FC København har protesteret over det gule kort, Mathias “Zanka” Jørgensen modtog efter 83 minutter af søndagens opgør mod Brøndby IF.
Dommer Jakob Kehlet stangede det gule kort ud til “Zanka”, fordi han i et øjeblik fulgte med på dommerens VAR-skærm, mens en situation blev kigget igennem. Det var på opfordring fra fjerdedommeren, at advarslen blev givet.
FC København har protesteret over det gule kort, fordi Mathias “Zanka” Jørgensen ikke forlod banen for at kigge på VAR-skærmen. FCK er af den opfattelse, at der i fodboldloven kun skal gives en advarsel, hvis en spiller befinder sig i det såkaldte “review-område”.
– FCK har endnu ikke modtaget kampresuméet, men for at kunne nå at protestere inden fristens udløb, har vi rykket for den. Vi er nu blevet oplyst om, at det gule kort er givet for en såkaldt A1 forseelse, hvor spilleren ”indtræder på, genindtræder på eller forsætligt forlader banen uden dommerens tilladelse”.
– Det harmonerer ikke med den begrundelse, der blev givet både under og efter kampen, og vi finder det besynderligt, at det nu er tale om en anden forseelse, end den vi blev oplyst flere gange.
– Vi ønsker med denne protest at få klarhed over, hvorfor forklaringen på det gule kort er ændret fra den, der blev givet i forbindelse med kampen til det, der kommer til at fremgå af kampresumeet, og vi mener derfor samtidig, at advarslen blev givet på et ikke-strafbart grundlag og bør annulleres.
Advarslen til Mathias “Zanka” Jørgensen betyder, at han har karantæne, når FC København brager sammen med FC Midtjylland på søndag. Hvis det gule kort fra Brøndby-kampen omstødes, kan forsvarsspilleren være med i opgøret.
Det koster 25.000 kroner at appellere en kendelse til Fodboldens Disciplinærinstans. De penge får FCK retur, hvis instansen giver medhold i klagen.
LIVE
LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
Alvaro Arbeloa reagerer på vrede fans
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 31. runde
‘Vi skal helt sikkert tilbage i Superligaen’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
TOPNYHED
