"Miraklet i Randers" har legendarisk status i dansk klubfodbold, da Kronjyderne tilbage i 2010 hentede 21 point på AGF, så man akkurat reddede sig i Superligaen.
Dengang stod Mikkel Beckmann i centrum af overlevelsesmissionen, og han kan i denne sæson atter spille en rolle i endnu et overlevelsesmirakel.
Lyngby har nemlig takket være et fænomenalt forår skrabet så mange point sammen, at man kan redde livet i Superligaen på lørdag. Det kræver enten en sejr over AC Horsens, hvis AaB ikke vinder over Silkeborg. Eller også skal man spille uafgjort, mens Silkeborg slår nordjyderne.
På den måde vil miraklet blive en realitet, og det vil atter vise, at intet er umuligt, når det kommer til fodbold. Netop det råd, har Mikkel Beckmann, der i dag er assistenttræner i Lyngby, også givet truppen.
Det afslører klubbens forsvarskrumtap Andreas Bjelland i et interview med Tipsbladet.
– Han har sagt, at intet er umuligt. Vi var jo kun 13 point efter redning i januar, så han mente, at det jo slet ikke var lige så meget som ham dengang. Så alt er muligt. Han har jo bare gået og stukket lidt til det og fortalt om dengang, siger han.
Mikkel Beckmann jubler over en scoring i Randers' mirakel-forår tilbage i 2010. Foto: Jan Christensen/Getty Images.
Lyngby havde 13 point op til Brøndby, der lå over stregen, da man lukkede efteråret med at hente sæsonens første sejr i en kamp mod Silkeborg. Runden forinden var afstanden på hele 16 point til AC Horsens, som man nu har passeret qua en bedre målscore.
Selv om det udefra så ud til, at Lyngby kastede håndklædet i ringen tilbage i januar, da man solgte flere af holdets profiler, så holder Bjelland fast i, at troen hele tiden har været der.
Spillertruppen rykkede ligeledes sammen efter vinterens brandudsalg.
– Troen har hele tiden været der. Det er klart, at den også er vokset i og med, at vi har fået point og sejre undervejs. Havde vi tabt de første fem kampe i foråret, så kunne det være, at det var en anden situation, forklarer Bjelland, der roser de unge spillere i truppen, som har taget masser af ansvar for at tage over for nogle af de spillere, som forlod klubben i januar.
Den rutinerede forsvarsspiller emmer af stolthed over den måde, at Lyngby er i spil til overlevelse inden sæsonens sidste spillerunde. Han roser ligeledes byen, som summer af fodbold, samt tilskuerne, der strømmer til Lyngby Stadion, og som også fylder flere fanbusser og tager turen til Horsens lørdag.
Lyngby går altså ikke ned på støtte, når klubben spiller sæsonens sidste finale. Og holdet går heller ikke ned på selvtillid efter så mange gode resultater.
– Jeg synes sagtens, at vi kan bruge det forår, vi har sat sammen. Altså al den selvtillid vi har fået banket ind i stængerne og i holdet, og den måde, vi har gjort tingene på. Det er jo ligesom det, der har gjort, at vi har bragt os til den situation, vi er i, forklarer Bjelland.
En anden fortælling
Andreas Bjelland har efterhånden rundet de 34 år, og han indrømmer da også, at han er ved at være ved vejs ende i sin lange og gloværdige karriere. Den har budt på mesterskaber i FC Nordsjælland og FC København, pokaltriumfer, landskampe og EM-slutrunden i 2012 samt udlandseventyr i FC Twente og Brentford.
Det store spørgsmål er så; Hvor vil det rangere for ham, hvis Lyngby ender med at overleve i Superligaen?
– Det rangerer jo højt, men det er en anden historie. Det er fortællingen i det hele, som vil være en kæmpe oplevelse. Hvor den lige skal passe ind er svært at sige, men den kommer helt sikkert højt derop. Fordi fortælling, historien og eventyret har været en fantastisk rejse, om det så ender med det ene eller andet. Det er klart, vi vil alle sammen gerne have, at vi bliver i Superligaen. Det er det ultimative i det scenarie, vi står i.
Foto: Lars Rønbøg/Getty Images.
– Jeg har prøvet mange ting, men jeg er også ved at være ved vejs ende i min karriere. Det er ikke altid, at man får mulighed for de ting her. Så det vil betyde rigtig meget at kunne holde os i Superligaen, siger Bjelland, som har vanskeligt ved at sige, om det er større end et mesterskab i eksempelvis FCK, hvor det er forventningen hvert år.
– Selvfølgelig har man tro på tingene, men vi vidste godt, at det var et voldsomt bjerg, vi skulle bestige. Så jeg ved ikke, om det er større end et mesterskab, for det er et andet scenarie at spille med Lyngby. Så jeg vil sige, at det er noget af det samme. Om det er den ene eller anden ende af tabellen, så bliver det jo kæmpe stort.
Da FC København i mandags sikrede sig det danske mesterskab, så blev det flittigt dokumenteret, at spillerne var forbi Circle K en smule syd for Viborg for at købe friske ølforsyninger til den lange tur hjem.
Noget lignende kan Lyngby-spillerne gøre, når turen går hjem fra Horsens, hvis man overlever i Superligaen.
– Hvis vi overlever i Horsens på lørdag, så skal vi nok også stoppe på tankstationen og hjem og lige have et par pilsnere eller to, griner Bjelland.
Uanset om Lyngby klarer den eller ej, så bliver det med Bjelland på holdet til næste sæson. Han forlængede kontrakten med Lyngby tilbage i maj.

TransferLIVE: Færdig i Arsenal

Den helt rigtige Højlund-beslutning

Kæmpetransfer på vej – Man Utd scorer millioner

‘Jeg ville så gerne have ham til Brøndby’

Kæmpe milliontab

FC Barcelona forsøger sig med dansker

Afsløring: Bombe – BIF tæt på salg af Kvistgaarden

Falk går markant ned i løn i OB: ‘Kæmpe tak, FCK’

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

Nu bliver FCK nødt til at tage det alvorligt!

Superliga-klub smadrer transferrekord

TV 2 opruster med tidligere Bjarne Riis-stjerne

Politiet forklarer teori bag Diogo Jota-dødsfald

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

“Et kup” at hente dansk angriber

Hemmeligt møde: Er dette Eriksens næste klub?

Afsløring: FCK tilbyder Elyounoussi forlængelse

Må acceptere stor lønnedgang

Rasmus Falk: ‘Det er sgu smukt, det her’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Danskerne jubler over opbakning

Falk er den bedste, jeg nogensinde har spillet med

Holger Rune-lejr afviser: Det er fake news

Nøgletal styrtdykker – katastrofe for Randers?

Melvin Kakooza bliver medejer af Superliga-klub

Afsløring: FC København tæt på køb af Suzuki

Overraskelse? Han forlænger med FCM

Kan skifte fra AC Horsens til PSG

Benhård kritik efter kollapset FCK-handel

Bo Henriksen raser: ‘Det er en skændsel!’

Klart vink med en vognstang – Sisto på vej væk

Er han Viborgs næste cheftræner?

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Aflyser sommerferien

Forstår intet af stor dansk transfer

FCK-emne præsenteret i ny klub

Afsløring: Tæt på Randers-exit

Kommende FCK-spiller rost af Liverpool-stjerne

Imponeret Neestrup: ‘Hvem er Fredericia?’

Eriksens nye eventyr? ‘Håber det – et godt match’

Real-komet chokerer: Et ustoppeligt fænomen

Klar besked til storklub: Betal 600 millioner

Så eftertragtet er Morten Frendrup

Diogo Jota død i trafikulykke

Formsvage Saints i svært Dublin-derby

Dansk Wimbledon-sensation

– Vi kigger rigtig meget på U19-landshold

FCK-kamp afblæst

Vild Rasmus Højlund-konkurrent på vej?

Historisk dansker – første gang siden Kim Milton

Liverpool reagerer på Jotas død: Vi er knuste

Står i kø for at hylde Diogo Jota

Portugals fodboldforbund sørger over Diogo Jota

Kæmpe jubel i Silkeborg: Chefen forlænger

Køber U-landsholdsspiller i FC København