VIBORG (Tipsbladet): Sérgio Pereira Andrade, 23 år og bedre kendt i Danmark som Serginho, vidste ikke meget om Danmark, da han i sommeren sidste år fik muligheden for at skifte til Viborg FF.
Og der var for den sags skyld endnu færre i Danmark, der vidste noget om Serginho, et tidligere Benfica-talent, der var ejet af Estoril og lejet til den lille klub Oliveirense langt mod nord oppe ved Oporto.
Viborg FF var blandt de få, og interessen hang, ikke overraskende, sammen med den succes, Elias Achouri efter få måneders tilvænning havde fået i VFF oven på et skifte fra netop Estoril.
Så Elias Achouri og Serginho kendte hinanden på forhånd, og der var råd at hente for den nye Viborg-spiller, da han skulle forlade portugisisk fodbold for at gå samme vej, som Achouri havde taget 12 måneder tidligere.
– Jeg talte lidt med ham [ved skiftet], og så talte jeg i længere tid med ham, da jeg kom hertil. Jeg spurgte til træneren og taktikken, og han fortalte mig, at det var godt. Han skulle til FCK, men det ville værre samme for mig, fordi jeg havde den samme stil og samme styrker som ham, siger Serginho til Tipsbladet.

Serginho (til højre) spillede en af sine første kampe i Danmark mod søndagens modstander Vejle. Her et billede fra kampen i august.
Elias Achouri har i snart to år i dansk fodbold vist, at han var mere end god nok til at spille i Superligaen, selv om han kom fra næstbedste række i Portugal.
Og selv om han kommer fra en af verdens bedste fodboldskoler i Benfica, hvor Achouri blev uddannet i mere ydmyge rammer i Vitoria Guimarães, mener Serginho, at han har fået noget ekstra ud af at spille i en markant anderledes fodboldstil i Danmark.
– Jeg skulle hertil, spille meget, nyde det, eksplodere på scenen og få det store gennembrud, fortalte han [Achouri]. Og det er den vej, det går. Det er et nyt land, en ny, mere fysisk liga, og det er godt for mig. Jeg skal gøre det bedste for holdet og spille så godt som muligt, og hvis holdet får succes, får jeg det også, siger Serginho, der håber, VFF kan spille sig væk fra stregen og kæmpe om en Europa-billet ved at blive syver.
– Vi skal gå efter syvendepladsen. Vi skal blive syver, og så skal vi vinde playoff-kampen om billetten til Conference League. For det er godt for klubben. Nej, det er rigtig godt for klubben, siger Serginho til Tipsbladet forud for søndagens kamp mod Vejle.
Serginho scorede ifølge en kåring af Discovery efterårets mål i Superligaen, et mål der faldt efter en uhørt fræk dribling på kanten af feltet i derbykampen hjemme mod FC Midtjylland i september.
Den 23-årige portugiser fra Lissabon med familierødder på Kap Verde har kontrakt med VFF indtil sommeren 2026, mens Elias Achouri flyttede til Portugal som teenager fra Paris, hvor den tunesiske landsholdsspiller er født og opvokset.
Læs også Tipsbladets vurderinger af Viborgs sommer-transfers sidste år.
LIVE
TransferLIVE: Medie: Frank kan glemme det
EKSKLUSIVT
Til lægetjek i Superliga-klub
TRANSFER
Forlader AGF – lægetjek booket
TRANSFER
U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen
Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst
TIPSBLADET SPECIAL Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!
INTERVIEW
Klart svar om Tonni Adamsen
TOPNYHED
Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn
MEDIE
Cristiano Ronaldo raser over choktransfer
EKSKLUSIVT
Tre Randers-spillere kan være på vej væk
AVIS
Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
TOPNYHED
Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder
EKSKLUSIVT
Disse to er på vej væk fra Superliga-klub
TRANSFER
Zorniger med klar besked til Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
TOPNYHED
Det kan ske mandag i FC København
MEDIE
Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!
NYHEDER
Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud
AFSLØRING
Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard
TOPNYHED
Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
TOPNYHED
Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?
TRANSFER
Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
NYHEDER
Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid
EKSKLUSIVT
Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?
INTERVIEW
OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby
NYHEDER
Sender transferbøn til Brøndby-emne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT
Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt
MEDIE
Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby
INTERVIEW
Millioner på lommen – men vil de bruge dem?
DAGENS SPILFORSLAG
Under i Udine
HELT VILDT
I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt
AVIS
Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror
EKSKLUSIVT
Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard
To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status
EKSKLUSIVT
Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia
TOPNYHED