AaB-profil efter VAR-drama: Det er frustrerende

Frustrationen var til at få øje på hos Lucas Andersen efter fredagens nederlag til OB i 3F Superligaen.



Lucas Andersen var frustreret efter fredagens nederlag til OB i kvalifikationsspillet i 3F Superligaen.

Det fortæller han til TV3 Sport.

I slutminutterne af fredagens opgør lignede det, at AaB skulle lave en sen udligning. Tim Prica sendte bolden i netmaskerne til 1-1, men svenskeren fik sit mål underkendt.

VAR traf en beslutning om, at Prica var offside i situationen. Tv-billederne viste efterfølgende, at AaB-angriberen var minimalt offside, og det frustrerer Andersen.

– Det er først og fremmest synd for Tim, der scorer et fantastisk mål. Vi får lagt en lille smule mere tryg i anden halvleg. Derefter står vi med en følelse af, at det er okay fortjent, at vi får scoret, og så bliver den underkendt. Det siger sig selv, at det er frustrerende, siger AaB-profilen.

AaB kom bagud kort før pausen. Bashkim Kadrii blev noteret for scoringen i en første halvleg, hvor AaB kæmpede med at finde melodien trods enkelte chancer.

– Vi var ikke gode nok i vores omgang med bolden. OB gav rigtig meget plads væk især i området ved Kusk. Vi havde nogle omstillinger, som vi ikke får gjort færdige, mens OB havde succes med de lange bolde op mod Okusun. 

Med nederlaget ligger AaB fortsat på syvendepladsen, der giver adgang til playoff-kampe om en plads i Europa. Og netop den europæiske billet er målsætningen for nordjyderne.

– Det er målet, og det har det været, siden vi kom i kvalifikationsspillet. Vi har kvaliteten til det, og jeg synes, vi er det bedste hold. Heldigvis har vi to hjemmebanekampe i træk, og vi har det stadig i egne hænder.

Næste kampe for AaB er søndag i næste uge, når nordjyderne hjemme tager imod bundholdet AC Horsens.






Chok: Han bliver Eriksens nye cheftræner




LIVE

TransferLIVE: Snart sker det

Nye VM-regler: Nu giver det direkte rødt kort

Vildt! FC Barcelona-spiller rygtes til Superligaen

Ny Brøndby-boss: Her er vores transferplaner

– Højlund kan ikke holde det ud mere!

FCK-spiller åben for Panathinaikos-skifte

Spansk borgmester aflyser DR Congo-kamp

Dansk stjerne om Steinlein: Han prøver alt



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Superliga-træner tilknytter agent

Forbereder megatransfers – Nørgaard-salg lurer

Kan sende 39 millioner til Superliga-klub

AGF ansætter fyret AC Horsens-træner



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Uventet skifte?

‘Er det uambitiøst af Brøndby? Ja…’

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?

Arsenal-legende med succes i helt ny sport

Riemer lover: De får debut



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Fatter intet af Brøndby-bombe

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Lyon er interesseret i endnu en dansker

Vender tilbage til skærmen

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?

Sønderjyske bør sælge ham nu og sælge ham dyrt!

Hylder Mortensen: Jeg har haft det svært med det!

Real Madrid-scoop? Jagter billig stjernespiller



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Drømmeopkald fra Brian Riemer – ferie aflyst

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne