AaB-keeper klar på skifte: Mange forhørte sig i sommer

Flere klubber forhørte sig på AaB-keeperen i sommer, og han er klar på at skifte inden for den nærmeste fremtid.



Jacob Rinne var et af de mere oplagte salgsemner i AaB i sommer, men den svenske keeper endte alligevel med at blive i den nordjyske klub.

I AaB har han kontrakt med klubben indtil sommeren 2022, men Jacob Rinne bliver formentlig ikke i Nordjylland indtil da. I et interview med Fotbollskanalen forklarer keeperen, at han er klar på at skifte i den nære fremtid.

Læs også:FCN-træner hylder Ajax-spiller: Voldsomt, som han har kørt rundt med dem

– Vi er åbne for en transfer i den relativt nære fremtid, så begge parter kan drage fordel af det økonomisk. Sommeren var en god mulighed for alle. Jeg kom fra en stabil sæson, som jeg fik krydret med en rigtig god afslutning.

– Så betingelserne var der, men jeg krævede ikke, at jeg skulle videre. Alle parter har også været med på det, og AaB var klar på det til den rigtige pris og så videre. Men som for mange andre var der nogle ting, der kom i vejen på grund af pandemien. Det har også været en meget usikker periode, hvor klubber muligvis ikke var klar til at ofre så mange penge, siger Jacob Rinne til Fotbollskanalen.

Læs også:Brandvarm SIF’er tilbage på U21-landsholdet: Her er truppen

Selvom et skifte aldrig endte med at falde på plads, var der efter sigende flere klubber, som lurede på Jacob Rinne. Det blev dog aldrig konkret.

– Naturligvis havde vi en dialog, og jeg spurgte, hvordan det gik, men jeg fik kun svaret, at der ikke var noget konkret på bordet. Der var mange, der forhørte sig, som de ofte gør, men det var aldrig noget helt konkret, der kom op, forklarer svenskeren.

Den 27-årige keeper kom til AaB fra Gent i 2017, og han har også tidligere spillet for Örebro SK i hjemlandet. I Superligaen har han stået 104 kampe – heriblandt alle syv kampe i den indeværende sæson.

Læs også:Smadrede glasdør: Brøndby-spiller får ekstra karantænedag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 7. spillerunde
Læs også:Thomas Thomasberg om AaB: Selvfølgelig er det en klub, jeg holder af




LIVE

TransferLIVE: Se videoen – ankommer til lægetjek

Gaveregn over FC Midtjylland

Burnley sender signal omkring Bruun Larsen

Verdens ældste fodboldspiller på måltavlen

Dag og nat for FCK, der rammer vanvittig milepæl

Farvel til Superligaen? Jeg tror ikke selv på det

Hattrick – Dansk landsholdsspiller målamok



LIVE

Superliga-LIVE: Tidl. OB-profil død i bilulykke

Vil slå britisk transferrekord for Alvarez

Mange i Premier League vil have Superliga-profil

Derfor var Ousmane Sow ikke med for Brøndby

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Foreslår Brøndby at hente Superliga-spiller



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Tilbage i AGF: Jeg er meget overrasket

Afsløring: AC Horsens køber Kelvin Ehibhatiomhan

Vil ikke juble i Parken

Drømmemål sikrer FCK-sejr over uheldige Lyngby

Superliga-scoop: Henter bomber gratis



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Rekorddyr Høgh rejst – lægetjek mandag

Hylder BIF-profil: ‘Fed type – kan godt lide ham’

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

Stor Serie A-hovedpine: Chelsea jagter supertalent

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han

Supercomputer: De vinder Superligaen



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Mål fra vild vinkel sikrer FCM-sejr

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Afslører Brøndbys transferplaner