De kan noget med målmænd i OB.
Ikke alene er der Sten Grytebust på førsteholdet, som ikke behøver nærmere præsentation, men også på U-holdene bugner det af talent. For to år siden var Oliver Christensen på besøg i Manchester United, i januar solgte fynboerne Andreas Søndergaard til Wolverhampton, efter han blandt andet havde trænet med i Juventus, og nu er det så 17-årige Hans Christian Bernat, der får mulighed for at vise sig frem på en af verdens fornemste fodboldadresser.
Hans Christian Bernat, der er tilknyttet OB’s U19-mandskab, træner således med i Manchester United i denne uge. Målmanden træner jævnligt med OB’s Superliga-trup, men nu befinder han sig altså på træningsbanen i mægtige Manchester United.
– Det er en aftale, vi har lavet i fællesskab. De henvendte sig til os, og vi gav Bernat lov til at tage af sted, da vi lige er vendt hjem fra en international turnering i Holland. Vi har sendt Mads Holm (assistenttræner på OB’s U19-hold, red.) med til England, så vi også er til stede. Han skal selvfølgelig have et øje på Hans Christian Bernat, men samtidig skal han vidensudveksle med folkene i Manchester United. Det kalder vi at slå to fluer med et smæk, siger Tonny Hermansen, der er talentchef i OB, til tipsbladet.dk.
Han noterer sig også det pudsige i, at OB har forstret så mange dygtige målmand på kort tid. Indtil videre har det også ført et større salg med sig, da Andreas Søndergaard som nævnt røg til Wolverhampton i vinter.
– Vi er da glade for vores mange dygtige målmænd, men vi vil også gerne have resten af banen med. Vi har en meget klar forretningsmodel, hvor det handler om, at vi på U-holdet skal levere spillere til Superliga-holdet – hvilket går meget godt i øjeblikket – samtidig med, at vi skal sælge nogle spillere. I den forbindelse spiller akademiet en stor rolle, og jeg må rose Jesper Hansen (OB’s sportsdirektør, red.) for, at han gør et rigtigt stort arbejde nede fra. Vi har blandt andet fået trænere på fuldtid hele vejen fra U13 og op, siger Tonny Hermansen.
Han fastslår, at det faktum, at OB deltager i mange internationale ungdomsturneringer, også er med til at vække storklubbernes interesse, og denne gang er det altså Hans Christian Bernat, der har fået muligheden i Manchester United.
Målmanden står noteret for 14 danske U-landskampe.
LIVE
LIVE: Kærlige beskeder vælter ind
Laudrup slår fast: Han skal på landsholdet!
INTERVIEW
‘Ingen manager i verden kan redde Tottenham’
NYHEDER
OB straffer angriber
NYHEDER
Deler nyt om Braithwaite – kan ske om tre uger
Schmedes teaser – forlænger Brøndby-komet?
EKSKLUSIVT
Deler særligt minde: ‘Så sprang han i luften!’
HELT VILDT
Kæmpe kritik af dansk klub efter fyring
TOPNYHED Fyring og tavse magtmænd: Nu svarer Neestrup
Rygtet til FCK – nu er der frygteligt nyt
Laudrup: Fodbolddanmark glemmer aldrig Sepp
Økonom: Det kan koste FCK over 100 millioner
HELT VILDT
Hylder Rasmus Højlund: ‘Kald ham Hulk’
NYHEDER Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
Køber Brøndby dem? Nu svarer Schmedes
Sepp Piontek er død
Vanvittig udvikling for Anis Ben Slimane
HELT VILDT
Den første i næsten 40 år
NYHEDER
Hård dom over Superliga-klub: Kan intet uden ham
Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!
Morten Olsen mindes Sepp Piontek
MEDIE
Færdig i FC Midtjylland?
Her kan du se Celtic FC mod VfB Stuttgart
Bekræfter: Skal til Danmark og møde angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Spansk klub køber Køge-juvelen Gøthler
Kasper Høgh glad for vild Champions League-aften
MEDIE
På tribunen i fem måneder – nu er der nyt om Skov
På landsholdet? Dansker med stor rolle i CL-chok
MEDIE
Samler informationer om FCK’er
Mikel Arteta: ‘Ekstremt skuffet’
MEDIE
Bo Svensson i spil til stort job
STORT INTERVIEW
Skifter til BIF – sammenlignes med kæmpe stjerne
EKSKLUSIVT Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem
MEDIE
Monstertransfer? Han koster 690 millioner
Medie peger på FC København
NYHEDER
AGF lider økonomisk under stadionbyggeri
MEDIE
Superliga-klub tæt på dansk stortalent
Dolberg åbner op: Jeg var overrasket
NYHEDER
Gravesen slår fast: Så skal han på landsholdet!
STORT INTERVIEW
Dansker skifter til Indien: ‘Rødglødende telefon’
NYHEDER
Efter FCM-brag: Fan får gigabøde og lang karantæne
NYHEDER
FCM-profil med kryptisk svar om ny kontrakt
MEDIE
Manchester United jagter Liverpool-profil
MEDIE
Rejser til Danmark for FC København-stjerne
Manden der fik Danmark til at vinde er død
Arsenal skuffer mod bundprop
DAGENS SPILFORSLAG
Regn, blæst og få mål i Nordfrankrig
UEFA med ny stor FC København-straf
Vild OB-træning: ‘Shut the f… up!’
NYHEDER
Sæsonens hurtigste hattrick
HELT VILDT
FC København-stjerne straffes af UEFA
‘Die Gelbe Wand’ – få en vild oplevelse i Dortmund
Vil have Benfica-spiller udelukket efter abetilråb
TOPNYHED
Slagter stjerne: Er han gået helt fra forstanden?
HELT VILDT
