Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AaB:
AaB er inde i en pæn periode med kun ét nederlag i de seneste seks kampe. Problemet er bare, at fire af dem er endt uafgjort, og det er altså ikke nok til for alvor at stikke af fra bundstriden.
En del af årsagen til den pointmæssige opblomstring finder vi i kampprogrammet med fire kampe mod de andre bundhold Sønderjyske, Vejle og Lyngby, og selvom pointhøsten isoleret set har været godtaget, vil de nok stadig ærgre sig gule og blå i Aalborg.
I de tre seneste kampe har AaB nemlig været foran til meget, meget sent. Mod Silkeborg gik det galt i 92. minut, mens både Vejle og Lyngby udlignede så sent som i 89. minut.
Med bare lidt mere kynisme, lidt mere koncentration, og lidt flere marginaler kunne de tre kampe snildt have kastet ni point af sig, men i stedet må Menno Van Dam og co. tage til takke med beskedne tre.
Det betyder også, at AaB nok fortsat, først og fremmest skal koncentrere sig om sikre overlevelse og mindre om at hale ind på en top-seks placering, som ellers ikke er helt ude af syne endnu.
Melker Widell er i karantæne efter rødt kort mod Lyngby.
Viborg FF:
Viborg er kun én plads foran AaB i tabellen, men virker som en noget mere sandsynlig udfordrer i den tætte kamp om en plads i Mesterskabsspillet.
Efter en forfærdelig sæsonstart har Jakob Poulsens mandskab nemlig vist sig særdeles godt og stabilt frem i et langt stykke tid med kun to nederlag i 11 kampe siden midten af august.
Midtjyderne gik på landskampspause på bedst mulig vis. Nemlig med en helt fortjent 1-0-sejr hjemme på et fyldt Energi Viborg Arena mod lokalrivalerne FC Midtjylland.
Viborg leverede en flot indsats, og bør vel kun ærgre sig over, at de ikke punkterede opgøret langt tidligere. For det var der i den grad chancer til.
Sejren var vigtig for håneretten i det midtjyske, men også voldsomt vigtig for drømmen om at blive en del af Superligaens øverste halvdel til foråret.
Der er kun tre point op til Brøndby og FC Nordsjælland, og ikke mere end syv til førerholdet AGF, så selvom en ottendeplads ikke lyder af meget, kan det hurtigt tage fart i den tætte Superliga-top.
Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader, mens der er tvivl om Serginho.
Karantæner:
AaB: Melker Widell
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Bomholt – Jørgensen, Iredale, Ross
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Bundgaard – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen
Dom:
Der er grobund for en underholdende affære i Aalborg. Både AaB og Viborg spiller friskt til, og har, som tabellen tager sig ud i øjeblikket, mere at vinde end at tabe.
Vi må derfor forvente to hold, som kommer ud over stepperne for at jagte sejren, og med to ganske gavmilde defensiver bør der komme godt gang i målscoringen.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en 3-2-sejr til AaB, men denne gang bliver det Viborg, som løber med pointene.
3-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
HELT VILDT
Tidligere Premier League-boss sviner Højlund til
TRANSFER
Mathias Jensen rygtes til mesterklub
NYHEDER
Raser over dansk stjerne
Brøndby-spiller peger på to udfordringer i Danmark
NYHEDER
Det har taget røven på Steve Cooper
EKSKLUSIVT
Afsløring: Norsk klub byder rekordstort på Vester
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Send ham hjem til FC København
TOPNYHED
Christian Eriksen: ‘Jeg vender hjem til Danmark’
TOPNYHED
‘Den værste transfer nogensinde’
TOPNYHED
Massiv hyldest! Medier i svime over Nørgaard
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
TOPNYHED
Brøndby-stjerne med stor donation
NYHEDER
Dansk stjernespiller har fremtiden på plads
TRANSFER
Råder storklub: Hent Christian Nørgaard!
HELT VILDT
Arsenal lurede på Remco Evenepoel
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
Supercomputer: Værste nogensinde!
NYHEDER
Benhård transfermelding
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
TOPNYHED
Thomas Gravesen i chok: Jeg er bange, bange, bange
Ny nedtur for Ansu Fati
FANKLUBBEN
Det er til dumpekarakter
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Klart ønske fra Ruben Amorim
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
MEDIE
Rigtigt godt nyt for Gustav Isaksen
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
EKSKLUSIVT
Danske klubber var ude efter Lukas Lerager
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
HELT VILDT
AFCON inviterer til gratis fodbold
NYHEDER
Eriksen med kontant udmelding
MEDIE
Forbereder bud på United-flop – vil ikke sælge
NYHEDER
Skidt nyt for Tottenham-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
TIPSBLADET SPECIAL
