AaB-profil efter VAR-drama: Det er frustrerende

Frustrationen var til at få øje på hos Lucas Andersen efter fredagens nederlag til OB i 3F Superligaen.



Lucas Andersen var frustreret efter fredagens nederlag til OB i kvalifikationsspillet i 3F Superligaen.

Det fortæller han til TV3 Sport.

I slutminutterne af fredagens opgør lignede det, at AaB skulle lave en sen udligning. Tim Prica sendte bolden i netmaskerne til 1-1, men svenskeren fik sit mål underkendt.

VAR traf en beslutning om, at Prica var offside i situationen. Tv-billederne viste efterfølgende, at AaB-angriberen var minimalt offside, og det frustrerer Andersen.

– Det er først og fremmest synd for Tim, der scorer et fantastisk mål. Vi får lagt en lille smule mere tryg i anden halvleg. Derefter står vi med en følelse af, at det er okay fortjent, at vi får scoret, og så bliver den underkendt. Det siger sig selv, at det er frustrerende, siger AaB-profilen.

AaB kom bagud kort før pausen. Bashkim Kadrii blev noteret for scoringen i en første halvleg, hvor AaB kæmpede med at finde melodien trods enkelte chancer.

– Vi var ikke gode nok i vores omgang med bolden. OB gav rigtig meget plads væk især i området ved Kusk. Vi havde nogle omstillinger, som vi ikke får gjort færdige, mens OB havde succes med de lange bolde op mod Okusun. 

Med nederlaget ligger AaB fortsat på syvendepladsen, der giver adgang til playoff-kampe om en plads i Europa. Og netop den europæiske billet er målsætningen for nordjyderne.

– Det er målet, og det har det været, siden vi kom i kvalifikationsspillet. Vi har kvaliteten til det, og jeg synes, vi er det bedste hold. Heldigvis har vi to hjemmebanekampe i træk, og vi har det stadig i egne hænder.

Næste kampe for AaB er søndag i næste uge, når nordjyderne hjemme tager imod bundholdet AC Horsens.







LIVE

TransferLIVE: Første Wolfsburg-spiller skifter væk

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Fatter intet af Brøndby-bombe

Bekræfter kæmpebud

Trist: Marios Oikonomou er død

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’

Overraskende skifte lurer

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

– Neestrup kan blive næste landstræner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord? 

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka

Afsløring: Brøndby tæt på Patrick Mortensen

Superliga-stjerne siger nej: SIF-hjertet for stort

Afslører fremtidsplanerne: ‘Det håber jeg’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Næste sæson skal vi i Europa

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind

Han vender hjem til FC København



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Udineses sportsdirektør: ‘Får opkald på ‘TK’