AaB – Viborg FF

AaB er inde i en fin periode, men har problemer med at køre sejrene i hus. Henter nordjyderne tre forløsende point mod Viborg søndag eftermiddag?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport

Holdnyt:
AaB:
AaB er inde i en pæn periode med kun ét nederlag i de seneste seks kampe. Problemet er bare, at fire af dem er endt uafgjort, og det er altså ikke nok til for alvor at stikke af fra bundstriden.

En del af årsagen til den pointmæssige opblomstring finder vi i kampprogrammet med fire kampe mod de andre bundhold Sønderjyske, Vejle og Lyngby, og selvom pointhøsten isoleret set har været godtaget, vil de nok stadig ærgre sig gule og blå i Aalborg.

I de tre seneste kampe har AaB nemlig været foran til meget, meget sent. Mod Silkeborg gik det galt i 92. minut, mens både Vejle og Lyngby udlignede så sent som i 89. minut.

Med bare lidt mere kynisme, lidt mere koncentration, og lidt flere marginaler kunne de tre kampe snildt have kastet ni point af sig, men i stedet må Menno Van Dam og co. tage til takke med beskedne tre.

Det betyder også, at AaB nok fortsat, først og fremmest skal koncentrere sig om sikre overlevelse og mindre om at hale ind på en top-seks placering, som ellers ikke er helt ude af syne endnu.

Melker Widell er i karantæne efter rødt kort mod Lyngby.

Viborg FF:
Viborg er kun én plads foran AaB i tabellen, men virker som en noget mere sandsynlig udfordrer i den tætte kamp om en plads i Mesterskabsspillet.

Efter en forfærdelig sæsonstart har Jakob Poulsens mandskab nemlig vist sig særdeles godt og stabilt frem i et langt stykke tid med kun to nederlag i 11 kampe siden midten af august.

Midtjyderne gik på landskampspause på bedst mulig vis. Nemlig med en helt fortjent 1-0-sejr hjemme på et fyldt Energi Viborg Arena mod lokalrivalerne FC Midtjylland.

Viborg leverede en flot indsats, og bør vel kun ærgre sig over, at de ikke punkterede opgøret langt tidligere. For det var der i den grad chancer til.

Sejren var vigtig for håneretten i det midtjyske, men også voldsomt vigtig for drømmen om at blive en del af Superligaens øverste halvdel til foråret.

Der er kun tre point op til Brøndby og FC Nordsjælland, og ikke mere end syv til førerholdet AGF, så selvom en ottendeplads ikke lyder af meget, kan det hurtigt tage fart i den tætte Superliga-top.

Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader, mens der er tvivl om Serginho. 

Karantæner:
AaB: Melker Widell
Viborg FF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Bomholt – Jørgensen, Iredale, Ross

Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Bundgaard – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen

Dom:
Der er grobund for en underholdende affære i Aalborg. Både AaB og Viborg spiller friskt til, og har, som tabellen tager sig ud i øjeblikket, mere at vinde end at tabe.

Vi må derfor forvente to hold, som kommer ud over stepperne for at jagte sejren, og med to ganske gavmilde defensiver bør der komme godt gang i målscoringen.

Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en 3-2-sejr til AaB, men denne gang bliver det Viborg, som løber med pointene.

3-1 til gæsterne.

Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.

betano




NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner

– Det er lort!

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Historisk dårlig runde fra Superliga-dommerne

Brøndby IF – Sønderjyske



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Storklub jagter Jacob Neestrup

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Tre bud: Sune Smiths bedste og værste FCK-indkøb

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Zanka-bombe i FCK: ‘En desperat løsning’ 

Thomas Franks afløser revser selvtilliden

Ny massiv Schmeichel-kritik: ‘For helvede!’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Victor Froholdt bliver matchvinder



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hvad fan*** foregår der? Har aldrig set magen!

Historisk tidligt: Dansk træner rykker ned

Hylder FCM-profil: ‘Det er fantastisk!’

Thomas Frank-afløser fik stor øretæve

Spår stor Kasper Schmeichel-beslutning

Hylder Mads Hermansen

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’

Chokeret Tengstedt: Det havde jeg ikke forventet

Neestrup afslører reprimande

Kæmpe optur for Orri Oskarsson

Det har jeg ikke set før i Superligaen

I chok over ‘gakgak’ træner-valg: Ringer til ham



EKSKLUSIVT

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Christian Eriksen er usikker på fremtiden

Sune Smith-Nielsen færdig

Han afløser Sune Smith lige nu

Suspenderes efter racisme-anklager

Poulsen overrasket i interview: ‘Vidste jeg ikke’

Fuldstændig vanvittigt – hvordan gør han det!?

Har truffet stor Rasmus Højlund-beslutning

Spår om Neestrup-exit i FCK: ‘For alles bedste’

Fredet men ‘måske er Neestrup meget udsat’

Eksperter enige – snydt for straffe mod AGF

Formand freder Jacob Neestrup

Må undvære mange profiler: ‘Hårdt ramt’

Fakta: FCK-boss fik halvandet år

Viola vinder toscanerderby

Barcelona generobrede førstepladsen

AGF vandt vanvittig Superliga-kamp

FCK i dialog med Zanka

Stjerne tryller – FCM banker Silkeborg

– Det ser dystert ud!

Vild spænding venter: FC Fredericia slår Randers

Superliga-gennembrud? ‘Jeg er ikke i tvivl’

Thomasberg “bidrager ikke til polsk fodbold”