AaB har en del at arbejde med på fodboldbanen efter det forsmædelige nederlag på 0-3 på hjemmebane til Randers FC i forårspremieren, men også udenfor kridtstregerne er der ting i støbeskeen i Nordjylland.
Superliga-klubben arbejder således på at udarbejde en strategi for de kommende år, som skal være med til at udvikle de firedobbelte danske mestre. Strategien er endnu ikke offentliggjort, men er lige på trapperne, og ifølge tipsbladet.dk’s oplysninger er der flere interssante nedslag.
Tipsbladet.dk forstår blandt andet, at AaB pønser på at ansætte en fodboldchef, som blandt andet skal være med til at sikre en rød tråd i klubben og sørge for, at de unge spillere får den rette skoling hele vejen op gennem systemet. AaB har endnu ikke fundet manden, der skal bestride den nyoprettede stilling i klubben, men holder øje med mulige kandidater.
Allan Gaarde, der er sportsdirektør i AaB, vil ikke kommentere på, hvorvidt klubben arbejder på at ansætte en fodboldchef, men han vil gerne fortælle, at man er i gang med at forfine strategien.
– Vi er i gang med at udvikle en strategi, og den er ikke endeligt vedtaget endnu eller godkendt, så derfor kan jeg heller ikke sige så meget på nuværende tidspunkt. Det bliver en strategi, der skal sætte retningen for både det sportslige og kommercielle i AaB fremadrettet, siger Allan Gaarde til tipsbladet.dk og løfter lidt af sløret:
– Nordjylland vil også være omdrejningspunktet i fremtiden og måske i endnu højere grad end nu. Vi vil fortsætte med at satse hårdt på talentudvikling, for det er det, vi tror på, og som vi har vist, vi er gode til.
Til søndagens kamp mod Randers FC var 12 af 19 spillere i truppen egenudviklede spillere, og det skal også fortsat være omdrejningspunktet i AaB.
– Nogle satser på at hente mange udenlandske spillere, andre satser på at hente spillere, der er kommet lidt i overskud andre steder, og så er der nogle, der satser på at hente profiler fra eksempelvis 1. division. I AaB vil vi satse på talenter – specifikt nordjyske talenter.
– Det vil sige, at vi aldrig kommer til at konkurrere om en spiller i 16-17 års alderen udenfor Nordjylland. Vi satser benhårdt på lokalsamfundet, hvor vi også nyder en rigtig stor opbakning, og det skal naturligvis også være et omdrejningspunkt i AaB i fremtiden, forklarer Allan Gaarde.
AaB vandt senest det danske mesterskab i i 2014 – i samme sæson vandt nordjyderne også pokalturneringen.
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!
HELT VILDT
Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned
DOMMEREKSPERT
Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!
MEDIE
Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper
Av, FCK! Her er de værst af alle
Klar tale: Han bør fyres nu
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Kæmpe nyhed i udlandet
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TOPNYHED
Victor Froholdt undviger FC København-misere
Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!
Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig
INTERVIEW
– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København
EKSKLUSIVT
I svime over dansker: Bejler til landsholdet
NYHEDER
Drømmer om at blive landstræner for Danmark
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
INTERVIEW
Riemer deler godt nyt om dansk stjerne
Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag
NYHEDER
‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’
INTERVIEW
Dansker drillet af Mourinho
NYHEDER
Rystede eksperter slår alarm om Larsson
Det har hjemsøgt Højbjerg
LIVE: Afviser Hjulmand-historie
NYHEDER
– Presset er på Danmark!
EKSKLUSIVT
– Er der 120 millioner i klubkassen?
Vender han retur? Lasse Schöne åben
INTERVIEW
– Glem 4-4-4-4-0
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 24. runde
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Albert Rudé er færdig i Kolding
AVIS
FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”
TOPNYHED
Viser målform før vigtig landskamp
NYHEDER
– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
TOPNYHED
Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut
Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’
Alexander Lind blæst bagover
Mbappé afviser teori
DAGENS SPILFORSLAG
The Gunners deprimerer The Blues
NYHEDER
Medie: Ændring i Schmeichel-plan
NYHEDER
Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’
NYHEDER
Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby
BIZART
Kun to har gjort det dårligere
Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende
INTERVIEW
– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt
AVIS
Kan ryge 9 millioner ned i løn
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i spansk mandagskamp
Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey
FC Midtjylland misser gylden chance
INTERVIEW
– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen
TIPSBLADETS DOM
