Lucas Andersen var frustreret efter fredagens nederlag til OB i kvalifikationsspillet i 3F Superligaen.
Det fortæller han til TV3 Sport.
I slutminutterne af fredagens opgør lignede det, at AaB skulle lave en sen udligning. Tim Prica sendte bolden i netmaskerne til 1-1, men svenskeren fik sit mål underkendt.
VAR traf en beslutning om, at Prica var offside i situationen. Tv-billederne viste efterfølgende, at AaB-angriberen var minimalt offside, og det frustrerer Andersen.
– Det er først og fremmest synd for Tim, der scorer et fantastisk mål. Vi får lagt en lille smule mere tryg i anden halvleg. Derefter står vi med en følelse af, at det er okay fortjent, at vi får scoret, og så bliver den underkendt. Det siger sig selv, at det er frustrerende, siger AaB-profilen.
AaB kom bagud kort før pausen. Bashkim Kadrii blev noteret for scoringen i en første halvleg, hvor AaB kæmpede med at finde melodien trods enkelte chancer.
– Vi var ikke gode nok i vores omgang med bolden. OB gav rigtig meget plads væk især i området ved Kusk. Vi havde nogle omstillinger, som vi ikke får gjort færdige, mens OB havde succes med de lange bolde op mod Okusun.
Med nederlaget ligger AaB fortsat på syvendepladsen, der giver adgang til playoff-kampe om en plads i Europa. Og netop den europæiske billet er målsætningen for nordjyderne.
– Det er målet, og det har det været, siden vi kom i kvalifikationsspillet. Vi har kvaliteten til det, og jeg synes, vi er det bedste hold. Heldigvis har vi to hjemmebanekampe i træk, og vi har det stadig i egne hænder.
Næste kampe for AaB er søndag i næste uge, når nordjyderne hjemme tager imod bundholdet AC Horsens.
LIVE
LIVE: SIF må undvære profil
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-bombe? ‘Jeg kan ikke se ham blive’
MEDIE
Offentliggøres i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Succesfuld Trott åben for FCK-retur
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens Hold i Superligaen – 27. Runde
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
TIPSBLADETS DOM
Glem det, Brøndby – det stinker af medaljer!
NYHEDER
