i det. Nu spiller de fantastisk, og de har et mindre budget, end IFK Norrköping har, siger den tidligere Randers-spiller.

Silkeborg tog i sidste sæson Superligaen med storm, da man som oprykker vandt bronze med en energisk og teknisk spillestil, som tydeligt var udviklet over tid.

Glen Riddersholm nåede at vinde tre ud af 13 Allsvenskan-kampe i sidste sæson, så der er bestemt plads til forbedring. Her skal han håbe, at hans nye danskerkoloni kan hjælpe med det.