Superligaens største stjerne Mohamed Elyounoussi har igen været flyvende for FC København i denne sæson og vist, at han er den bedste spiller på Jacob Neestrups hold. Højst sandsynligt i hele Superligaen.
Senest overstrålede nordmanden igen alle sine holdkammerater i topopgøret mod AGF, hvor der igen søndag aften blev spekuleret i, om Mohamed Elyounoussi i lighed med i sommer har en frikøbsklausul denne vinter, så FC Københavns fans atter skal bide negle gennem hele det kommende transfervindue.
Tipsbladet kan dog afsløre, at det ikke gør sig gældende, og dermed har FC København som miminum bestemmelsesretten over sin gigantprofil frem mod sæsonafslutningen.
30-årige Mohamed Elyounoussi kom til Superliga-klubben i sommeren 2023 i en chokerende transfer, hvor det lykkedes daværende sportsdirektør Peter Christiansen at overbevise ham om projektet i FC København på en fireårig kontrakt.
På det tidspunkt havde Mohamed Elyounoussi som norsk landsholdsspiller i en god alder lige spillet en fuld sæson i Premier League, og han var tilmed transferfri, hvorfor der var et hav af tilbud fra både bedre ligaer og med langt større økonomi, end hvad FC København kunne tilbyde, men ikke desto mindre kom han altså til Parken.

Det betød også, at Mohamed Elyounoussi for eksempel fik en frikøbsklausul i sommer, som Tipsbladet kunne løfte sløret for 10. juli.
Sommeren igennem var der altså store spekulationer om, hvorvidt københavnerne kunne løbe ind i en situation, hvor han pludselig var væk, hvis en anden klub lagde tre millioner euro, 22 millioner kroner, for ham.
Tipsbladet kunne da i slutningen af juli også fortælle, at Valencia forsøgte at hente ham til La Liga på et lejemål med det formål at købe ham fri senere i processen, da klubben lider økonomisk nød, men allerede inden forslaget ramte FC København, blev det afvist.
– Jeg har talt med agenten om situationen, men i det her øjeblik har Valencia ikke budt de ting på denne spiller. Måske har agenten talt med København, det ved jeg ikke mere om lige nu, men jeg har ikke sendt tilbuddet til København på nuværende tidspunkt, sagde Valencias tekniske direktør, Carmelo del Pozo, i den forbindelse til Tipsbladet.
Det behøber han eller andre store klubber heller ikke gøre denne vinter, for der er det så godt som umuligt at få FC København til at sælge sin altoverskyggende stjernespiller, medmindre der kommer rigtig mange millioner kroner på bordet.
LIVE
LIVE: AaB ydmyget i 1. Division – se målene her
NYHEDER
Interessant transfermelding fra Christian Eriksen
TOPNYHED
Monstersalg: FC København-boss jubler
NYHEDER
Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’
HELT VILDT
På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’
TRANSFER
Osula til storklub for vildt millionbeløb?
NYHEDER
AGF-stjerne takker Viaplay-ekspert: ‘Hvad fanden?’
TIPSBLADET SPECIAL Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
NYHEDER
TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub
AVIS
Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler
EKSKLUSIVT
Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney
EKSKLUSIVT
– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby
TOPNYHED – Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden
MEDIE
Medie bringer Neestrup i spil til topklub
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
EKSKLUSIVT
Skal væk: ‘Victor Kristiansen upopulær’
FANKLUBBEN
Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
INTERVIEW
1.500 kr. om måneden: ‘Den bedste tid i karrieren’
NYHEDER
FC København sælger Nathan Trott
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
EKSKLUSIVT
Dansker forlod AGF: Nu drømmer han stort i Sverige
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
INTERVIEW
– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..
OPTAKT
Barcelona – Real Madrid
TRANSFER
Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte
NYHEDER
Real Madrid giver millionbøde til slagsbrødre
AVIS
Derfor røg Real Madrid-stjerner i karambolage
Norge holder vejret: Må han ikke spille til VM?
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
AVIS