Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AaB:
AaB er inde i en pæn periode med kun ét nederlag i de seneste seks kampe. Problemet er bare, at fire af dem er endt uafgjort, og det er altså ikke nok til for alvor at stikke af fra bundstriden.
En del af årsagen til den pointmæssige opblomstring finder vi i kampprogrammet med fire kampe mod de andre bundhold Sønderjyske, Vejle og Lyngby, og selvom pointhøsten isoleret set har været godtaget, vil de nok stadig ærgre sig gule og blå i Aalborg.
I de tre seneste kampe har AaB nemlig været foran til meget, meget sent. Mod Silkeborg gik det galt i 92. minut, mens både Vejle og Lyngby udlignede så sent som i 89. minut.
Med bare lidt mere kynisme, lidt mere koncentration, og lidt flere marginaler kunne de tre kampe snildt have kastet ni point af sig, men i stedet må Menno Van Dam og co. tage til takke med beskedne tre.
Det betyder også, at AaB nok fortsat, først og fremmest skal koncentrere sig om sikre overlevelse og mindre om at hale ind på en top-seks placering, som ellers ikke er helt ude af syne endnu.
Melker Widell er i karantæne efter rødt kort mod Lyngby.
Viborg FF:
Viborg er kun én plads foran AaB i tabellen, men virker som en noget mere sandsynlig udfordrer i den tætte kamp om en plads i Mesterskabsspillet.
Efter en forfærdelig sæsonstart har Jakob Poulsens mandskab nemlig vist sig særdeles godt og stabilt frem i et langt stykke tid med kun to nederlag i 11 kampe siden midten af august.
Midtjyderne gik på landskampspause på bedst mulig vis. Nemlig med en helt fortjent 1-0-sejr hjemme på et fyldt Energi Viborg Arena mod lokalrivalerne FC Midtjylland.
Viborg leverede en flot indsats, og bør vel kun ærgre sig over, at de ikke punkterede opgøret langt tidligere. For det var der i den grad chancer til.
Sejren var vigtig for håneretten i det midtjyske, men også voldsomt vigtig for drømmen om at blive en del af Superligaens øverste halvdel til foråret.
Der er kun tre point op til Brøndby og FC Nordsjælland, og ikke mere end syv til førerholdet AGF, så selvom en ottendeplads ikke lyder af meget, kan det hurtigt tage fart i den tætte Superliga-top.
Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader, mens der er tvivl om Serginho.
Karantæner:
AaB: Melker Widell
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Bomholt – Jørgensen, Iredale, Ross
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Bundgaard – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen
Dom:
Der er grobund for en underholdende affære i Aalborg. Både AaB og Viborg spiller friskt til, og har, som tabellen tager sig ud i øjeblikket, mere at vinde end at tabe.
Vi må derfor forvente to hold, som kommer ud over stepperne for at jagte sejren, og med to ganske gavmilde defensiver bør der komme godt gang i målscoringen.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en 3-2-sejr til AaB, men denne gang bliver det Viborg, som løber med pointene.
3-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
INTERVIEW
Brøndby kan foretage rigtig mange ændringer
INTERVIEW
Brøndby-stjerne dybt uenig med Ståle
OB slår Fredericia og rykker ind i top-6
NYHEDER
Skidt melding: Brøndby-stjerne syg
KOMMENTAR
Fortjent, Franculino – skift til denne klub!
TOPNYHED
Bringer meganavn i spil som Bo Henriksen-afløser
EKSKLUSIVT
Rekordsalg: ‘Brøndby kan få dette beløb for ham’
– Det har man nok aldrig set før
TIPSBLADET SPECIAL
Her er fire bud på Bo Henriksens næste job
Her er alle VM-grupperne
TOPNYHED
Ny assistenttræner på vej til AGF?
AVIS
De er klar til at købe Mohamed Salah
MEDIE
Dansk cheftræner sættes i forbindelse med Augsburg
TIPSBLADET SPECIAL
Ikke sket siden Kamil Wilczek
Her kan du se VM-lodtrækningen
TOPNYHED
Saver United-stjerne over
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
NYHEDER
– Jammerligt og forfærdeligt at se på!
Tabte kun til FCM: Nu går han på pension igen
OPTAKT
FC Fredericia – OB
TOPNYHED
Voldsomt imponeret af Superliga-træner
TRANSFER
Vil gøre alt for at hente FC København-profil
TOPNYHED
– Det er Benjamin Schmedes’ allerstørste juleønske
RYGTEBØRSEN
FCK med tilbud – nu vil de have ham
HELT VILDT
Helt vildt: Vingegaard får det til at eksplodere
INTERVIEW
Neestrup bruger Thomas Jørgensen som eksempel
NYHEDER
Klar besked: ‘Giver absolut ingen mening’
MEDIE
Jonas Wind er i København
NYHEDER
DBU giver fans fem års karantæne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Topklubber i dialog om hurtig dansker
NYHEDER
Fem europæiske storklubber til pokalbrag i Herning
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
NYHEDER
Lørdag sker det for Frank: ‘Specielt’
NYHEDER
Slagtes: ‘Det er bullshit – han ødelægger ham!’
TRANSFER
Griner af AaB-rygte
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
INTERVIEW
Thomas Delaney: ‘Jeg tror, det er folk der better’
INTERVIEW
Jacob Neestrup: ‘Dominik Sarapata er i fremgang’
NYHEDER
Jimmy Nielsen ansat som cheftræner i USA
Mainz-boss: Derfor fyrer vi Bo Henriksen
TOPNYHED
Rigmand vild med FC København-aftale
Kenneth Perez giver interview til Playboy
Vil være en af verdens største klubber om fem år
Donald Trump vinder pris til VM-lodtrækning
NYHEDER
Sker fredag aften: Sjældent syn for Danmark
NYHEDER
Fifa forventes at give Donald Trump fredspris
NYHEDER
Sådan fungerer lodtrækningen til VM
NYHEDER
Frank ser frem til specielt opgør mod Brentford
NYHEDER
Amorim kritiserer Uniteds mangel på kynisme
NYHEDER
