Champions League og Europa League kommer til at se markant anderledes ud, når 2024/25-udgaverne af de europæiske turneringer begynder til september.
Gruppespillene på seks spillerunder med fire hold, der mødes ude og hjemme, ryger i skraldespanden.
I stedet udvides de to turneringer fra 32 til 36 klubber, der spiller i én stor liga over otte runder, hvor man møder otte forskellige hold.
Det giver en masse ekstra kampe, og for at nå det hele, lægges de to afgørende, sidste kampe i runde 7 og 8 i anden halvdel af januar.
Det giver klubberne, de nationale ligaer og UEFA en hovedpine i forhold til det transfervindue, der i de fleste ligaer i Europa løber fra omkring nytår til omkring 31. januar.
Presset deadline
Kamp 7 og 8 spilles på datoerne 21.-23. januar og 29.-30. januar, og det efterlader meget kort tid til at få vigtige transfers på plads før en transferdeadline, der mange steder typisk vil ligge om aftenen fredag 31. januar eller lørdag 1. februar.
Ifølge Tipsbladets oplysninger giver det i øjeblikket diskussioner internt blandt klubber, nationale forbund og UEFA om, hvorvidt transferdeadline skal rykkes, eksempelvis fem-ti dage ind i februar, i ligaer som eksempelvis Superligaen og andre især vest- og sydeuropæiske lande, hvor deadline konsekvent ligger omkring 31. januar i dag.
Som reglerne er i dag, er det op til de enkelte lande at fastlægge transferdeadlines, og spørgsmålet er så i høj grad, hvad de enkelte lande gør, og om der vil komme en fælles opfordring fra UEFA til at lægge deadline omkring en bestemt dato for at stille ligaerne nogenlunde lige.
Sidsteøjebliks-køb?
Et andet interessant spørgsmål, der mangler at blive afklaret, er registrering af spillere til Champions League og Europa League.
I dag må man registrere op til tre nye spillere mellem gruppespillet og knockoutkampene i Champions League og Europa League, men de to afgørende ligaspils-kampe i slutningen af januar udfordrer modellen og førnævnte transfervindue.

Diskussionen går her på, om klubber skal have lov at registrere et par spillere købt tidligt i januar-transfervinduet og bruge dem med det samme i Champions League og Europa League, eller om man som i dag først kan bruge nye spillere efter 'gruppe-fasen'.
Her vil nogle klubber givetvis holde på, at man må bruge spillere, man har købt, mens andre vil være imod og se det som en risiko for at skævvride turneringen fra især pengestærke klubbers side, så de kan købe eller leje spillere i jagten på at klemme sig videre i turneringen i spillerunde 7 og 8.
– Turneringsreglerne for næste sæsons Champions League og Europa League er ikke på plads endnu. De bliver offentliggjort senere i foråret, den præcise dato er ikke på plads endnu. Derfor kan vi ikke oplyse yderligere om reglerne for registrering af spillere i næste sæson, lyder det i et skriftligt svar fra UEFA.
Nytårs-træningslejre i Superligaen
Den nye turneringsform i Europa League og Champions League får også konsekvenser for danske klubber.
Hold som FC København og FC Midtjylland, der har som officiel målsætning at deltagelse i europæiske ligaspil stort set hver sæson, får en væsentligt anderledes vinteropstart fra næste år, hvis de ellers har klaret sig gennem sommerens kvalifikationsfase og når de nye ligaspil.
Med kampe allerede i uge 3 og 4 vil Superliga-klubber være nødt til at træne stort set fra nytår for at stå klar til altafgørende kampe tre uger senere, hvilket både fysisk, teknisk og holdtaktisk er en enorm forskel fra i dag, hvor Europa-deltagere i Superligaen har seks uger i stedet for tre fra nytår til at blive klar.

Som Tipsbladet bragte på banen i efteråret, har der været indledende snakke om, hvorvidt eksempelvis pokalkampe eller ligakampe skulle ligge tidligere på vinteren end i dag for ikke at give et alt for stort hul fra Europa-ligaspillenes to afgørende runder.
Men i 2025 er der ikke ændret noget sammenlignet med i dag med første forårsrunde i Superligaen fra 14. til 17. februar.
En mulighed skal være, at Europa-deltagere i Superligaen allerede rejser på træningslejr lige efter nytår, præcis som eksempelvis tyske og hollandske klubber gør i dag.
Conference League udvides også fra 32 til 36 hold og spiller ligaspil, men ligaspillet holdes ligesom det nuværende gruppespil til seks runder, så det ligaspil gøres færdigt i december 2024.
Læs mere om det nye format i Champions League her.
LIVE
LIVE: ‘Han er ikke okay’
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
OPTAKT
FC Midtjylland – AGF
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
Riemer reagerer på stor landsholdschok
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
MEDIE
Er det Dolbergs vilde millionløn?
NYHEDER
Roser Frank: Vil gerne mødes med ham
EKSKLUSIVT
– Helt ærligt? Jeg ville væk fra FC Midtjylland
MEDIE
Ny storklub jagter Roony Bardghji
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
TOPNYHED
Tøfting: Good on paper – shit on grass
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
TOPNYHED
Unge FCK-talenter sender Vejle mod 1. Division
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
Dansker har knap sovet: ‘Det er surrealistisk’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
Kæmpestjerner reagerer på Brøndby-succes
NYHEDER
Stor dramatik: Liverpool slår Everton
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
HELT VILDT
Dansk komet i vildt inferno – gik fuldstændig amok
HELT VILDT
Stage-mirakel: ‘Kom nu, tag dig sammen’
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens forhandler om stort talent
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
OPTAKT
OB – Randers FC
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
Fyrer landstræner to måneder før VM
Her spiller Lasse Schöne i dag
NYHEDER
Hvad sker der, Randers? Nedrykningen truer
EKSKLUSIVT
Helt vild med Brøndby-profil
12.000 i Parken: DBU accepterer underskud
EKSKLUSIVT
Vil opsøge Superliga-træner: ‘Måske den dygtigste’
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
FCN vinder brag om bronzemedaljer
NYHEDER
Smider de det hele igen? Arsenal taber til City
NYHEDER
Superliga-helt: ‘Det er magisk’
NYHEDER
Kæmpe Silkeborg-kollaps
Chelsea-boss peger på ‘underliggende faktorer’
OPTAKT
Vejle Boldklub – FC København
OPTAKT
FC Nordsjælland – Viborg FF
OPTAKT
Silkeborg IF – FC Fredericia
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
NYHEDER