Der blev solgt spillere for et rekordbeløb i Superligaen i sommeren 2021.
Over en halv milliard kroner var der i alt i transfers for solgte spillere fra den bedste række, og nogle af de største navne som Kamaldeen Sulemana, Frank Onyeka og Jesper Lindstrøm gør allerede en god figur i deres nye klubber i Frankrig, England og Tyskland.
Men dermed er Superligaen ikke tømt for salgsemner.
I FC København har truppen gennemgået en større foryngelse, fra at man i sidste sæson havde det ældste hold i Superligaen.
Flere unge spillere som Isak Jóhannesson, Roony Bardghji og Rasmus Højlund kunne også sagtens have fået en plads på listen over gode salgsemner, men for overskuelighedens skyld har vi holdt det til fem spillere, der af forskellige årsager kunne være oplagte salg i 2022 i enten januar eller til sommer.
Jonas Wind
Danmark
22 år
Angriber/offensiv midtbane
Prisniveau: 60-120 millioner kroner
Jonas Wind får stadig på puklen, af de andre klubbers fans, for at score mange af målene på straffespark.
Men teknikken og fysikken er god nok til Europa, til landsholdet og naturligvis også til at spille i udlandet, selvom han efterhånden ikke er en ung spiller i transfersammenhæng – der er en verden til forskel på at sælge 19-årige Mohamed Daramy og Jonas Wind, der fylder 23 år til februar.
Med nogle flere Superliga-scoringer vil der igen være snak om Top 5-ligaer og måske endda Premier League.
Bedste salgsargument
Kombinationen af teknik, fysisk, et godt spark og godt hovedstød er yderst fristende.
Kevin Diks
Holland
25 år
Højre back
Prisniveau: 40-80 millioner kroner
Man fristes til at sige, at verdens energikrise er løst, hvis videnskaben formår at indkapsle det drivstof, der giver Kevin Diks energi i hans og FC Københavns gode perioder.
Det var med god grund, at AGF’s trænere og ledelse var hamrende kede af at miste den populære hollænder, og at Brøndbys fodbolddirektør Carsten V. Jensen var træt af at blive overhalet i transfer-kapløbet i sommer af FCK’s Peter Christiansen.
Diks er et fund på backen og holder Peter Ankersen ude af holdet, og backen gør det så godt, at han allerede til sommer næste år kunne blive solgt til startopstillingen i klub i Top 5-ligaerne.
Bedste salgsargument
Diks fremstår som prototypen på en moderne, offensiv back. Med sine 25 år er han klar til at præstere omgående.
Nicolai Boilesen
Danmark
29 år
Venstre back/midtstopper
Prisniveau: 10-20 millioner kroner
Overvejelsen om et skifte væk fra FC København har været der flere gange, og prisen har helt sikkert toppet.
Men derfor er det stadig en ret oplagt mulighed, at ‘Boile’ kommer afsted til udlandet til en sidste større kontrakt.
Med den rette, mere fysisk betonede duelspiller som makker kan Boilesen være en stor forsvarskapacitet, og landstræner Kasper Hjulmand har ingen betænkeligheder ved at bruge ham i de rette kampe.
Bedste salgsargument
En god spillende midtstopper, der har masser erfaring fra europæiske kampe og landsholdsfodbold, kan mange klubber bruge.
Victor Kristiansen
Danmark
18 år
Venstre back
Prisniveau: 30-80 millioner kroner
Club Brugge var på banen allerede i sommeren 2021 med et bud omkring 30 millioner kroner, som sportsdirektør Peter Christiansen blot klukkede venligt over og afviste.
Det har ikke været det nemmeste år for FC København, men den ny back Victor Kristiansen viser så lovende takter, at han allerede nu ligner en fast mand i U/21-landsholdstruppen og en af Superligaens bedre offensive backer.
Han er, forhåbentlig, ikke færdig med at udvikle sig, men allerede nu er niveauet og potentialet interessant nok til, at en transfer igen kan blive et tema til sommer næste år.
Bedste salgsargument
Offensiv teenageback på et boldbesiddende hold i europæisk gruppespil? Den type spillere er penge værd.
Pep Biel
Spanien
25 år
Offensiv midtbane
Prisniveau: 25-40 millioner kroner
Når det kører for FC København og Pep Biel, kan man virkelig få øje på, hvorfor Ståle Solbakken gjorde ham til det måske dyreste køb i Superligaens historie.
Spanieren har været forbi bænken flere gange og er dalet i effektivitet, efter den formiddable dribler Mohamed Daramy blev solgt til Ajax og gav modstanderne langt mere overskud til at dæmme op for Biels gode løb ind i anden bølge i feltet.
Alderen og de mere stille perioder taler imod en stor transfer, men Biel kunne godt sælges til en topklub i en mellemliga eller uden for Europa.
Bedste salgsargument
I sine gode perioder scorer Pep Biel nogle fantastisk flotte mål.
LIVE
LIVE: Efter Brøndby-ballade: Nu ændrer FCM
TOPNYHED
Superliga-klub i brøler – udbetaler pengene mandag
NYHEDER
Schmeichel afslører sin løn i Brøndby
Forest-træner ikke begejstret for FCM-jubel
TOPNYHED
Hård melding – Elias Jelert helt ude i kulden
TOPNYHED
Millionregn over FC Midtjylland
NYHEDER
‘Mathias Jensen har grund til at være sur’
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes færdig i Norwich
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Nordsjælland afviser tysk storklub
OPTAKT
Vejle Boldklub – OB
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg har afvist Hammarby
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
EKSKLUSIVT
Afsløring: Toulouse vil have Sami Jalal
MEDIE
Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner
INTERVIEW
Stor FCM-nedtur: Philip Billing er skadet
INTERVIEW
Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien
MEDIE
Det kommer formentlig til at ske
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
NYHEDER
Morten Bruun med dyster spådom
INTERVIEW
Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!
Lars Jacobsen scorer landsholdsjob
Jubler over ny Brøndby-chef
TOPNYHED
TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen
NYHEDER
FC København-talent har truffet stor beslutning
INTERVIEW
Mike Tullberg: Vi er ramt i øjeblikket
INTERVIEW
Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper
MEDIE
Færdig? Manchester City har udset afløser
EKSKLUSIVT
Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel
Benhård Brian Riemer-melding
MEDIE
– De spiller hasard med Narteys kontrakt
FANKLUBBEN ‘Han har været en stærk signing for AGF’
NYHEDER
‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’
‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’
NYHEDER
Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’
NYHEDER
Moukoko trækker overskrifter i Tyskland
TOPNYHED
Håber på FC København-exit
TIPSBLADETS DOM
Drama – noget af det dårligste under Mike Tullberg
INTERVIEW
Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer
CUSTOM
Brighton – Liverpool
MEDIE
Nu dukker første historie op
OPTAKT
Barcelona – Rayo Vallecano
Live: Nej, nej, nej – ren elendighed for FCM
INTERVIEW
Andreas Bjelland elsker det og har klart mål
INTERVIEW
Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup
DAGENS SPILFORSLAG
Lens reagerer mod impotente Angers
INTERVIEW
Stolt Steinlein: ‘Jeg er sindssygt skuffet!’
NYHEDER
Stor dramatik: FCM er ude af Europa League
Messi rammer gyldent tal
NYHEDER
‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’
INTERVIEW
Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen
Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest
LIGE NU
Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag
NYHEDER