FCN-træner hylder Ajax-spiller: Voldsomt, som han har kørt rundt med dem

Han er ikke med i aften, når FC Midtjylland møder AFC Ajax i Herning, og det ærgrer Flemming Pedersen. For Mohammed Kudus har fået en spillemæssigt drømmestart i AFC Ajax.



Han menes at have kostet AFC Ajax omkring 65 millioner kroner, men hollænderne må være tålmodige, når det kommer til 20-årige Mohammed Kudus.

Ghaneseren blev hentet i FC Nordsjælland i sommer, og han fik en fantastisk start på tiden i Holland med toppræstationer uge efter uge. Men han er ikke med tirsdag aften mod FC Midtjylland, fordi han er blevet skadet, og den skade holder ham ude resten af indeværende år.

Hans tidligere træner Flemming Pedersen fra FC Nordsjælland havde håbet på at se midtbanespilleren på dansk græs igen i denne uge, men sådan blev det altså ikke.

Læs også:Optakt: FC Midtjylland – Ajax

– Det, jeg vil sige med Kudus, er, at det er brandhamrende ærgerligt, at han har fået den meniskskade, men det er ”kun” en meniskskade, heldigvis. Så han er kun ude resten af året. Selvfølgelig er det hårdt for Kudus, fordi han aldrig rigtigt har været skadet før, sagde Flemming Pedersen lørdag efter FC Nordsjællands sejr over netop FC Midtjylland.

Mohammed Kudus viste i Danmark meget lovende takter, efter han kom til FCN fra FCN-ejer Tom Vernons ghanesiske akademi Right to Dream.  Han gjorde det så godt i sidste sæson, at der var hård kamp om Kudus, inden han blev købt af Ajax. 

Pedersen har også svært ved at skjule sin begejstring over det, han indtil videre har set fra den ghanesiske offensivspiller i Ajax.

Læs også:FC Nordsjælland før FCM-kamp: De kører deres stil og holder presset

– Jeg ved ikke, om I har set hans kampe dernede, men det er jo vildt. Selv om jeg er god til at se potentiale og tale spillere op, så havde jeg sgu ikke forestillet mig, at han gik ind og væltede Æresdivisionen. En af mine rigtigt gode venner dernede, en tidligere Ajax-træner, har skrevet, at det simpelthen er for vildt. Kudus er allerede publikumsfavorit. Han sagde, at når han spiller, har han Amsterdam Arena her (i sin hule hånd, red.). Eller Johan Cruyff Arena, som det jo hedder nu. Så det er fantastisk at se, siger Flemming Pedersen.

Kudus nåede 51 Superliga-kampe i FC Nordsjælland, inden han blev solgt. Og til sidst var det da også til at se, at han var bedste mand på holdet.

– Det vi talte om her, var, om han kedede sig? Gik det for langsomt i Superligaen? Dem, der har et rigtigt stort potentiale, bliver jo bedre, jo bedre medspillere de har. Og når spillet kører hurtigere, kan de komme til udtryk. Jeg må sige, at Ajax spiller lidt hurtigere, end vi gør. Det skarpe øje med John Steen Olsen i spidsen og (Marc) Overmars dernede, de ser jo det der. Og så vil de være med til at strukturere ham endnu mere. Det er voldsomt, som han har kørt rundt med dem. Og de oplæg… Det er afleveringer med højre og venstre ben, siger FC Nordsjælland-træneren.

Der er kampstart 21.00 i Herning tirsdag aften, og Ajax savner i den grad Kudus. Hollænderne er uden flere spillere, når de møder FC Midtjylland, da flere i Amsterdam-klubben er testet positiv for coronavirus.

Læs også:AaB på udkig efter ny træner: Her er seks bud på en ny chef
Læs også:Træner bekræfter: Arnesen forsøgte at hente Kudus i FC Nordsjælland
Læs også:Mohammed Kudus alvorligt skadet: Ude flere måneder




– Ingen har pengene til at friste mig


– Ingen har pengene til at friste mig

Michael Laudrup: ‘Han er bedre, end jeg var!’

OB – Brøndby IF

Eriksen med stor hyldest

Liverpool har ét stort problem

Superliga-bomber på vej? Legendesøn går målamok

Bombastisk melding – stort millionbeløb til FCM?

Dansk træner reagerer på konkurs: ‘Sørgeligt’

118 Superliga-kampe – kan nu hentes kvit og frit

Tabte kæben konstant: ‘Skete det lige?’

Superliga-bombe? ‘Jeg hører, han koster 340 mio.’

Tidl. Superliga-profiler går sammen i nyt projekt

Sublim Damsgaard i Liverpool-nedtur

Vanvittig kamp af “ustoppelige” German Onugkha

Vil ikke kunne sige nej til de 3 danske topklubber

FC Fredericia – FC Midtjylland

Randers FC – Sønderjyske

‘Min røvballe er fuldstændig smadret’

FC København – Viborg FF

Omdiskuteret Dorgu-sekvens – legende forstår intet

Dame N’Doye bliver cheftræner

Tadej Pogacar får superhjælper

Her kan du se Real Madrid mod FC Barcelona

Afløser skadede landsholdsstjerner

– Hvis det øjeblik kommer, stopper jeg

Tudetosset – det må aldrig nogensinde ske!

Eriksen og Daghim stjal opmærksomheden

Ekspert undrer sig: Glemmer de Vingegaard?

‘Det gør jo ondt i en klub som Brøndby’

Frank sammenlignet med legende

Godt nyt for FCK

Vejle Boldklub – Silkeborg IF

Premier League-chok: ‘Sindssygt godt’

Kontrakten udløber – men fremtiden giver sig selv

Stjernetræner helt vild med FCK’s nye topchef

Jesper Sørensen skriver historie – ekspert i svime

Klar besked til Rune: ‘Nødt til det’

Taylor Swift til Brøndby?

Stod klar med millioner til dansker

DCU tager konsekvensen: Fyrer landstrænere

Axelsen undskylder efter drama: ‘Blev ret vred’

Bizar De Bruyne-sekvens

Kræver 200.000 for Jon Dahl Tomasson-video

Dansker misser VM-guld efter drama

Fin mulighed for målfest i Firenze

Jakob Michelsen tilbage hos fodboldkvinderne

Man Utd-triumf – første gang i 20 måneder

Nedtur: Andreas Christensen misser El Clásico

Sunderland knækker Chelsea og spiller sig i toppen

Team Esbjerg i stor overraskelse