Afsløring: FCM udlejer anfører og stortalent

FC Midtjylland har udlejet den talentfulde U19-anfører Gustav Bjerge til Hobro IK. Det kan Tipsbladet afsløre.



Gustav Bjerge skal i resten af sæsonen vise sit store talent frem i 1. division og få værdifuld seniorerfaring.

Tipsbladet kan afsløre, at U19-landsholdsspilleren fra FC Midtjylland bliver udlejet til Hobro IK i et år. 

Ifølge Tipsbladets oplysninger er der ingen købsoption med i aftalen, hvilket er et tydeligt signal om, at vicemestrene har store planer med den unge midterforsvarer. 

Gustav Bjerge forlængede da også sin kontrakt med ulvene for et år siden helt frem til sommeren 2029, efter at han havde udmærket sig som årets udviklingsspiller i FC Midtjylland. 

Foto: FC Midtjylland

– Gustav er i gang med at udvikle sig til en ledende figur på U19-holdet. Hans indstilling og professionelle tilgang skinner igennem, hvor han altid er godt forberedt, både til træning og kamp. Gustav går en spændende fremtid i møde, og vi er glade for, at han har valgt at forlænge aftalen, sagde akademichef Flemming Broe om forlængelsen.

Op til den nye sæson blev Gustav Bjerge da også brugt flittigt af Thomas Thomasberg i Superliga-holdets testkampe, men med en kæmpe investering på rekordstore 37,5 millioner kroner i Martin Érlic er kampen om spilleminutter i midterforsvaret hos den danske storklub kun blevet skærpet, og derfor giver det mening for klubbens eget stortalent at komme på græs på højt niveau i en sæson. 

Gustav Bjerge kommer til Hobro IK med tre guldmedaljer i rygsækken som U19-anfører for FC Midtjylland, og han har samtidig europæisk erfaring med via to gange Youth League-turneringer.  

Når sæsonen er forbi, og han har spillet en masse kampe for Hobro, skal Gustav Bjerge efter planen hjem til MCH Arena og være Superliga-spiller for FC Midtjylland.







Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen

De overvejer Christian Eriksen

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Dansk klub henter Nicolai Larsen



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Thomas Frank scorer sommerjob

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Transferfri stjerne i København

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Aarhus eksploderer – vi er mestre!

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Cooper: ‘Har været hårdt ramt’

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig