25.000 på højkant: FCK protesterer over advarsel

FC København har appelleret det gule kort, Mathias “Zanka” Jørgensen modtog mod Brøndby IF.



FC København har protesteret over det gule kort, Mathias “Zanka” Jørgensen modtog efter 83 minutter af søndagens opgør mod Brøndby IF.

Dommer Jakob Kehlet stangede det gule kort ud til “Zanka”, fordi han i et øjeblik fulgte med på dommerens VAR-skærm, mens en situation blev kigget igennem. Det var på opfordring fra fjerdedommeren, at advarslen blev givet.

FC København har protesteret over det gule kort, fordi Mathias “Zanka” Jørgensen ikke forlod banen for at kigge på VAR-skærmen. FCK er af den opfattelse, at der i fodboldloven kun skal gives en advarsel, hvis en spiller befinder sig i det såkaldte “review-område”.

– FCK har endnu ikke modtaget kampresuméet, men for at kunne nå at protestere inden fristens udløb, har vi rykket for den. Vi er nu blevet oplyst om, at det gule kort er givet for en såkaldt A1 forseelse, hvor spilleren ”indtræder på, genindtræder på eller forsætligt forlader banen uden dommerens tilladelse”.

– Det harmonerer ikke med den begrundelse, der blev givet både under og efter kampen, og vi finder det besynderligt, at det nu er tale om en anden forseelse, end den vi blev oplyst flere gange.

– Vi ønsker med denne protest at få klarhed over, hvorfor forklaringen på det gule kort er ændret fra den, der blev givet i forbindelse med kampen til det, der kommer til at fremgå af kampresumeet, og vi mener derfor samtidig, at advarslen blev givet på et ikke-strafbart grundlag og bør annulleres.

Advarslen til Mathias “Zanka” Jørgensen betyder, at han har karantæne, når FC København brager sammen med FC Midtjylland på søndag. Hvis det gule kort fra Brøndby-kampen omstødes, kan forsvarsspilleren være med i opgøret.

Det koster 25.000 kroner at appellere en kendelse til Fodboldens Disciplinærinstans. De penge får FCK retur, hvis instansen giver medhold i klagen.





Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude




LIVE

TransferLIVE: Præsenterer tidl. Superliga-profil

Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede

Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul

Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid

FCK meldes på jagt efter landsholdsspiller

Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel

Ekstraregning på 441.942,58 kroner

BIF-træner afbryder interview: Skal ingen steder!



LIVE

Superliga-LIVE: Så længe er FCM-stjerne ude

Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen

Farzam: Nørgaard er Brøndbys vigtigste signing

Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel

Eriksen spottet – nu er der nyt



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Brøndby IF – Viborg FF

Stor ændring i AGF?

Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni

Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte

Ordet “bestikkelse” blev brugt



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Kæmpe transfer under opsejling

FC Midtjylland – AC Horsens

Afsløring: Målmaskine færdig i AaB

Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark

Silkeborg IF – FC København

Ingen klausul i FC København-aftale

Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen

Han er en Superliga-stjerne in spe

Christian Nørgaard tæt på skifte

FC Nordsjælland – Randers FC

Dansker scorer mod Barcelona

Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning



FANKLUBBEN

Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland

‘Det ville være en katastrofe af rang’

Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse