AaB-keeper klar på skifte: Mange forhørte sig i sommer

Flere klubber forhørte sig på AaB-keeperen i sommer, og han er klar på at skifte inden for den nærmeste fremtid.



Jacob Rinne var et af de mere oplagte salgsemner i AaB i sommer, men den svenske keeper endte alligevel med at blive i den nordjyske klub.

I AaB har han kontrakt med klubben indtil sommeren 2022, men Jacob Rinne bliver formentlig ikke i Nordjylland indtil da. I et interview med Fotbollskanalen forklarer keeperen, at han er klar på at skifte i den nære fremtid.

Læs også:FCN-træner hylder Ajax-spiller: Voldsomt, som han har kørt rundt med dem

– Vi er åbne for en transfer i den relativt nære fremtid, så begge parter kan drage fordel af det økonomisk. Sommeren var en god mulighed for alle. Jeg kom fra en stabil sæson, som jeg fik krydret med en rigtig god afslutning.

– Så betingelserne var der, men jeg krævede ikke, at jeg skulle videre. Alle parter har også været med på det, og AaB var klar på det til den rigtige pris og så videre. Men som for mange andre var der nogle ting, der kom i vejen på grund af pandemien. Det har også været en meget usikker periode, hvor klubber muligvis ikke var klar til at ofre så mange penge, siger Jacob Rinne til Fotbollskanalen.

Læs også:Brandvarm SIF’er tilbage på U21-landsholdet: Her er truppen

Selvom et skifte aldrig endte med at falde på plads, var der efter sigende flere klubber, som lurede på Jacob Rinne. Det blev dog aldrig konkret.

– Naturligvis havde vi en dialog, og jeg spurgte, hvordan det gik, men jeg fik kun svaret, at der ikke var noget konkret på bordet. Der var mange, der forhørte sig, som de ofte gør, men det var aldrig noget helt konkret, der kom op, forklarer svenskeren.

Den 27-årige keeper kom til AaB fra Gent i 2017, og han har også tidligere spillet for Örebro SK i hjemlandet. I Superligaen har han stået 104 kampe – heriblandt alle syv kampe i den indeværende sæson.

Læs også:Smadrede glasdør: Brøndby-spiller får ekstra karantænedag
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 7. spillerunde
Læs også:Thomas Thomasberg om AaB: Selvfølgelig er det en klub, jeg holder af




LIVE

LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

LIVE: FC København – FC Midtjylland

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De overvejer Christian Eriksen

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Hård FCK-debat: ‘Én stor gang bavl!’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu

Thomas Frank scorer sommerjob

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel