AaB-profil efter VAR-drama: Det er frustrerende

Frustrationen var til at få øje på hos Lucas Andersen efter fredagens nederlag til OB i 3F Superligaen.



Lucas Andersen var frustreret efter fredagens nederlag til OB i kvalifikationsspillet i 3F Superligaen.

Det fortæller han til TV3 Sport.

I slutminutterne af fredagens opgør lignede det, at AaB skulle lave en sen udligning. Tim Prica sendte bolden i netmaskerne til 1-1, men svenskeren fik sit mål underkendt.

VAR traf en beslutning om, at Prica var offside i situationen. Tv-billederne viste efterfølgende, at AaB-angriberen var minimalt offside, og det frustrerer Andersen.

– Det er først og fremmest synd for Tim, der scorer et fantastisk mål. Vi får lagt en lille smule mere tryg i anden halvleg. Derefter står vi med en følelse af, at det er okay fortjent, at vi får scoret, og så bliver den underkendt. Det siger sig selv, at det er frustrerende, siger AaB-profilen.

AaB kom bagud kort før pausen. Bashkim Kadrii blev noteret for scoringen i en første halvleg, hvor AaB kæmpede med at finde melodien trods enkelte chancer.

– Vi var ikke gode nok i vores omgang med bolden. OB gav rigtig meget plads væk især i området ved Kusk. Vi havde nogle omstillinger, som vi ikke får gjort færdige, mens OB havde succes med de lange bolde op mod Okusun. 

Med nederlaget ligger AaB fortsat på syvendepladsen, der giver adgang til playoff-kampe om en plads i Europa. Og netop den europæiske billet er målsætningen for nordjyderne.

– Det er målet, og det har det været, siden vi kom i kvalifikationsspillet. Vi har kvaliteten til det, og jeg synes, vi er det bedste hold. Heldigvis har vi to hjemmebanekampe i træk, og vi har det stadig i egne hænder.

Næste kampe for AaB er søndag i næste uge, når nordjyderne hjemme tager imod bundholdet AC Horsens.





LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby




LIVE

LIVE: Deler ‘beviset på offside’ i derby

Færdig som cheftræner i Real Madrid

Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM

Her er FC Københavns vej i Europa

Dommerekspert: Glem det, FCK!

Drop stjernerne, Riemer: Det her er dit landshold!

FCK-træner roser Felix Beijmo



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Afsløring: Henrik Hansen stopper i Brøndby

Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?

Kommer med frækt bud på dansk mester

FCK sigter stadig efter 15. juni

Bo Svensson: ‘Tak for at være sur på mig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FC København henter Beijmo

Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!

Kæmpe røgslør af Brøndby

Giver transferopdatering

Kæmpe offside-drama – nu forklarer dommeren

Bayern München lurer på choktransfer



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Det kan være hans sidste kamp i Brøndby

Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub

Tosset Brøndby-stjerne: FUCK VAR!

AGF kan ende med millionregning, men…

Melder Steve Cooper færdig i Brøndby

Felix Beijmo: ‘Derfor forlader jeg AGF’

FC Midtjylland vil hente Kasper Dolberg

Rødglødende Brøndby-profil revser dommerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Det skal Pep Guardiola efter Man. City-exit

Bomber pendler fra København: Uvis fremtid i Århus

Superliga-stjerne til FCK: Her er han outstanding

Har forladt Danmark: ‘Han er tilbage hos os’

Cristiano Ronaldo i optur

Peter Løvenkrands langer ud efter dansk klub