De kan noget med målmænd i OB.
Ikke alene er der Sten Grytebust på førsteholdet, som ikke behøver nærmere præsentation, men også på U-holdene bugner det af talent. For to år siden var Oliver Christensen på besøg i Manchester United, i januar solgte fynboerne Andreas Søndergaard til Wolverhampton, efter han blandt andet havde trænet med i Juventus, og nu er det så 17-årige Hans Christian Bernat, der får mulighed for at vise sig frem på en af verdens fornemste fodboldadresser.
Hans Christian Bernat, der er tilknyttet OB’s U19-mandskab, træner således med i Manchester United i denne uge. Målmanden træner jævnligt med OB’s Superliga-trup, men nu befinder han sig altså på træningsbanen i mægtige Manchester United.
– Det er en aftale, vi har lavet i fællesskab. De henvendte sig til os, og vi gav Bernat lov til at tage af sted, da vi lige er vendt hjem fra en international turnering i Holland. Vi har sendt Mads Holm (assistenttræner på OB’s U19-hold, red.) med til England, så vi også er til stede. Han skal selvfølgelig have et øje på Hans Christian Bernat, men samtidig skal han vidensudveksle med folkene i Manchester United. Det kalder vi at slå to fluer med et smæk, siger Tonny Hermansen, der er talentchef i OB, til tipsbladet.dk.
Han noterer sig også det pudsige i, at OB har forstret så mange dygtige målmand på kort tid. Indtil videre har det også ført et større salg med sig, da Andreas Søndergaard som nævnt røg til Wolverhampton i vinter.
– Vi er da glade for vores mange dygtige målmænd, men vi vil også gerne have resten af banen med. Vi har en meget klar forretningsmodel, hvor det handler om, at vi på U-holdet skal levere spillere til Superliga-holdet – hvilket går meget godt i øjeblikket – samtidig med, at vi skal sælge nogle spillere. I den forbindelse spiller akademiet en stor rolle, og jeg må rose Jesper Hansen (OB’s sportsdirektør, red.) for, at han gør et rigtigt stort arbejde nede fra. Vi har blandt andet fået trænere på fuldtid hele vejen fra U13 og op, siger Tonny Hermansen.
Han fastslår, at det faktum, at OB deltager i mange internationale ungdomsturneringer, også er med til at vække storklubbernes interesse, og denne gang er det altså Hans Christian Bernat, der har fået muligheden i Manchester United.
Målmanden står noteret for 14 danske U-landskampe.
LIVE
LIVE: Dorgu-dong – Fernandes bliver historisk
TOPNYHED
Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood
TRANSFER
Afslører: Vi vil have Victor Nelsson
NYHEDER
Storkamp af Patrick Dorgu
TOPNYHED
Tidligere FCK’er i kritisk tilstand
TOPNYHED
Brøndby-rygte: Jeg håber, det bliver en dansker
NYHEDER
Superliga-klub scorer millioner efter nedrykning
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Højlund slutter sæsonen med bravour
NYHEDER
Topboss sviner Barça til
NYHEDER
Conte stopper i Napoli
AVIS
Vildt: Brøndby-flop ønsket af store klubber
NYHEDER
Sammenligner Brøndby med Manchester United
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
FCM jagter ham – så vild har Boteli været
NYHEDER
Ekspert: ‘Han spøger i Brøndby’
FANKLUBBEN
‘Vi skal helst ikke ende som AaB’
TOPNYHED
Bakker Kvistgaarden op: Han er lidt undervurderet
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
NYHEDER
‘En mulighed for at lokke en af de dygtige til’
MEDIE
39-årig skotte kan blive ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Superliga-oprykker varsler flere transfers
NYHEDER
Spurs overlever – Hermansen ude af Premier League
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
MEDIE
Jacob Neestrup er enig med ny klub
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
TOPNYHED
Perez med kynisk besked: Det er slut for ham
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
MEDIE
Stjerne til Panathinaikos med Neestrup?
TOPNYHED
“Han er den oplagte kandidat for Brøndby”
EKSKLUSIVT
Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus
MEDIE
Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit
TIPSBLADET SPECIAL
