Affejer alle rygter om intern splid i FC København

Peter Christiansen er bestemt ikke tilfreds med, at der er blevet, at han udstiller William Kvist.



Tipsbladet i Portugal

Det var William Kvist, der inden ansættelsen af Peter Christiansen ansatte Jess Thorup som cheftræner, og det var også William Kvist, der stod bag ansættelserne af Christian Engell og Mounir Akhiat.

Alle tre er siden færdige i FCK under Peter Christiansens ledelse, og det fik Ekstra Bladet til i en overskrift at skrive, at "PC" udstillede William Kvist.

Men den overskrift er sportsdirektøren bestemt ikke tilfreds med. For der er hverken intern splid, utilfredshed eller behov for at vaske hænder hos de danske mestre.

Samarbejdet er godt og solidt.

Det siger FCK-bossen til den fremmødte danske presse – heriblandt Tipsbladet.

– Det der har ingenting på sig. Vi har et super godt samarbejde, hvor vi sparrer med hinanden hele tiden. Han og flere andre er med undervejs i transfervinudet.

– Vi har et super godt forhold. Det der er en overskrift, som er utilstedelig et eller andet sted. Folk, som har indsigt og ved, hvad der foregår, de ved også, hvordan det foregår. Vi kender hinanden fra tidernes morgen, hvor vi også var holdkammerater. Det er utilstedeligt. Det klæder ikke folk at lave sådan en historie, når der ikke er noget i den, siger en tydeligt irriteret "PC" og forklarer, hvordan der arbejdes omkring transferperioder:

– I perioder i transfervinduet kan jeg godt være i en zone, men jeg tror også, at det på andre tidspunkter er vigtigt at trække luft ind og snakke om noget andet. Der har jeg gode folk omkring mig, som kan få mine tanker over på noget andet også. Den sparring skal man have. Ellers bliver det for meget at sidde med det hele selv.

– Folk insinuerer, at der er et dårligt forhold, og det er der ikke.

– Det handler om, at jeg ser det på en bestemt måde. Det er mit kald og mit mandat, så det behøver ikke have noget at gøre med mit forhold til Kvist. Han er en af dem, som jeg sparrer med, men der er også en scoutchef, en cheftræner og analysefolk, som bidrager hele tiden. Sådan foregår det altså. Det er et kæmpe samarbejde, hvor forskellige folk bidrager. Sådan skal det være.

– Jeg synes, at det er unødvendigt, for det er jo ikke sandheden. Det er jo forstyrrende i en eller anden udstrækning, at vi skal forholde os til det. Men det er ikke sådan, at det forholder sig.

FC København har fået Jacob Neestrup ind som cheftræner, og netop Neestrup kom retur til FCK som assistent fra et cheftrænerjob i Viborg FF, inden "PC" officielt var startet i jobbet som sportsdirektør i FCK. Det var altså William Kvist, der hentede ham retur.

William Kvist er bestyrelsesmedlem i FCK og tidligere topspiller i klubben, udlandet og på det danske landshold.

De forsvarende danske mestre er nummer tre i tabellen og har et efterslæb på otte point til topholdet FC Nordsjælland.





‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Afvist

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

– Brøndby er chanceløse

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

FC Københavns medejerskab godkendes

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

FC København-profil ude med sygdom

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Har I tabt sutten, Brøndby?

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Blæst bagover af Superliga-stjerne

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Viborg-boss afviser norsk storklub

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende