Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 14:00
Spillested: Aalborg Portland Park
Dommer: Jacob Karlsen
På TV: TV3 Sport
Holdnyt:
AaB:
AaB er inde i en pæn periode med kun ét nederlag i de seneste seks kampe. Problemet er bare, at fire af dem er endt uafgjort, og det er altså ikke nok til for alvor at stikke af fra bundstriden.
En del af årsagen til den pointmæssige opblomstring finder vi i kampprogrammet med fire kampe mod de andre bundhold Sønderjyske, Vejle og Lyngby, og selvom pointhøsten isoleret set har været godtaget, vil de nok stadig ærgre sig gule og blå i Aalborg.
I de tre seneste kampe har AaB nemlig været foran til meget, meget sent. Mod Silkeborg gik det galt i 92. minut, mens både Vejle og Lyngby udlignede så sent som i 89. minut.
Med bare lidt mere kynisme, lidt mere koncentration, og lidt flere marginaler kunne de tre kampe snildt have kastet ni point af sig, men i stedet må Menno Van Dam og co. tage til takke med beskedne tre.
Det betyder også, at AaB nok fortsat, først og fremmest skal koncentrere sig om sikre overlevelse og mindre om at hale ind på en top-seks placering, som ellers ikke er helt ude af syne endnu.
Melker Widell er i karantæne efter rødt kort mod Lyngby.
Viborg FF:
Viborg er kun én plads foran AaB i tabellen, men virker som en noget mere sandsynlig udfordrer i den tætte kamp om en plads i Mesterskabsspillet.
Efter en forfærdelig sæsonstart har Jakob Poulsens mandskab nemlig vist sig særdeles godt og stabilt frem i et langt stykke tid med kun to nederlag i 11 kampe siden midten af august.
Midtjyderne gik på landskampspause på bedst mulig vis. Nemlig med en helt fortjent 1-0-sejr hjemme på et fyldt Energi Viborg Arena mod lokalrivalerne FC Midtjylland.
Viborg leverede en flot indsats, og bør vel kun ærgre sig over, at de ikke punkterede opgøret langt tidligere. For det var der i den grad chancer til.
Sejren var vigtig for håneretten i det midtjyske, men også voldsomt vigtig for drømmen om at blive en del af Superligaens øverste halvdel til foråret.
Der er kun tre point op til Brøndby og FC Nordsjælland, og ikke mere end syv til førerholdet AGF, så selvom en ottendeplads ikke lyder af meget, kan det hurtigt tage fart i den tætte Superliga-top.
Zan Zalatel og Sofus Berger er ude med skader, mens der er tvivl om Serginho.
Karantæner:
AaB: Melker Widell
Viborg FF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AaB (4-3-3): Müller – Jørgensen, Kramer, Pudel, Bruus – Jasson, Davidsen, Bomholt – Jørgensen, Iredale, Ross
Viborg FF (4-3-3): Hedvall – Mbom, Anyembe, Näsberg, Bundgaard – Jørgensen, Grønning, Westergaard – Nouck, Junior, Jensen
Dom:
Der er grobund for en underholdende affære i Aalborg. Både AaB og Viborg spiller friskt til, og har, som tabellen tager sig ud i øjeblikket, mere at vinde end at tabe.
Vi må derfor forvente to hold, som kommer ud over stepperne for at jagte sejren, og med to ganske gavmilde defensiver bør der komme godt gang i målscoringen.
Sæsonens første indbyrdes opgør endte med en 3-2-sejr til AaB, men denne gang bliver det Viborg, som løber med pointene.
3-1 til gæsterne.
Spilforslag:
Over 2.5 mål og Begge hold scorer til odds 1.75 ved Betano. Husk, at odds kan ændre sig løbende.
Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse
TOPNYHED
Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’
TOPNYHED
Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland
TOPNYHED
Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’
Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United
EKSKLUSIVT
Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub
TOPNYHED
Raser over Rasmus Højlund-episode
TRANSFER
City betaler 560 millioner for ny stjerne
TRANSFER
– Lange forhandlinger med FC København
NYHEDER
Brentford har gjort det igen
TRANSFER
Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af
INTERVIEW
Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’
NYHEDER
Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub
MEDIE
Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Westergaard har skiftet klub
EKSKLUSIVT
Bekræfter: FC København får svar meget snart
TOPNYHED
Tæt på kæmpe Brøndby-skifte – var i dialog med FCK
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen
MEDIE
Superliga-exit – fans i chok over hans kongeløn
TRANSFER
Superliga-klub i forhandlinger om salg
NYHEDER
Bach Bak i svime over Uhre
TRANSFER
Forhandler med Brøndby: ‘Jeg vil IKKE miste ham!’
AVIS
Superliga-klub tæt på salg til Japan
TOPNYHED
Slagter United: ‘Det er pinligt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Godt Brøndby-nyt – tæt på lang kontrakt
MEDIE
Storklub vil have Filip Jörgensen
MEDIE
Husker du Mini-Ronaldinho? – På vej til denne klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aston Villa-talent spøger i Superligaen
MEDIE
Brøndby meldes i dialog om salg af profil
EKSKLUSIVT
Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’
TOPNYHED
Stjerne til Brøndby – alle kan se hans millionløn
TOPNYHED
– Så kan det ikke være et svært valg
EKSKLUSIVT
Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’
MEDIE
Storklub vil købe Tochi Chukwuani
På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’
NYHEDER
Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring
DAGENS SPILFORSLAG
Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife
NYHEDER
Real Madrid satte Atlético på plads
TOPNYHED
Schmedes roser ny transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Uhre er FC Midtjylland-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe – FCM slår AGF i kamp om Uhre
TRANSFER
Brøndby henter Bartosz Slisz: En stærk mentalitet
EKSKLUSIVT
Afsløring: Belgisk klub lurer på Adam Ahmad
Tottenham-anfører: ‘Vi bærer ansvaret’
Fodboldstjerner strømmer til Hareides bisættelse
EKSKLUSIVT
Superliga-bombe? ‘Fint at have Uhre i truppen’
TOPNYHED
Amorim-exit: ‘Han må være en af de lykkeligste’
EKSKLUSIVT
