Agent: FCK sagde nej til Cornelius sidste år

Ifølge Andreas Cornelius’ agent, Per Steffensen, var der stor interesse fra FCK’s side for et år siden, men klubben endte med at takke nej.



Når FC København om halvanden uge møder Trabzonspor i det første af to opgør i den afgørende Champions League-runde, skal det danske mandskab holde et vågent øje med angriber Andreas Cornelius.

Danskeren var i sidste sæson varm for Trabzonspor, hvor han lavede 15 ligamål og havde en vigtig rolle for klubben, der vandt mesterskabet. Og han indledte denne sæson med at score to gange i den tyrkiske Super Cup, hvor Jens Stryger Larsen også kom på tavlen.

Men havde FC København for et år siden åbnet pengepungen, var Andreas Cornelius i FC København, ikke Trabzonspor.

Det siger hans agent, Per Steffensen, på Facebook.

Her fortæller han, at Andreas Cornelius var blevet tilbudt til FCK, og at han var klar på at komme retur, efter Parma var rykket ud af Serie A. Men FCK endte med at vende tommelfingeren ned.

– Det bliver atter specielt for Andreas at stå ansigt til ansigt med det publikum, der så ofte har hyldet og elsket ham for mål og titler i Parken.

– Som et lille kuriosum kunne Corner rent faktisk have været FCK-spiller i dag.

– Sidste sommer, da Andreas var rykket ud af Serie A med Parma, var et skifte uundgåeligt.

– Der var kontakt med FCK, som var interesseret, men syntes handlen ville blive for dyr. Og det var jo suverænt deres valg.

– For mig er det sjovt at tænke på, når menigmand i dag stadig mener klubben mangler en rigtig 9’er.

– Uden at afsløre for meget om snakken for et år siden, vil jeg dog sige at transferen fra Parma til den københavnske hovedstad havde været billigere end det man kunne læse at angriberen fra den belgiske liga kostede.

– Jeg forsøgte at argumentere med at alene salg af Daramy og Wind snildt ville kunne finansiere en Cornelius-handel med godt overskud.

– I tilgift havde FCK fået en international klasseangriber i sin bedste alder (28 år) og i forvejen elsket af fans.

– Resultatet blev som bekendt noget andet og det lever begge parter jo fint med. Bortset fra måske i de to play off møder, der venter, skriver Per Steffensen i et langt opslag på det sociale medie, som du kan se herunder.

Ifølge agenten har der også været stor interesse denne sommer i at købe danskeren, blandt andet fra Club Brugge.

Har du styr på de danske hold og Europa? Hvis ikke, så tjek overblikket he





Afsløring: Ny ballade i Horsens – stjerne straffet


Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’

Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København

Kæmpeklub jagter Højbjerg

På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’

Tog smutvej – Billing er overrasket

Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’

– Kraftedeme det sidste jeg gider

Brian Riemer bekymret for dansk stjerne

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj

Talentfabrik scouter Chiakha og Flø

Superliga-løgn

Premier Leagues bundprop henter ny træner

Sagsøger Manchester United for 8,5 millioner

Ekspert: Her er Riemers udfordring

VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller

Nordkorea kan bruge det til propaganda

Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup

Ny fyring på vej i Wolfsburg

Farvel til Wind? Vil hente tysk bomber

Riemer hylder ‘vanvittig’ Kahlenberg

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Stjerne roser: ‘Den bedste spiller i Superligaen’

Afsløring: Tilbyder Jacob Ambæk ny kontrakt

Langer ud efter Seier: ‘Det er helt uhørt’

‘Vi ved, at FC København og Midtjylland er foran’

‘Der er spillere fra Danmark, jeg vil have’

Blæst bagover af FC Københavns transferaktivitet

Strålende nyhed på vej for Brøndby-fans?

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Afslører transferhistorie om Christian Eriksen

Ekspert: Dom kan koste Schjelderup VM

Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig

Tidligere Chelsea-stjerne indlagt

Målfattigt i Manchester

Jens Stage: ‘Det er jeg ikke glad for’

Chelsea-stjerne var hjemme med børn under indbrud

‘En selvforskyldt katastrofe’

Ekspert om FCK-krise: ‘Ancelotti blev også fyret’

Schöne anbefaler topklub: Ansæt Ten Hag

Yamal melder afbud – nu får Barcelona kritik

Dementerer dansk transfer-historie

Revser Superligaklub: ‘Patienten var død!’