Ærlig Tibbling om Brøndby-exit: Jeg var ikke god nok

Simon Tibbling erkender, at han ikke var god nok til at blive fast mand i Brøndby efter sin skade.



Brøndby IF hentede i sommeren 2017 Simon Tibbling i hollandsk fodbold, og den svenske midtbanespiller blev øjeblikkeligt en stor profil på Alexander Zornigers succesfulde mandskab.

I starten af sidste sæson bøvlede Tibbling imidlertid med en skade, og da han først var blevet klar igen, fandt Niels Frederiksen sjældent plads til ham i startopstillingen. Det resulterede forud for denne sæson i, at han blev solgt til FC Emmen i Æresdivisionen.

Når Tibbling nu kigger tilbage på sin Brøndby-tid, føler han ikke, at han havde fortjent bedre. Svenskeren erkender derimod, at han ikke var god nok til at spille sig tilbage på holdet.

Læs også:Fredagens rygtebørs: Brøndby-angriber tilbudt russisk klub

– Det var to fantastiske år, hvor vi vandt pokalturneringen det første år og var tæt på at vinde ligaen. Vi førte med to kampe tilbage, men fik et mål imod os i det 96. minut i den næstsidste kamp, hvilket betød, at vi smed føringen. Det var hårdt ikke at vinde ligaen, og så tabte vi desuden pokalfinalen det efterfølgende år, fortæller han til Fotbollskanalen og tilføjer:

– Dengang gik det godt for mig personligt, og klubben klarede sig også rigtig godt. Vi havde været lige ved at vinde ligaen. Men siden blev jeg skadet og havde svært ved at komme tilbage på holdet. Jeg spillede ikke så mange kampe og havde håbet på at spille mere, men sådan er fodbold, når der kommer skader, og når det er en konkurrencesport. Jeg var ikke god nok til at tage pladsen tilbage.

Det blev fredag bekræftet, at Simon Tibblings nye klub, FC Emmen, har fået lov til at blive sponsoreret af Easy Toys, der sælger sexlegetøj, selv om det hollandske fodboldforbund i første omgang forhindrede det.

Læs også:AC Horsens holder lille dør på klem for tidligere FCK-spiller

– Det lyder spændende, men mit fokus er på at spille fodbold, og jeg er meget glad for at have fået chancen for at gøre dette. Jeg vil gøre alt for at udnytte denne mulighed.

Simon Tibbling har spillet fuld tid i sine to første kampe for FC Emmen.

Læs også:Den vildeste karriere: PL som 16-årig, arbejde på byggeplads og nu Superliga
Læs også:Godkender trøjesponsor: FC Emmen må reklamere for sexlegetøj
Læs også:Jess Thorup i Genk: Jeg er sulten efter at komme i gang




Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper




LIVE

TransferLIVE: Real Madrid sætter duo til salg

Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig

– Jeg er dybt chokeret og forundret

Vil hente tysk landsholdsstjerne

‘Zanka’ melder ud om fremtiden

Roser Superliga-klub: Godt set! 

– Måske er det fordi jeg ikke er dansk



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’

Storklubber i kø for et af VM’s største talenter

Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!

Tidligere Brøndby-træner i spil til kæmpe job

Blæst bagover af 18-årig



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Brøndby melder duo færdig og teaser

Tyskland – Curacao

Belgien – Egypten

Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’

Stolt over dansk transfer



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’

Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud

Seks spillere kan forlade FC Midtjylland

Raser over VM-tiltag

Her er seks bud på Robert Skovs næste klub

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

AGF køber ham

Spottet i København

Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Jagter tidligere FCK-stjerne

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Trækker sig som akademichef i FC Midtjylland