Forstærkning nummer to er på plads i FC Midtjylland.
Tipsbladet kan afsløre, at den danske storklub har hentet et af FC Basels største talenter i Junior Zé.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har den 19-årige driblekunstner bestået sit lægetjek på Dream99 og herefter underskrevet en lejeaftale for resten af sæsonen.
Samtidig kan Tipsbladet løfte sløret for, at FC Midtjylland har fået en købsoption på to millioner euro, 15 millioner kroner, med i dealen, således at ulvene fra heden blot skal trykke på knappen, hvis Junior Zé lever op til forventningerne, og herefter vil han være købt på den længere bane.
Dermed er Junior Zé det sort- og rød-klædte mandskabs anden tilføjelse efter Mikael Uhre, og det er ikke nødvendigvis den sidste signing i det her transfervindue.

Får en glimrende mulighed
Allerede fredag kunne Tipsbladet som det første medie fortælle om transferen af det schweiziske stortalent, der skal ses som et emne, der på sigt kan gøre en stor figur på MCH Arena.
Således opererer Junior Zé fortrinsvis på venstrekanten, men kan spille i begge sider, og lige præcis i offensiven har FC Midtjylland flere af Superligaens største stjerner, som kan blive skudt af til sommer.
Det gælder blandt andre Aral Simsir, Dario Osorio og Franculino Djú, som bestyrelsesformand Claus Steinlein i podcasten Transferguru spåede til at kunne ryge for enorme summer efter sæsonen.
FC Midtjylland er altså tidligt ude for at finde den næste spiller, der sammen med klubbens øvrige unge talenter som Mikel Gogorza og Valdemar Byskov kan overtage stafetten, og nu får Junior Zé en glimrende mulighed for at vise, at han har, hvad det kræver.
Junior Zé er ny ulv i Herning.

LIVE
TransferLIVE: FC Barcelona-stjerne til PSG?
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
MEDIE
Landet i lufthavnen: Nu er skifte tæt på
MEDIE
AGF køber ham
TIPSBLADET SPECIAL
Her er seks bud på Robert Skovs næste klub
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TOPNYHED
På vej til Danmark: Stort medie døber ham “juvel”
DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM
TOPNYHED
Seks spillere kan forlade FC Midtjylland
NYHEDER
Stolt over dansk transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
TOPNYHED
Spottet i København
TRANSFER
Bekræfter interesse for Superliga-stjerne
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
NYHEDER
Brasilien-Marokko er slutrundens første topkamp
Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
MEDIE
De vil have Victor Nelsson
‘Mere end det vil være en stor overraskelse’
FANKLUBBEN
Den sejr var et plaster på et åbent FCK-benbrud
MEDIE
Robert Skov meldes færdig – SL-transfer undervejs?
OPTAKT
Qatar – Schweiz
TOPNYHED
Brøndby-boss forklarer Ambæk-afvisning
NYHEDER
Han tager hjem fra VM
TOPNYHED
Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’
TOPNYHED
Schmeichel udpeger muligt VM-chokexit
OPTAKT
Holland – Japan
NYHEDER
Premier League-job: Oddset på Steve Cooper stiger
EKSKLUSIVT
Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel
OPTAKT