17-årig OB-keeper træner med i Manchester United

OB-målmanden Hans Christian Bernat er i denne uge til prøvetræning i Manchester United.



De kan noget med målmænd i OB.

Ikke alene er der Sten Grytebust på førsteholdet, som ikke behøver nærmere præsentation, men også på U-holdene bugner det af talent. For to år siden var Oliver Christensen på besøg i Manchester United, i januar solgte fynboerne Andreas Søndergaard til Wolverhampton, efter han blandt andet havde trænet med i Juventus, og nu er det så 17-årige Hans Christian Bernat, der får mulighed for at vise sig frem på en af verdens fornemste fodboldadresser.

Hans Christian Bernat, der er tilknyttet OB’s U19-mandskab, træner således med i Manchester United i denne uge. Målmanden træner jævnligt med OB’s Superliga-trup, men nu befinder han sig altså på træningsbanen i mægtige Manchester United.

– Det er en aftale, vi har lavet i fællesskab. De henvendte sig til os, og vi gav Bernat lov til at tage af sted, da vi lige er vendt hjem fra en international turnering i Holland. Vi har sendt Mads Holm (assistenttræner på OB’s U19-hold, red.) med til England, så vi også er til stede. Han skal selvfølgelig have et øje på Hans Christian Bernat, men samtidig skal han vidensudveksle med folkene i Manchester United. Det kalder vi at slå to fluer med et smæk, siger Tonny Hermansen, der er talentchef i OB, til tipsbladet.dk.

Han noterer sig også det pudsige i, at OB har forstret så mange dygtige målmand på kort tid. Indtil videre har det også ført et større salg med sig, da Andreas Søndergaard som nævnt røg til Wolverhampton i vinter.

– Vi er da glade for vores mange dygtige målmænd, men vi vil også gerne have resten af banen med. Vi har en meget klar forretningsmodel, hvor det handler om, at vi på U-holdet skal levere spillere til Superliga-holdet – hvilket går meget godt i øjeblikket – samtidig med, at vi skal sælge nogle spillere. I den forbindelse spiller akademiet en stor rolle, og jeg må rose Jesper Hansen (OB’s sportsdirektør, red.) for, at han gør et rigtigt stort arbejde nede fra. Vi har blandt andet fået trænere på fuldtid hele vejen fra U13 og op, siger Tonny Hermansen.

Han fastslår, at det faktum, at OB deltager i mange internationale ungdomsturneringer, også er med til at vække storklubbernes interesse, og denne gang er det altså Hans Christian Bernat, der har fået muligheden i Manchester United.

Målmanden står noteret for 14 danske U-landskampe. 







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

FCK henter svensk talent

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Jonas Wind til danskerklub?

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Supercomputer: De vinder VM

Sat til salg – så dyr er han



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Tidligere FCK’er scorer topjob i NBA

Bud på 1,12 milliard afvist

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

VM-LIVE: ‘Jeg tror, at de godt kunne skuffe i år’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Klar melding fra Thomas Gravesen