På det sociale medie Twitter kalder han sig for “højre dør” i AaB, og nu kan nordjyderne så fortælle, at Kristoffer Pallesen, der spiller højre back for AaB, har sat sin signatur på en forlængelse med Superliga-mandskabet.
Den 29-årige Superliga-spiller kom til klubben i 2017 fra Viborg, og han har været lidt inde og ude af holdet i Aalborg, men har den seneste tid vist sig godt frem og spillet en masse.
Det kaster nu en ny aftale af sig.
Læs også:Overblik: Superligaens kontraktfrie spillere
– Kristoffer har især i denne sæson, hvor han har spillet samtlige kamp i både 3F Superligaen og Sydbank Pokalen, vist store kvaliteter og stabilitet. Han er altid hårdtarbejdende og offensivt tænkende i sin spillestil, hvorfor han fortsat passer godt til AaB, siger Thomas Bælum, AaB’s administrerende direktør, i en pressemeddelelse:
– Han har en god fodboldalder, og på et generelt ungt mandskab kan han bidrage med en modenhed, erfaring og arbejdsiver, som skinner igennem hver eneste dag på træningsbanen, hvor han altid knokler for at blive bedre, hvilket også kommer til udtryk til kampene, hvor han formår at omstille sig ud fra, hvad der er bedst for holdets samlede præstation.
Kristoffer Pallesen er en rutineret Superliga-spiller, der ved siden af sin fodbold i Aalborg læst på universitetet i Aarhus. Nu forventes det – ifølge pressemeddelsen – at Pallesen og familien flytter fra Aarhus til Aalborg.
– Jeg er mega glad for at fortsætte i AaB. Jeg har fra første dag haft det rigtig godt i miljøet og omklædningsrummet, og efterhånden føler jeg mig mere hjemmevant i måden, vi spiller på. Det seneste stykke tid er præstationerne også faldet i hak i kampene, siger Kristoffer Pallesen.
– Aftalens længde vidner om, at vi viser hinanden tillid. Det er jo ingen hemmelighed, at jeg ikke er 21 år længere, men jeg træner hver eneste gang, og fysikken er jeg slet ikke bekymret for. Når det er sagt, er forlængelsen også et udtryk for, at AaB ser mig som en person, der kan bidrage til truppen både på grønsværen og uden for banen, hvor jeg også føler, jeg spiller en rolle, lyder det blandt andet fra Pallesen.
Kristoffer Pallesens oprindelige aftale med AaB stod til at løbe ud til sommer.
LIVE
LIVE: Medie: Nørgaard stopper på landsholdet
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
STORT INTERVIEW
– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg
NYHEDER
Stort medie hylder AGF-profil
NYHEDER
Peger på dansker: Penge ud ad vinduet
NYHEDER
Jon Dahl Tomasson lander alternativt job
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
TOPNYHED
Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen
INTERVIEW
Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
NYHEDER
Parken kåret til Superligaens bedste bane
TOPNYHED
FC Midtjylland henter ny back
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
EKSKLUSIVT
Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!
Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’
TOPNYHED
Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton
Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion
TIPSBLADET SPECIAL
Født i Danmark og på vej til VM
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT
Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
MEDIE
Ny klub nævnes i forbindelse med Jacob Neestrup
INTERVIEW
Carsten V. Jensen med klar opfordring
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
EKSKLUSIVT
‘Sker det, får det store konsekvenser i FCM’
Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig
MEDIE
Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner
Da jeg så ham, knækkede filmen fuldstændig for mig
Vild præstation- kan snart være fortid i Brøndby
TRANSFER
Liverpool jagter to spillere fra AS Monaco
INTERVIEW
‘Konen skal ikke regne med at se mig’
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
NYHEDER
Stort TV-drama: Mest sete kamp i 13 år
MEDIE
